Kırık veya Çıkıkların Komplikasyonları Nelerdir?

SAĞLIKLI BİLGİLER
Kırık veya Çıkıkların Komplikasyonları Nelerdir?

Kırık veya çıkıkların komplikasyonları konusunda değerlendirmeler yapmadan önce bilinmesi gereken en önemli bilgiyle başlayalım. Kırık ve çıkık sorunu her yaşta insanın karşılaşabileceği yaygın yaralanmalardır. Bu nedenle, dikkatli olmanın yaşı veya belirli bir kitlesi yoktur. Tedavisi vardır ve başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir. Komplikasyon riskini ise birkaç durumda konuşabiliriz.

Nitekim bu tür travmaların tedavi edilmediği veya yanlış uygulamaların yapıldığı durumlarda çeşitli komplikasyonlar ortaya çıkacaktır. Şimdi kırık veya çıkıkların potansiyel komplikasyonlarını ve bunları önlemek için alınabilecek önlemleri ele alalım:


Hatalı İyileşme ve Kaynamama


Kırık veya çıkıklar uygun şekilde tedavi edilmediğinde, kemikler yanlış bir şekilde kaynaması veya hiç kaynamaması gibi bir sorun meydana gelebilir. Bu, uzuvların düzgün bir şekilde çalışmasını engeller ve sürekli ağrıya neden olma oranı da bir o kadar yüksektir.


Şişlik ve Ödem Problemi


İyileşme sürecinde şişlik ve ödem sıkça görülür. Bu süreçte en masum komplikasyonlardan biridir.

 Kan damarlarının ve lenf sisteminin etkilenmesi sonucu oluşan şişlik ve ödem doğru beslenme ve diyetle kontrol altında tutulmalıdır.

 İlerleyen ödem sorunu hareket kısıtlılığına ve ağrıya neden olabilir. Dinlenme, buz uygulama ve diyete uyum süreci daha az zor hale getirecektir.


Enfeksiyon Riski


Özellikle açık kırıklar da ve açık tedavinin gerektiği hallerde, enfeksiyon riski vardır. Ameliyat sonrası süreçte hasta ve hasta yakınları tarafından yara bakımına özen gösterilmeli ve enfeksiyon riski en az seviyede tutulmalıdır.


Kan Dolaşımı Sorunları ve Sinir Hasarı


Kırık veya çıkık nedeniyle damarlar veya sinirler zarar görebilir. Bu, kan dolaşımını veya sinir duyularını etkileyebilir. Aşırı hassasiyet veya his kabı ortaya çıkabileceği gibi, kan dolaşımının aksaması kangren gibi çok tehlikeli sorunları doğurabilir.


Eklem Sertliği ve Kireçlenme


Kırığın veya çıkığın oluştuğu kemik dokudaki hasar sonucu eklem sertliği veya kireçlenme gelişme oranı yüksektir. Hastanın normal, gündelik hareketleri bu nedenle kısıtlanabilir. Fizik tedavi ve egzersiz programı ile komplikasyon ekarte edilmelidir.

Kırık veya çıkık sorunu karşısında mutlaka uzman hekim desteği almanız, uzman bir ortopedi hekimi ile görüşmeniz gerekmektedir. Sürecin olumsuz ilerlemesi tekrarlayan operasyonlar ve çok daha ağrılı olarak dönüşebilir. İhmal edilmemesini tavsiye ederiz.

Prof. Dr. Nejat Güney | Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Prof. Dr. Nejat Güney | Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
02:54