Omuz Cerrahisi

TEDAVİLER
Omuz Cerrahisi

Omuz Ağrısı Neden Olur?


Omuz ağrıları kemik ve yumuşak doku kaynaklı olabilir. Omuzu hareket ettiren kasların kemiğe yapışma yerlerindeki yırtıklar, eklem çevresinde bursa adı verilen yumuşak doku keseciklerinin iltihaplanması omuz ağrılarına sebep olabilir. Bunların dışında kemiğe ait nedenlerle de ağrılar duyulabilir. (Kemik tümörleri, kireçlenme, kırıklar vs.) Ağrının sebebini bulmak için klinik muayene, röntgen ve MR gibi tanı yöntemleri kullanılır.


Omuz Ağrıları Yaşayanlar Ne Zaman Doktora Gitmeli?


Geceleri şiddetlenen uyku bozucu karakterde ağrı olduğunda, hareket kısıtlılığı baş gösterdiğinde ve eşlik eden boyun sırt ağrısı, baş ağrısı, ateş, kilo kaybı varsa bir ortopediste başvurulmalı.


Omuz Ağrılarının Tedavisi Nasıl Yapılır?


Tedavi ağrının sebebine yönelik olmalıdır. Yumuşak doku yırtıkları, kemik kaynaklı ağrılar çoğu kez cerrahi olarak tedavi edilir. Bunun dışındaki ağrı şikayetleri ilaç ve fizik tedavi ile ortadan kaldırılabilir.


Omuz Hastalıkları Kimlerde Görülür?


Yaşlılarda görülen ağrıların çoğu yıpranmaya bağlı tendon yaralanmaları, omuz kireçlenmesi ve yumuşak dokuların iltihaplanması sonucu ortaya çıkar. Gençlerde ise genellikle spor yaralanmalarına bağlı tendon yırtıkları ve omuz çıkığı görülür.

S.S.S.
Hastalarımızın Merak Ettiği Sıkça Sorulan Sorular
Tümünü Gör

Hastalığın geçmişine göre, her 6 haftada bir ortalama bir omuz yırtığı meydana gelir. Özellikle bu aşamada doku ve kemik arasında bir iyileşme ve kaynaşma süreci vardır. Tedaviye Omuz kası yırtığı sonrası harekete başlamak için öncelikle tamirin tutması beklenir. Yaklaşık 4-6 haftalık bir süre sonunda önce pasif ardından aktif egzersizlere başlanır. İyileşme ilerledikçe güçlendirme egzersizleri de programa eklenir. Böylece hasta 8 hafta civarında ağrısız normal yaşamına dönebilir

Stresin baskın olduğu yaşam stili, duygusal gerginlikler, fiziksel sakatlanmalar ve yorgunluk omuzlarda katılık ve ağrı yaşama nedenleri arasında görülebilir.

Omuz protezlerinde hasarlı omuzun tamamı veya bir kısmı çıkarılarak yerine protez omuz eklemi yerleştirilir.

Prof. Dr. Nejat Güney | Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Prof. Dr. Nejat Güney | Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Merhaba,
Omuz Cerrahisi hakkında merak ettiklerinizi bana sorabilirsin.
00:23