Kalça Protezi Hangi Avantajları Sağlar?

SAĞLIKLI BİLGİLER
Kalça Protezi Hangi Avantajları Sağlar?

Kalça protezi kalçasında ekleme bağlı rahatsızlıkları olan hastalara uygulanan bir tedavi yöntemidir. Kalçada bulunan bu eklem vücuttaki en büyük ve en çok ağırlığı taşıyan eklemdir. Vücudun büyük bir kısmı bu eklemin üzerine ağırlığını verir. Hareket kabiliyetimizi de bu eklem sayesinde sağlarız. Yani yürüme, oturma ya da kalkma gibi eylemlerin tamamını kalça eklemimiz sayesinde gerçekleştiririz. Bu yüzden vücudumuzda bulunan en önemli eklemlerimizden biridir. Kalça ekleminin zarar görmesi durumunda uygulanan en yaygın tedavilerden biri bu bölgeye protez yaptırmaktır. Bu sebeple herhangi bir kalça rahatsızlığınız varsa kalça protezi hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz.

Kalça Protezi Nedir?

Bu protez tedavisi, Kalça eklemi zarar gördüğü zaman uygulanan cerrahi tedavilerden biridir. Her protez hastanın kalçasına göre özel olarak seçilir. Daha sonrasında hazırlanan bu protezi doktorlar kalçanın uygun noktalarına yerleştirirler. Uygulama basit gibi görünse de ameliyat çok dikkat isteyen hassas bir operasyondur. Ameliyat sonrası hastaların dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır.


Kalça Protezi Hangi Durumlarda Gerekir?

Kalça protezikalça kireçlenmesi olanve çeşitli tedavilere rağmen ağrısı kontrol edilemeyen aşağıdaki durumlarda bulunan hastalar için gereklidir.

  • Kalça sürekli şekilde fazlaca ağrıyorsa,
  • Hasta, uyumak ya da oturmak gibi stabil durumlarda bile kalça ağrısını hissediyorsa,
  • Ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar bile kalça ağrısının önüne geçmiyorsa,
  • Kalçada sertlik oluştuysa,
  • Hasta, oturup kalkmakta veya yürümekte sıkıntı yaşıyorsa

Bu protez operasyonunu yaptırması gerekebilir.


Kalça Protezleri Kaça Ayrılır?

Kalça protezinin kemiğe tespiti iki ayrı yöntemle yapılır. Bunlardan ilki çimentolu kalça kemiği protezidir. İkincisi ise çimentosuz protez olarak isimlendirilmektedir. Bu iki protez türünden hastaya uygun olanına doktor tarafından karar verilir.


Kalça Protezi Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Protez ameliyatı yaklaşık bir ila iki saat arasında sürmektedir. Ameliyat için anestezist doktor hastaya uygun olan anestezi şeklini belirler. Çoğu kez belden aşağısı epidural, spinal veya her ikisinin birden uygulandığı kombine anestezi şeklinde uygulama yapılır. Bazı hastalara genel anestezi uygulanır.

Bu ameliyat sonrasında hastanın en kısa sürede ayağa kalkması önemlidir. Bunun sebebi pıhtı oluşumunu engellemek ve protezin çevresindeki dokularla kaynaşmasını en hızlı şekilde sağlamaktır. Üç veya dört gün hastanede kalan hasta evine çıkarıldıktan sonra da yaklaşık dört hafta süreyle fizyoterapistler tarafından takip ve tedavi edilirler. Bu sürenin sonunda herhangi bir destek kullanmadan normal yürümeleri öngörülmektedir.


Kalça Protezi Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hasta hem ameliyat öncesinde hem de ameliyat sonrasında bazı durumlara dikkat etmelidir. Bu rahatsızlığının çok daha hızlı iyileşmesini sağlayacak ve beklenmeyen durumların önüne geçecektir.


Ameliyat Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Hastanın genel durumunun değerlendirilmesi için bütün sistemlerin tetkik edilmesi gerekir.  
  • Hasta kullandığı ilaçların listesini doktoruyla paylaşmalıdır.
  • Kan sulandırıcı ilaç kullanımı varsa hasta doktorunu bilgilendirmelidir.


Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Protez ameliyatı sonrası 4-6 hafta arasında dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibidir.

  • Hasta yüksek ve sert yerlerde oturmalıdır. Yani dizleri kalça seviyesinin daha altında kalacak şekilde oturmalıdır.
  • Herhangi bir kaza durumuna karşı evini buna uygun düzenlemelidir. Örneğin; halıların kaldırılması, çok yaşlı hastalar için koridora korkuluk (trabzan) yapılması gibi.

Bağışıklık sistemini güçlü tutulmak için gereken önlemlerin alınması.

Prof. Dr. Nejat Güney | Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Prof. Dr. Nejat Güney | Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
03:26