Patellofemoral Ağrıları Sebepleri

SAĞLIKLI BİLGİLER
Patellofemoral Ağrıları Sebepleri

Yetişkin bir insan vücudunda 206 tane kemik bulunur. Bu kemiklerden bazılarında meydana gelen ağrılar özel isimlerle anılır. Patellofemoral, diz kapağı kemiğindeki ağrıları tanımlayan bir sözcüktür. Bacaktaki iki kemiğin birleştiği noktada bulunan diz kapağı isimli kemikte hissedilen ağrılar kişinin hareketlerini sınırlar. Patellofemoral ağrıları kişinin eklemlerinde ve bacaklarında hissedilen ağrılardır.


Diz kapağında yerleşim sıkıntılarının olması ağrıların en temel sebeplerinden biridir. Kişi hareket halindeyken diz kapağının yerinden çıkıyormuş gibi bir hissiyat vermesi patellofemoral eklem içinde yer alan bir sıkıntıdır.


Dışarıdan alınan darbeler, fazla kilo, ortopedik hastalıklar kişinin diz kapağında bu sıkıntıyı yaşamasına yol açar. Diz kapağının örttüğü eklemlerin işlevini yerine getirirken tam olarak yerine oturamaması da ağrıya neden olur. Eklem kökenli olan bu ağrı kaslarda da hissedilir.


Bacak kemikleri arasındaki dengesizlik diz kapağına normalden fazla basınç uygulanmasına sebep olur. Dolayısıyla kişi dizinde ağrı hisseder. Ağrının yanı sıra dizde bir tür fazlalık hissi veren bir pürüz oluşur. Kramp biçimde tarif edilmesi mümkün olan bu his patellofemoral ağrıları arasında en hafifi olmasa da en rahatsız edicilerden biridir.


Kasların zayıf olması, kişinin kendisini zorlayacak biçimde hareket etmesi diz kapağının yapısını zamanla zedeler. Kireçlenme ya da eklem sorunları da kişinin bu ağrıları hissetmesinin sebepleri arasındadır.


İç ya da dış etmenler sebebiyle ortaya çıkan patellofemoral ağrıları kişinin günlük, basit hareketlerini bile bazen etkileyen bir durumdur. En çok merdiven inerken ve çıkarken hissedilen bu ağrılar, spor yaparken, dans ederken, koşarken ve hatta yürürken bile kişiye engel olur. Dizde hissedilen ağrı ve kasılmalar kişinin rahat bir biçimde yaşamına devam etmesini sekteye uğratır. Bu yüzden bir ortopedi uzmanına başvurarak bu ağrının tedavisinin peşine düşülmelidir.


Patellofemoral Ağrıları Tedavisi


Herkesin diz kapağında hissettiği ağrının kökeni farklı sebeplere sahiptir. Kimisi darbe aldığı için bu sıkıntıyı duyarken, kimisi de başka hastalıktan dolayı bu rahatsızlığı yaşar. Bundan dolayı patellofemoral ağrıları için uygulanan her tedavi kişiye özeldir.


Fizik tedavi yöntemleri bu ağrılar için en etkili olan çözümlerden biridir. Germe, kuvvetlendirme amacıyla yapılan fizik hareketlerinin yanı sıra buz uygulaması da enflemasyona etkili olarak ağrıları azaltmaktadır. Elektrik akımı da ağrıya iyi gelen bir fizik tedavi yöntemidir. Ayrıca fazla kilo nedeniyle hissedilen ağrıların çözümü de kilo vermekten geçmektedir. Kişi kendisi için en uygun olan tedaviyi doktoru sayesinde öğrenir.


Diz kapağına hakim olan bu ağrının kişinin hayat kalitesini düşürmemesi için tedavi edilmesi şarttır. Bunun için de uzman bir doktorun yardımını almak gerekir.

Prof. Dr. Nejat Güney | Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Prof. Dr. Nejat Güney | Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
04:38