Diz Protezi Ameliyatı Sonrasında Spor Yapmak Güvenli Midir?

SAĞLIKLI BİLGİLER
Diz Protezi Ameliyatı Sonrasında Spor Yapmak Güvenli Midir?

Diz ekleminde meydana gelen aşınmalar, kırılmalar ve çatlaklar diz protezi ile tedavi edilmektedir. Protez diz eklemlerinin yüzeyine yapılmakta olup kişinin daha sağlıklı hareket etmesini sağlar. Daha geniş bir hareket imkanı sunan diz protezi ameliyatı sonrasında spor yapmak da belirli bir süre geçtikten sonra bazı spor dalları için güvenlidir;


  • Yüzme
  • Yürüyüş
  • Bisiklete binme
  • Dans
  • Tenis
  • Yoga


Gibi faaliyetler diz protezi sonrası tehlike teşkil etmez. Ameliyattan 3 ya da 6 ay sonra yapılması uygun olan bu sporlara karşın ani harekete ihtiyaç duyan sporları ise kişi dizinin durumuna göre doktor onayıyla gerçekleştirir.


Diz protezi sonrasında spor yapmak, sporun türüne bağlı olarak, önemli bir detaydır. Kişinin dizini özgürce hareket ettirmesi, protezin kemiklere alışması için gereklidir. İyileşme süresine göre yürüme, merdiven inme çıkma, çömelme, yüzme gibi eylemlerin gerçekleştirilmesi dizin işlevselliğini geri kazanmasını sağlar.


Kireçlenme, romatizma gibi durumlar yüzünden ya da kaza, travma gibi beklenmedik olaylar nedeniyle bazı hareketler kısıtlanır. Bu hareketleri yapma şansı protez ile kişiye sunulur. Böylece kişi yaşadığı durum ne olursa olsun kendi başına hareket eder. Başta kendi yaşamsal faaliyetlerini sürdürmek olmak üzere pek çok şeyi yapabilme şansına erişir.


Protez yıpranan eklem kıkırdaklarının görevini üstlenir, daha sağlam hale gelmesini sağlar. Bu protezin faydalarından yararlanmayı isteyen kişinin kendisini çok zorlamaması, dizine iyi bakması gerekir. Futbol, basketbol gibi dizi zorlayan, darbeye fazlasıyla açık olan sporlardan kaçınması önemlidir. Protez için güvenli sayılan sporları sürdürmesi kişinin diz sağlığını korur. Sağlıklı, incinmeyen diz ile kişi proteze yönelmesine neden olan şikayetlerinin ondan çaldığı pek çok şeye kavuşmuş olur.


Özgürce yürüyen, dizine uygun sporları yapan protez sahibi artan yaşam kalitesinin tadını çıkarır.

Prof. Dr. Nejat Güney | Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Prof. Dr. Nejat Güney | Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
00:35