Avuç İçinden Parmaklara Uzanan Ağrılar ve Sebepleri

SAĞLIKLI BİLGİLER
Avuç İçinden Parmaklara Uzanan Ağrılar ve Sebepleri

Parmaklar ellerimizle yapmak istediğimiz çoğu eylemin gerçekleşmesini sağlayan vücut parçalarıdır. Kalemi, kaşığı tutarken insan parmaklarını kullanır. Fakat işlevselliği bol olan bu uzuvların sağlığı bazen bozulabilir. Avuç içinden parmaklara uzanan ağrılar uzuvların hareketini sınırlar. Ya da bir süre için gerçekleştirememesine neden olur.


Damarlar vücudun her noktasını sararak kan akışının gerçekleşmesini sağlar. Elde de ciddi derecede damar ve sinir bulunur. Bu sinirlerde meydana gelen sıkışma gibi sıkıntılar ise bazen ağrı olarak kendisini gösterir. Damardaki kan akışında bozukluk yaşanması avuçtan parmaklara doğru hissedilen ağrıların sebebidir. Kanda değişen basınç elde ağrıya yol açar.


Diyabet hastalığı da elde ağrı olarak yan etki gösteren bu rahatsızlıktır. Kişinin şekerinin yükselmesi elde kendisini ağrı şeklinde belli eder. Karpal tünel sendromu da dolaylı olarak elde hissedilen bir sorundur. Bilekteki median sinirin sıkışması avuç içinden parmaklara uzanan ağrılar arasında yer alan bir sebeptir. Bu sinirde uygulanan baskı ayrıca avuç ve parmaklarda bir uyuşma hissine de sebep olur.


Median sinir, parmaklara ve avuç içine hissetme becerisini veren bir sinirdir. Fakat serçe parmak buna dahil değildir. Parmak kaslarının hareket etmesini sağlayacak olan sinyali veren median üzerinde baskı olması elde kuşkusuz bir tepkiyi ortaya çıkartır. Çoğunlukla karıncalanma ve uyuşma şeklinde vuku bulan bu durum ağrı belirtisine de sahiptir. Sinir ve tendonların geçtiği yol karpal tünel adını taşıdığı için bu rahatsızlığın adı da budur.


Dışarıdan alınan darbeler de kişinin avuçtan parmaklara kadar ağrı hissetmesine neden olur. Sinirleri inciten sert darbeler elin anlık ya da bir süre devam ağrılarla karşılamasına yol açar. Bu sıkıntıların çözümü için ise ortopedi bölümüne veya onun aracılığıyla fizik tedaviye gidilmelidir. Günlük hayattaki faaliyetlerin gerçekleşmesi esnasında büyük rol alan ellerin ve parmakların sağlığı için tedaviye ihtiyaç vardır.


Avuç İçinden Parmaklara Uzanan Ağrıların Tedavisi


Bir hastalığın doğru biçimde tedavi edilmesi için altında yatan sebeplerin ne olduğunun keşfedilmesi gerekir. Avuç içinden parmaklara uzanan ağrılar için ise doktora başvurulduktan sonra bazı testler yapılmalıdır. Röntgen, MR yöntemleri sayesinde eldeki ağrının sebebi daha net bir biçimde seçilir.


Fizik tedavi elde hissedilen bu ağrının geçmesi için başvurulan yollardan biridir. Sinirlerin çalışarak kendisini yenilemesini sağlamak parmaklarda ve avuçlardaki ağrıları geçirecek bir yoldur. Bu ağrıların kaynağı karpal tünel sendromu ise ufak bir cerrahi müdahale uygulanma ihtimali vardır. Median sinir üzerindeki baskının alındığı bu operasyon yalnızca ilaç tedavisinin fayda göstermediği durumlarda başvurulan bir yöntemdir.


Ellerin hareketlerini sınırlayan, kişinin rahatsızlık duymasına yol açan avuç içinden parmaklara uzanan ağrılar doğru bir tedavi yöntemi ile mümkün olan en kısa zamanda iyileşme imkanına sahiptir. Daha sağlıklı, kaliteli bir yaşam için sağlıklı ellere ihtiyaç vardır.

Prof. Dr. Nejat Güney | Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Prof. Dr. Nejat Güney | Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
04:34