Kalça Protezi Aksamayı Geçirir Mi ?

SAĞLIKLI BİLGİLER
Kalça Protezi Aksamayı Geçirir Mi ?

Kalça protezi uygulamasından sonra hızlı ve sağlıklı bir iyileşme süreci için hastanın hareket etmesi ve egzersizleri aksatmaması gerekir. Yine ameliyattan sonraki ilk  3-4 günlük süreç hastanede geçeceğinden bu aşamadaki egzersizler sadece fizyoterapist ve ameliyatı gerçekleştiren uzman hekim gözetiminde devam eder. Ameliyattan sonraki ilk yürüme, adım atma ve oturma gibi aktiviteler de bu dönemde uygulanmaktadır.

Hastaneden taburcu olduktan sonra hastaların evde yatması önerilmez. Çünkü bu durumda iyileşmesi gereken kasların iyileşme süresi uzayacak ve yeteri kadar güçlenme sağlanamayacaktır. Sonuç olarak 4. gün itibariyle yaşam alanında koltukta oturup kalkma, koridorda yürüme ve tuvalet ihtiyacının karşılanması gibi aktivitelerin yapılması istenmektedir. Ayrıca uzak durulması gereken hareketler de yine uzman hekim tarafından paylaşılacaktır.

Bu süreç devam ederken ameliyatın 1. Haftasında yara kontrolü yapılır. Son yıllarda gizli dikiş yapıldığından dikiş alma olayı yoktur. 12. günden sonra yara açılarak hastanın banyo yapmasına izin verilir. Baston yardımıyla dışarı çıkması da önerilmektedir. Çünkü yürümeye erken dönemde başlayan hastaların kalça kasları daha kısa sürede kuvvetlenmektedir.


Kalça Protezinden Sonra Aksama Geçer mi?


Ameliyattan sonra hastaların geçici aksama yaşaması son derece normaldir. Vücudun dokulara ve eklemlere yapılan müdahaleye tepki vermesi için belirli bir sürenin geçmesi şarttır. Hekimin önerdiği egzersizlere dikkatle uyulmalı ve yine bazı hareketlerden uzak durulması halinde aksamaların zamanla geçebileceği unutulmamalıdır.

Öte yandan kalça protezinden sonraki aksamanın devam edip etmeyeceği, kalçada yaşanan problemin şiddetine bağlı olarak değişebildiği gibi, daha önce geçirmiş olduğu ameliyatlarda yaşanan hasarlarla da ilgilidir. Ayrıca hastanın fonksiyonel beklentisi ve yaşı da bu kriter için belirleyici faktörlerdendir. Eğer ameliyatla düzeltilemeyecek bir kusur söz konusuysa ve topallama ameliyattan sonra da devam edecekse mutlaka bu konuda hastaya bilgi vermek gerekir.

Özet olarak ameliyat sonrası dönemde vakanın şiddetine göre geçici aksamalar yaşanabilir. Uzman hekim protez sonrasında hastayla sürekli iletişim halinde olarak hareketliliğin sonuçları hakkında bilgi alacaktır. Zaten pansuman sırasında da kalçaların durumu gözlemlenecek ve sağlıklı bir iyileşme dönemine geçiş yapılacaktır.


Kalça Protezinden Sonra Yürümede Zorluk Yaşanır mı?


Kalça protezi ameliyatından sonra ilk yürüme aktivitesi hastanede hekim kontrolünde başlayacaktır. Bu süreç daha sonra evde de birtakım egzersizlerle devam eder. Hastalık sebebiyle kullanılmayan kalça kasları zayıfladığı için protez sonrası eski haline dönmesi biraz zaman alabilir. Ortalama 1.5 aylık süreç sonunda hastaların artık yürümedeki zorlukları ortadan kalkar.

Prof. Dr. Nejat Güney | Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Prof. Dr. Nejat Güney | Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
00:43