Kalça Protezi Ameliyatında Önemsenmesi Gereken Faktörler

SAĞLIKLI BİLGİLER
Kalça Protezi Ameliyatında Önemsenmesi Gereken Faktörler

Vücudumuzun en önemli eklemlerinden biri olan kalça, çeşitli hastalıklardan dolayı ağrır ve kireçlenir. Hatta daha kötü bir durum olarak kırılabilir. Bu gibi problemlerin giderilmesinde kalça protezi ameliyatı bazen tercih edilmektedir. Bu ameliyatlar oldukça önemlidir. Çünkü, kalça vücudun çok önemli bir noktasını oluşturur. Yanlış bir durumda çok acı verici ve kalıcı sonuçlar doğabilir. Bundan dolayı da özellikle ameliyat gerçekleştikten sonra dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır.


Kalça Protezi Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler


Ameliyatın ardından dikkat edilmesi gereken birkaç tane çok önemli husus vardır. Bunların farkında olmak ve ona göre davranmak gerekir. Çünkü hayati önem taşıyan bir durumdur. Özellikle doktor gözetiminden çıktıktan sonra yani taburcu edildikten sonra doktorun söylediği her şeyin uygulanması gerekir. Hasta, kalça protezi ameliyatı konusunda doktorun sözünden çıkmamalı ve süreci hafife almamalıdır.

Bu süreçte, bir süre koltuk değneği veya yürüteç gibi yürümenize yardımcı olacak destekler kullanmanız gerekecektir. Bunlardan yardım alarak doktorunuzun gün içinde belirlediği zamanlarda kesinlikle hareket etmeniz gerekir. Bunu yaparken dikkatli olmalı ve düşmemelisiniz. Bu ameliyattan sonra kalçayı çok fazla zorlamak kadar hiç hareket etmemek de geri dönülmez sonuçlar doğurur. Eğer hasta gerekli egzersizleri yapmazsa iyileşme sürecini tamamladıktan sonra yürümekte sıkıntı çekecektir.

Hastaların kalça protezi ameliyatı sonrasında dikkat etmesi gereken bir husus da oturma eylemidir. Ameliyatın ardından 6 hafta boyunca alçak yerlere oturmaktan kesinlikle kaçınılması gerekir. Bu iyileşme sürecini etkiler. Ameliyattan sonraki 8 hafta boyunca bacak bacak üstüne atmamanız gerekebilir. Yaklaşık 8 hafta süren bu süreç protezden maksimum fayda sağlamanıza yarayacaktır.


Kalça Protezi Ameliyatı Komplikasyonları


Ameliyattan sonra önemsemeniz gereken faktörleri dikkate almazsanız bazı komplikasyonlar oluşacaktır. Bu da beraberinde daha sorunlu ve sıkıntılı bir süreci getirir. Bu komplikasyonların dikkatsizlik sonucu sonradan olabilmesi veya ameliyat sırasında da meydana gelmesi mümkündür. Enfeksiyon, erken gevşemesi, çıkık, kanama ve ağrı bu komplikasyonlar arasındadır. Bunlar genellikle özensiz bir ameliyat sonrası sürecinde oluşmaya müsaittir. Bundan dolayı kalça protezi ameliyatı sonrası süreç ekstra dikkat gerektiren bir zaman dilimidir.


Kalça Protezi Ameliyatı Başarısı


Ameliyatın başarı durumunu bazı faktörler belirler. Birçok unsur ameliyatın başarısı konusunda belirleyici rol oynar. Kalçada bulunan hasarın durumu, hastanın sağlık durumu ve yaşı en önemlisi de hekimin tecrübesi ameliyatın başarısını etkiler.

Prof. Dr. Nejat Güney | Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Prof. Dr. Nejat Güney | Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
00:21