Üst Kol Kırıkları Tedavi Yöntemleri

SAĞLIKLI BİLGİLER
Üst Kol Kırıkları Tedavi Yöntemleri

İnsan vücudunda çeşitli faaliyetleri yerine getirmek için birçok uzuv vardır. Kollar insanlarda tutma, uzanma, yakalama gibi pek çok eylemin yapılmasını sağlar. Bu eylemlerin düzgün bir şekilde gerçekleşmesi için kolların sağlıklı olması gerekir. Üst kol kırıkları ise kolun işlevini geçici bir süre için durduran bir problemdir.


Omuz ve dirsek arasında yer alan üst kol humerus adında bir kemiğe sahiptir. Kolun omuz odaklı ya da ele yönelik hareketlerinin doğru bir biçimde işlemesi için humerus sağlam olmalıdır. Fakat iki tarafı da kaslarla korunsa da o da bir kemiktir. Sert darbeler aldığında çatlama ve hatta kırılma riski vardır.


Humerus kemiği darbe alıp kırıldığında bu kırığın etkisi kolun alt kısmında yaşanacak bir kırıktan daha fazladır. Çünkü kol uzvunun kas ve damar bağlarının geçtiği başlangıç noktası o bölgedir. Ayrıca omuza olan yakınlığı da kolun üst kısmında meydana gelen kırıkları daha ciddi hale getirir.


Bu kırıkların tedavi edilmesi için bir doktora başvurmak şarttır. Ortopedi konusunda uzman olan bir doktor kırık hakkında kesin bir teşhis koyar. Fakat bunun için röntgen ve gerekirse tomografi veya MR yöntemlerinden faydalanır. Bu testlerin sonucunda kırığın ne kadar şiddetli olduğu ortaya çıkar.


Kişinin ağrı yaşadığı basit kırıklar vardır. Kemiğin tek bir yerden çatlaması veya kırılması ağrıya sebep olsa da bu çok şiddetli değildir. Ama kemiğin birden fazla noktadan kırılması çok yoğun bir ağrıyı doğurur. Bunun için ise öncelikli olarak hastaya geçici olarak buz tedavisi uygulanır.


Eğer kırık çocukluk yaşlarında ise kaynaması için uygulanan tedavi alçı olur. Ancak üst kol kırıkları erişkin kişilerde ise, cerrahi işlem gerekir. Bazı omuz kırıklarında kemiğin çok parçalı olması bütünlüğünü geri kazanması açısından çok zor olduğundan metal alaşımlı protezlerle tedavi yapılır.


Kırık tedavi esnasında dikkat edilmesi gereken önemli bir unsur daha vardır. Koldaki sinirlerin hasar alıp almadığı kırıktan önce tespit edilmelidir. Kolun kas ve sinir sağlığından emin olduktan sonra kırık tedavisi başlar.


Kırık İçin Yapılan Ameliyatlardan Sonraki Süreç


Ameliyatların amacı kolun aldığı hasarı onarmaktır. Kırık yüzünden işlevlerini kaybeden kolun eski haline kavuşması için yapılan cerrahi işlemleri takip eden süreç de önem taşır. Üst kol kırıkları kolun omuzdan dirseğe, dirsekten ele kadar olan hareketleri sınırlandırır.


Kırık için yapılan ameliyatlardan sonra hastaya uygun fizik tedavi planlanarak dirsek ve omuz ekleminin hareket kısıtlılığına engel olunur.


Trafik, spor kazaları, sert düşüşler gibi nedenlerle oluşan üst kol kırıkları tedavisi için bir ortopedi doktoruna danışmak gerekir. Kırıklar kendi kendine geçecek bir problem değildir. Bu yüzden bir doktor muayenesi şarttır.

Prof. Dr. Nejat Güney | Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Prof. Dr. Nejat Güney | Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
23:24