Kalça Protezinin Uygulama Zamanı Nasıl Belirlenir?

SAĞLIKLI BİLGİLER
Kalça Protezinin Uygulama Zamanı Nasıl Belirlenir?

Kalça protezinin uygunluk kararı kapsamında yetki, elbette ki bu alanda çalışan uzman hekim ve cerrahtadır. Dolayısıyla net bilgi için uygun doktora veya hastaneye başvuru yapılmalıdır.

Genel olarak dejenere olmuş ve rahatsızlık veren eklem kıkırdağının cerrahi şekilde eklemden uzaklaştırılması ve kalçanın anatomisine uygun materyalin kullanılmasını içeren kalça protezi için belli uygunluk şartlarından söz edilebilir. Peki, kalça protezinin uygunluk kararı nasıl verilir?


Kalça Protezi Kimlere Uygulanabilir?


Kalça protezi her şeyden önce cerrahi müdahale dışında işlem şansı olmayan hastalara uygulanır. Kalçada yer alan eklem kıkırdağında, ileri dereceli rahatsızlık olması durumunda ve protezin dışında diğer prosedürlerin yeterli olmaması ile kalça protezi uygulamasına başvurulur.

Öncelikle halk arasında kireçlenme şeklinde tabir edilen ve kalça ekleminde kıkırdak harabiyetinin ileri derecede olduğu durumlarda uygunluk tespit edilebilir. Ayrıca cerrahi uygulama dışındaki yöntemler ile ağrıların kontrol edilemediği durumlarda yine bu işleme yönelmek mümkündür. Özellikle ağrının karakterinin kalça protez ameliyatı kararının verilmesinde önemli rol oynadığı ifade edilebilir.

Kesin bilgiyi doktordan almak gerekir ancak gece uykusundan uyandıran ya da dinlenirken oluşan ağrıların kalça protezinin lehine olduğu bilinmektedir. Günlük hayat konforunu çok fazla etkileyen durumlarda protez uygulaması tercih edilir. Kalça protezi ameliyatı sonrası yapılması gerekenler gibi ayrıntılar hakkında uygunluk kararı verildikten sonra hekim tarafından bilgilendirme yapılır.


Kalça Protezi İçin Bazı Kriterler


Operasyon öncesi ve sonrasında uzman cerrahın takibi ve önerilerine uymak oldukça önemlidir. Ameliyatla ilgili temel bir yaş kriteri bulunmaz. İhtiyaç duyan erişkin her yaştaki bireye yapılabilir.

Son dönemlerde tıbbi teknolojilerin gelişmesi ile birlikte bu alanda dayanıklı materyaller ön plana çıkmış ve yaş kriteri daha az önemli hale gelmiştir. Ağrısız ve rahat bir yaşam için erken yaşlarda uygulanmakla birlikte müdahale için gelişmiş teknolojinin kullanıldığı yöntemlerin tercih edilmesi gerekir.

Söz konusu kalça protezi ameliyatı gibi cerrahi bir müdahale olduğunda gerek işlem öncesi gerekse işlem sonrası tedbirler oldukça önemli hale gelir. Bu bağlamda uzman hekimin bilgilendirmesi ve önerileri önceliklidir.

Prof. Dr. Nejat Güney | Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Prof. Dr. Nejat Güney | Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
00:36