Kalça Protezi Ameliyatında Doktor Seçiminin Önemi

Prof. Dr. Nejat Güney | Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
SAĞLIKLI BİLGİLER
Kalça Protezi Ameliyatında Doktor Seçiminin Önemi

Protez operasyonları sağlık sorunlarının giderilmesinde ve estetik kaygı nedeniyle yapılmaktadır. Kalça protezi ameliyatında doktor seçiminin önemi oldukça fazladır. Operasyonun başarıya ulaşması doktor ve hastanenin özenine bağlıdır.


Kalça Protezi Ameliyatı Nedir?


Protez, vücutta görevini yerine getiremeyen herhangi bir uzvun yerine takılan yapay araçtır. Kalça protezi ameliyatı ile de kalça eklemi hasar görmüş olan hastalara protez bir eklem takılır. Bu sayede yürüyüş ve duruş bozukluğuna neden olan hareketler düzeltilirken kalçadaki ağrı da ortadan kalkmış olur. Bu operasyon ile hayat kalitesi yükselir. Fakat nadir görülen durumlar dışında, zorunlu olduğu için değil tercih edildiği için yapılır.

Kalça protezi, kalça eklemi sorunlarının giderilmesinde uygulanan son tedavidir. Bu yönüyle büyük bir buluş olduğu söylenebilir. Özellikle yaşın ilerlemesiyle meydana gelen kalça hastalıklarında tercih edilir. Bunun dışında genelde sporcuların yaşadığı düşme, sert darbe alma gibi harekeler kalça protezini gerektirebilir. Kalça protezi ameliyatında doktor seçiminin önemi azımsanmayacak kadar fazladır. Ameliyatın başarılı geçmesi büyük oranda doktorun tecrübesine bağlıdır.


Kalça Protezi Ameliyatını Kimler Olabilir?


Kalça protezi ameliyatı için kemik gelişimini tamamlamış olmak gerekir. Anesteziye uygun bulunan ve doktorların onay verdiği herkes bu ameliyatı olmak için başvurabilir. Tansiyon, diyabet gibi kronik rahatsızlıklar protez için herhangi bir engel teşkil etmez. Kalça eklemlerinde kireçlenme, tümör, kalça çıkıklığı, iltihap, romatizma gibi şikayetler protezle giderilebilir.

Kalça rahatsızlıkları ile ilgili tüm tedaviler uygulandıysa ve sonuç alınamadıysa son seçenek olarak protez uygulanır. Operasyon öncesinde gerekli tüm tetkik ve taramalar yapılır ve önlemler alınır. İşlem tamamlandıktan sonra hasta bir süre gözetim altında tutulmalıdır. Kalça protezi ameliyatında doktor seçiminin önemi bu noktada da devreye girmektedir. Tüm aşamaların titizlikle gerçekleştirilmesi doktora bağlıdır.


Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası


Protez ameliyatı başarılı sonuçlar doğurması açısından güvenilir bir operasyondur. Operasyon süresi hastanın yaşı, kalça eklemindeki hasar durumu gibi etkenlere bağlı olarak farklılık gösterecektir. Fakat ortalama 1 saat gibi kısa bir sürede tamamlanacağı söylenebilir. Bu protezlerin kullanım ömrü de oldukça uzundur. Hasta yaşadığı müddetçe aynı protezle devam edebilir.

Operasyon sonrasında hasta üç dört gün kadar hastanede gözetim altında tutulur. Birkaç hafta destekli yürümenin ardından bazı önlemlerle hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Koşma, zıplama, yere bacakları katlayarak oturma gibi hareketlerden bir iki ay uzak durulmalıdır.

Prof. Dr. Nejat Güney | Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Prof. Dr. Nejat Güney | Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Prof. Dr. Nejat Güney | Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
04:39