HAKKIMZDA
Prof. Dr. Nejat Güney
Galatasaray Lisesi ve Pertevniyal Lisesi’nde okuyup mezun oldu. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra ortopedi ve travmatoloji uzmanlığını Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde yaptı. 1986 yılında doçent oldu ardından 1994 yılında profesör ünvanına hak kazandı. 1987 yılında 3 ay süreyle Londra’da Royal National Orthopedic Hospital’da, total diz protezi cerrahisi konusunda uzman Prof. Dr. George Bentley’in yanında çalıştı. Ülkeye dönüşünde, bugün de kullanmakta olduğumuz protezi aynı seansta her iki dize ve daha sonraki yıllarda da kalça protezini aynı seansta her iki kalçaya da uygulayarak bu konuda öncülük etti. Daha sonraki yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’ndeki South California Institute’de, Almanya’da, İsviçre’de ve İsveç’te Karolinska Hastanesi’nde protez cerrahisi konusunda çeşitli uzman hekimlerle çalıştı.
Devamını Oku
Kalça Protezi Cerrahisi
Kalça Kireçlenmesi Nedir? Kalça kireçlenmesi (koksartroz), 50 yaş civarında kalça ağrıları ile kendini gösteren bir hastalıktır. Sebebi belli değildir, doğuştan kalça çıkığı veya kalça gelişim bozukluğu olan kişilerde çok daha erken yaşlarda ortaya çıkabilmektedir. Hastalığın başlangıç dön..
Diz Protezi Cerrahisi
Diz Kireçlenmesi Nedir? Diz kireçlenmesi (gonartroz) eklem kıkırdağının bozulmasına bağlı olarak diz ekleminde ağrı ve hareket kısıtlığı ile kendini gösteren hastalıktır. Tedavisinde son nokta olarak diz protezi uygulaması yapılır. Diz Protezi Nedir? Diz protezi aşınmış dizlere yapıla..
Omuz Cerrahisi
Omuz Ağrısı Neden Olur?Omuz ağrıları kemik ve yumuşak doku kaynaklı olabilir. Omuzu hareket ettiren kasların kemiğe yapışma yerlerindeki yırtıklar, eklem çevresinde bursa adı verilen yumuşak doku keseciklerinin iltihaplanması omuz ağrılarına sebep olabilir. Bunların dışında kemiğe ait nedenlerle de ..
Ayak Cerrahisi
Ayakta En Sık Görülen Hastalıklar Nelerdir?Ayakta en sık görülen hastalık ayak baş parmağının yanında beliren kemik çıkıntısıdır (halluks valgus). Bunun dışında düz tabanlık ve aşil tendonu hastalıkları ve yaralanmaları da oldukça sık karşımıza çıkan hastalıklardır.Halluks Valgus Tedavisi Nasıl Yapı..
Basında Biz
Prof. Dr. Nejat Güney'in bazı medya kuruluşlarında geçen yazı ve haberleri
S.S.S.
Hastalarımızın Merak Ettiği Sıkça Sorulan Sorular
Tümünü Gör

After hip replacement surgery, the patient should not cross his legs while lying down, should not pull the operated leg towards the body more than a 90-degree angle, and should not turn over the operated leg with all his body weight.

Hemen hemen her ameliyatta olduğu gibi kalça protezi ameliyatı da belirli riskleri barındırmaktadır. Ameliyatın riskleri arasında; implantın gevşemesi veya çıkığı ve bacak uzunluğundaki küçük farklılık ortaya çıkabilmektedir.

Kalça protezi ameliyatı sonrası iyileşme süreci hastanın bünyesine göre değişiklik gösterebilmektedir. Gene itibarıyla hasta 4-5 gün içerisinde taburcu edilmektedir. Ameliyattan sonraki ilk 5 gün hastanın yürümesi için önemlidir.

Hastaların kalça protezi ameliyatı sonrası dikkat etmesi gereken birkaç husus vardır. Hastalar; alçak sandalyeye oturmamalı, otururken ya da yatarken bacak bacak üzerine atmamalı, ameliyatlı bacağın üzerine bütün ağırlık verilmemeli, uzun saplı ayakkabı çekeceği kullanılmalı ve çorapları giyerken yardım istenmelidir.

Diz protezleri ameliyatında uygulanan 2 çeşit protez bulunmaktadır. Bunlardan biri yarım diz protezidir. Yarım diz protezi sadece tek bir kompartmanda hasar olması durumunda kullanılmaktadır. Diğer diz protezi ise total diz protezi yani tam diz protezidir. Total diz protezi ise dizde birden fazla hasarın olması durumunda uygulanmaktadır.

Diz protezlerinin kullanım ömrü kişinin kullanım şekline göre değişiklik gösterse de genel olarak diz protezi, 20-25 yıl kullanılmaktadır.

Omuz protezlerinde hasarlı omuzun tamamı veya bir kısmı çıkarılarak yerine protez omuz eklemi yerleştirilir.

Prof. Dr. Nejat Güney | Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Prof. Dr. Nejat Güney | Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
04:16