Omuz Ağrısı Kol Uyuşması Yapar mı?

SAĞLIKLI BİLGİLER
Omuz Ağrısı Kol Uyuşması Yapar mı?

Kol omuz eklemlerine bağlı ve parmak uçlarına kadar uzanan bir uzuvdur . Herhangi bir kaza ya da darbeden dolayı kolda oluşan travmalar kol kaslarını ve eklemlerini etkileyebilir. Omuz ağrısı esnasında kolda yayılan uyuşma hissi ile güç kaybı yaşanabilir. Omuz ağrısı ve kol uyuşması sadece kaza ya da darbe sonucunda değil, başka hastalıkların da habercisi olabildiği için dikkatli davranılmalıdır. Kalp, akciğer, diyafram ve mide gibi organların rahatsızlıklarında da omuz bölgesinde ağrı yaşanabilir ve bu durum da uyuşmalara sebebiyet verebilir.


Omuz Ağrısı Neden Olur?


 Eklemlerin ve sinirlerin iltihaplanması, kalp rahatsızlıkları, fıtık, tümör, tüberküloz, iç organlarda bulunan bazı hastalıklar, dolaşım bozuklukları gibi nedenler omuz bölgesine ağrı olarak yansıyabilir. Genellikle çok ciddiye alınmamakla birlikte başka hastalıkların habercisi olabilir. Sinir sıkışması nedeniyle kol ağrısı oldukça sık yaşanmaktadır.

Ağrı olan tarafın üzerine yatmamak, kollara her zaman destek olmak, kol kaslarını güçlendirmek, ağır şeyler taşımamak ve kolları sık sık omuz seviyesinin üzerine kaldırmak gibi ufak hareketler yapmak gerekir. Dikkat edince ağrı azalmıyorsa başka hastalıkların habercisi olabilir. Bu durumda mutlaka bir doktora başvurmakta fayda vardır.


Kol Uyuşması Neden Olur?


 Kol uyuşması, omzun darbe alması, sinir sıkışması gibi nedenlerle ortaya çıkabilir. Fiziksel bir rahatsızlık olabildiği gibi nörolojik bir nedene de bağlı gelişebilir. Sadece stresle dahi kol uyuşması yaşanabilir. Bu rahatsızlık fiziksel etmenlere dayanıyorsa birkaç ufak egzersiz ve dikkat etme ile kolay bir şekilde geçmektedir.

Sağ kol uyuşması, şeker hastalığı, beslenme bozukluğu, sinir sıkışması, karpal tünel sendromu gibi nedenlerle ortaya çıkar. Sol kol uyuşması ise genellikle kalp krizinin habercisi olarak bilinir. Bu nedenle omuz ağrısı ve kol uyuşması gibi durumları ciddiye almak gerekir.


Omuz Ağrısı ve Kol Uyuşması için Hangi Bölüme Gidilir?


 Vücudun en komplike ve en büyük eklemini oluşturan, 4 ayrı yöne hareket eden omuz eklemi çok fazla sinir barındırır. Omuz ağrısı ve kol uyuşması daha çok boyun omurlarındaki fıtıklaşmalar sonucu meydana gelir. Hem omuz ağrısının hem de kol uyuşmasının nedeni aynı olabileceği gibi birbirinden bağımsız birçok farklı nedeni vardır. Fakat bu rahatsızlık üst omurgadaki bir problem olduğu için ortopedi ve nöroloji bölümlerine başvurulmalıdır. Fizik tedavi merkezlerine de başvurarak sorun çözülebilir. Fakat öncelikle doktorunuzdan teşhis alarak tedaviye başlanması gerekir.


Omuz Ağrısı Tedavisi


Öncelikle ilk yapılması gereken omuz ağrısının nedenlerini saptamaktır. Başka bir hastalığın habercisi olup olmadığını tespit ettikten sonra tedavi yöntemlerine başlanabilir. Radyolojik testler ile kesin sonuç alınmalı ve başka problemlerin olup olmadığının tespiti yapılmalıdır. Daha sonra cerrahi dışı ve ameliyat gibi tedavi yöntemleri kullanılarak tedavi edilebilir.

Cerrahi dışı yöntemler; dinlenme, fizik tedavi, kortizon, omuz enjeksiyonu gibi tedavi yöntemleridir. Cerrahi tedavide, sebebe yönelik tedavi planlanır. Boyun fıtığı varsa ameliyatla fıtık tedavi edilir. Bundan sonra eklem ağrıları da ortadan kalkar.


Kol Uyuşması Tedavisi


Düzenli egzersizler yaparak kol kaslarını güçlendirmek, sıcak kompres ile kolu rahatlatmak ve gerekli vitamin ve ağrı kesiciler alarak dinlenmek gerekir. Tüm bunlar sonucunda farklılık yoksa uzman doktor eşliğinde cerrahi bir operasyon gerekebilir.

 

Prof. Dr. Nejat Güney | Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Prof. Dr. Nejat Güney | Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
02:08