Kaynamamış Kırıklar ve Şekil Bozukluklarının Tedavisi Nasıldır?

SAĞLIKLI BİLGİLER
Kaynamamış Kırıklar ve Şekil Bozukluklarının Tedavisi Nasıldır?

Günlük hayatın akışında istenmeyen durumların ortaya çıkmasıyla beraber kemiklerimizde kırılma, çıkma gibi olumsuz durumlar görülebilmektedir. Bu olumsuz durumlar, hastaların yoğun bir acı yaşamasına neden oluyor. Buna ek olarak hızlı bir şekilde tedavi olmak ve normale dönmek hastalar için büyük bir öneme sahip. Tam da bu noktada uygulanan tedavi genellikle kırılan bölgeyi alçıya almak oluyor.

Alçı öncesinde kemiğin doğru bir şekilde kaynaması amacıyla bazı çalışmalar yapılmaktadır. Ancak bu çalışmalar bazen istenilen sonuçları vermeyecektir. Dolayısıyla kemikler kaynamaz ya da şekil bozuklukları ortaya çıkar. Bu sorunları yaşayan birçok kişi de doğal bir şekilde kaynamamış kırıklar ve şekil bozukluklarının tedavisi ile ilgili olarak bazı sorulara yanıt arıyorlar. Şimdi, bunlara bir göz atalım!


Kaynamamış Kırıkların Belirtileri Nelerdir?


Genellikle kaynamamış bir kırığın en önemli belirtisi kırık bölgesindeki hiç geçmeyen ağrıdır. Kemik kırıklarından sonra bir süre ağrıların devam etmesi normaldir. Ancak kaynamamış kırıklarda bu ağrı, sorun düzeltilmezse de geçebilir. Ancak şekil bozuklukları devam eder. Ağrının uzun bir süre boyunca devam etmesinin yanında aralıklı görüntülemelerle herhangi bir iyileşme olmamasının fark edilmesi de teşhis konulmasını sağlamaktadır. Teşhis konulduktan sonra ise hızlı bir şekilde tedavi sürecine başlanması gerekli olmaktadır.


Kaynamamış Kırıklar Nasıl Tedavi Edilir?


Kaynamamış kırıklar ve şekil bozukluklarının tedavisi bazı zamanlarda ameliyatsız bir şekilde yapılabilmektedir. Ancak bu durum ne yazık ki her vaka için geçerli olmamaktadır. Cerrahi operasyonların gerektiği süreçlerde kemik grefti, iç fiksasyon ve dış fiksasyon adlı cerrahi operasyonlar uygulanmaktadır.

Kırılmış Kemiklerde Tedavi Sürecinde Sık Görülen Komplikasyon: Şekil Bozuklukları

Kırık kemiklerin tedavisinde ortaya çıkma ihtimali olan sorunların başında şekil bozuklukları gelmektedir. Bu durum kaynamanın doğru şekilde olmaması sonucu ortaya çıkabilmektedir. Ancak tabi ki de bu noktada ortaya çıkma ihtimali olan tek problem şekil bozuklukları değildir. Bu nedenle de zaten kronik bir ağrı kırık bölgesinde ortaya çıkabilmektedir. Kaynamamış kırıklar ve şekil bozukluklarının tedavisi sonucu en bariz gösterge budur. Bunun yanında şekil bozukluklarının düzeltilebilmesi amacıyla da cerrahi operasyonlar gerekli olabilmektedir.

Bu noktada erken teşhis yapılması çok büyük bir önem taşıyor. Dolayısıyla ağrılarınızın geçmediğini fark ettiğiniz an doktorunuza ulaşmanız gerekmektedir. Bazı zamanlarda şekil bozuklukları uzun süre tedavi edilmediği takdirde düzeltilmesi çok daha zor bir duruma dönüşür. Sürecin daha sancılı hale gelmemesi adına kaynamamış kırıklar ve şekil bozukluklarının tedavisi konusunda hızlı hareket etmeniz gerekmektedir. Bu sayede rahatsızlık ilerlemeden normal sağlığınıza kavuşabilir ve devamlılık gösteren ağrılardan tamamen kurtulabilirsiniz.

Prof. Dr. Nejat Güney | Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Prof. Dr. Nejat Güney | Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
03:43