Kalça Ağrılarında Kireçlenme Belirtileri

SAĞLIKLI BİLGİLER
Kalça Ağrılarında Kireçlenme Belirtileri

Kalça ekleminde bulunan kıkırdak dokular, bazı kişilerde zamanla çeşitli nedenlere bağlı olarak yıpranır. Dolayısıyla bu kıkırdaklardaki aşınma, deforme olma ve anatomik yapısını kaybetmesiyle ortaya çıkan tabloya halk arasında kireçlenme adı verilir. Bu durumun sonucu olarak eklem fonksiyonlarını yerine getiremeyecek duruma gelir. Kalça kireçlenmesi, kasıkta oluşan ağrı ve bu bölgedeki eklem hareketlerinin kısıtlanmasıyla kendini göstermektedir. Ancak kalça ağrılarında kireçlenme belirtileri arasında, farklı semptomların da olduğunu bilinir.  


Kalça Kireçlenmesi Nedir?


Günümüzde en çok yaşanan rahatsızlıklardan biri olan kalça kireçlenmesi, aslında bölgedeki kıkırdakların bozulmasından kaynaklanan bir sağlık sorunudur. Hareketi kolaylaştıran kalça eklem yapısı, birçok nedenle aşınma ve deformasyona uğrayarak kireçlenmeye yol açar. Bununla birlikte kalça kireçlenmesinin, sonradan gelişen yapısal bozukluklar ve doğumsal nedenlerden kaynaklandığını da söyleyebiliriz.

Genetik nedenlerle doğuştan oluşan kalça çıkığı veya gelişim bozukluğu ve travma gibi sorunlar, zaman içerisinde kalçanın kıkırdak yapısında hasara yol açar. Bu sözü edilen nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan kalça kireçlenmelerinden başka sebebi belli olmayan idiopatik diye isimlendirdiğimiz kalça kireçlenmeleri de vardır.


Kalça Ağrılarında Kireçlenme Belirtileri Nelerdir?


Kalça kireçlenmesi, kişilerin hayatını daha fazla zorlaştırmasının yanı sıra yaşam kalitesini de oldukça düşürebilen bir sağlık sorunudur. En önemli ve en belirgin şikayetlerin başında ağrı gelmektedir.
Kalça kireçlenmesinde ağrı, ilk başlangıçta net bir şekilde kendini göstermez. Ancak eklemlerindeki kıkırdak dokularında kayıp ilerledikçe ağrı net bir şekilde meydana gelir. Bununla birlikte hastalığın ilk dönemlerimde kalça hareketlerinde topallama ve tutukluk ortaya çıkar. Kalça kireçlenmesi yaşayanlar genellikle, kasık bölgesinden başlayan ve dize vuran ağrıdan şikâyet etmektedir.

Bu sağlık sorunu ilerleyen dönemlerde günlük yapılan basit aktivitelerde dahi zorluk çekme ve ağrı olarak daha fazla hissedilmeye başlayabilmektedir. Hatta daha ileri hastalıklarda istirahat sırasında da ağrı hissedilebilirken, bu sorunun derecesi değişkenlik gösterir. Aynı zamanda havadaki nem oranı ve ortamın ısısı ile birlikte bazı gün veya aylarda daha fazla şiddetlenebilir. Bunun yanında ağrının yaşanmadığı dönemler de yok değildir. Kalça kireçlenmesi belirtilerini sıralamak gerekirse şu şekildedir:

 • Eklemde ağrı, hassasiyet.
 • Kemiklerin birbirine sürtme hissi ve ayrıca sürtünme sesi.
 • Diz ve kasıkta ağrı.
 • Bacağı açarken şiddetli ağrı veya bacağın tam açılamaması.
 • Yürümede zorluk ve aksama.
 • Kalça hareketlerinde kısıtlanma.
 • Yağışlı havalarda kalça eklemi ağrılarının şiddetlenmesi.
 • Yürüme veya egzersiz yaptıktan sonra şiddetli ağrı.
 • İlerleyen dönemlerde dinlenirken kasık ve bacakta ağrı.
 • Günlük yaşamda hareket kısıtlılığının artması.
 • Uzun süre oturmanın ardından veya yataktan kalkarken eklem sertliği hissetme.
 • Merdiven çıkma, çorap ve ayakkabı giymekte zorlanma gibi ihtiyaçların karşılanamaması.
 • İlerleyen durumlarda bacak kısalması.

Kalça kireçlenmesi çoğunlukla 50 yaş üstü kişilerde sıklıkla yaşandığı gibi genç bireylerde de ortaya çıkabilen bir sağlık problemidir. Kalça ağrılarında kireçlenme belirtileri yaşayan bireylerin çok gecikmeden bir uzman hekimin kontrolünden geçmeleri tavsiye edilmektedir. Hastalığın ilk dönemlerinde hastaların ağrıları kontrol edilebilirken ilerlemiş olgularda tedavi cerrahidir ve kalça protezi uygulaması kesin çözüm getirmektedir.

Prof. Dr. Nejat Güney | Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Prof. Dr. Nejat Güney | Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
02:18