Omuz Protezi Ameliyatı için Uygun Adaylar Kimlerdir?

SAĞLIKLI BİLGİLER
Omuz Protezi Ameliyatı için Uygun Adaylar Kimlerdir?

Omuz protezi ameliyatı için uygun adaylar belirli kriterlere sahip olmalıdır. Genel olarak omuz protezi ameliyatı için aşağıdaki durumların varlığı gerekir: 


  • Omuz ekleminin kireçlenmesi, eklem yüzeylerinin tahrip olması durumunda omuz protezi ameliyatı düşünülebilir.
  • Kronik rotator kılıf yırtığına bağlı olarak omuz ekleminin hasar görmesi durumunda protez ameliyatı düşünülebilir.
  • Omuz başı kırıkları, özellikle eklem yüzeyini etkilediğinde ve kaynama olasılığı düşükse omuz protezi ameliyatı tercih edilebilir.
  • Özellikle kemoterapi veya kortizon kullanımı sonrası omuz başında eklem yüzeyinin çökmesi ve omuz hareketlerinin ağrılı hale gelmesi durumunda omuz protezi düşünülebilir.
  • Omuz bölgesindeki tümörlerin tedavisi için omuz protezi ameliyatı gerekebilir.


Omuz protezi ameliyatı için uygun adayların belirlenmesi için uzman hekim görüşüne ihtiyaç vardır.


Hekim değerlendirmesi sonrasında ameliyat gerekliği konuşulmalıdır.


Bu değerlendirme, hastanın yaşına, sağlık durumuna, ağrı şiddetine ve omuz probleminin ciddiyetine göre yapılır. Ameliyatın gerekliliği ve uygunluğu bu değerlendirmeler sonucunda belirlenir.


Riskleri ve avantajları değerlendirilerek hekim eşliğinde yol belirlenmelidir. Riskleri genel olarak inceleyelim:


Omuz Protezi Ameliyatının Riskleri


Herhangi bir cerrahi müdahalede olduğu gibi omuz protezi ameliyatı sonrasında enfeksiyon riski vardır. Bu durumda antibiyotik tedavisi veya cerrahi müdahale gerektirir.


Protez, nadir durumlarda yerinden çıkabilir. Bu genellikle cerrahi sırasında yapılan teknik hatalara veya protezin uygun şekilde sabitlenmemesine bağlı olabilir. Protezin çıkması durumunda yeniden ameliyat gerekebilir.


Ameliyat sırasında sinirlere zarar verilme riski vardır. Bu sinir hasarı geçici veya kalıcı olabilir ve omuz hareketlerini etkileyebilir. Yanı sıra ameliyat sırasında veya sonrasında kanama riski bulunur. Bu durumda kan transfüzyonu veya ek cerrahi müdahale gerekebilir.


Kullanılan anesteziye bağlı komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Süreç sonunda uzun süre ameliyat masasında veya yatakta kalmanın bir sonucu olarak kan pıhtıları oluşabilir ve vücudun başka bölgelerine yayılabilir. Bu durum ciddi bir sağlık sorununa yol açabileceği için hekim tarafından mutlaka kan sulandırıcı ilaçlar kullanılarak önlem alınmalıdır.


 Ameliyat sonrası ağrı ve omuzun hareketlerinde kısıtlılık yaşanabilir.  Eğer uygulamada protez uygun teknikle yerleştirilmezse protezlerin zamanla gevşeme veya aşınma riski bulunur. Bu durumda revizyon cerrahisi gerekebilir.

Prof. Dr. Nejat Güney | Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Prof. Dr. Nejat Güney | Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
02:24