Dizde Sıvı Birikmesi Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

SAĞLIKLI BİLGİLER
Dizde Sıvı Birikmesi Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Dizde sıvı birikmesi, diz ekleminde normalden fazla sıvının toplanması durumu olarak karşımıza çıkar.

Normalde diz ekleminde az miktarda sıvı bulunur. Bu sıvı, eklemin düzgün çalışması için yağlama görevi görür ve kemikler arasındaki sürtünmeyi azaltır. Ancak yaralanmalar, enfeksiyonlar, kireçlenme veya romatizmal hastalıklar gibi çeşitli nedenlerle bu sıvının miktarı artabilir, bu da dizde sıvı birikmesine neden olur.


Bu fazla sıvı, dizde şişlik, ağrı ve hareket kısıtlılığı gibi belirtilere yol açar. Tıbbi adı eklem efüzyonu olan bu durum, vücudun çeşitli nedenlerle eklem içine fazla sıvı üretmesi sonucu ortaya çıkar.


Neden olur?


Dizde sıvı birikmesi, eklemde aşırı miktarda sıvı toplanmasıyla oluşur. Bireyin bu durumu fark etmesi genellikle dizde şişlik, ağrı ve hareket kısıtlılığı ile gerçekleşmektedir.

Bu durumun birçok nedeni olabilir. Örneğin, spor yaparken veya düşme sonucu dizimizi incittiğimizde eklemde koruyucu sıvı artar.


Menisküs yırtılması, bağ ve tendon yaralanmaları veya dizdeki kireçlenme gibi sorunlar da dizde sıvı birikmesine neden olabilmektedir.


Ayrıca, romatizmal hastalıklar, enfeksiyonlar veya aşırı kilolu olmak gibi durumlar da bu soruna yol açabiliyor. Dizimizde sıvı biriktiğinde, bu genellikle vücudun doğal bir koruma tepkisi olarak ortaya çıkar. Eklemde ortaya çıkan sorunun ilerlemesini engellemek için vücudun koruma mekanizması olarak değerlendirebilir. Elbette bu koruma bireyin ağrı çekmesini engellemez ancak ortaya çıkması esas sorunun çözülmesi için bir çeşit avantajdır. Öncelikle şişliğin tedavisine bakalım:


Dizde Sıvı Birikmesinin Tedavisi


Dizde sıvı birikmesi tedavisi, altta yatan nedenlere bağlı olarak değişmektedir. Fakat bazı yöntemler üzerinden bir tedavi haritası çıkartmak mümkündür.


Dizinizdeki şişliği azaltmak için dinlenmek önemlidir. Dizinizi fazla zorlamamaya çalışın ve mümkün olduğunca dinlenerek iyileşme sürecini hızlandırın. Bu süreci doktora danışarak ilerletmeniz altta yatan nedeni de çözümlemenize yardım edecektir. Böylece nüks etme riskinin de önüne geçebilirsiniz.


Şiş olan bölgeye saat başı 15-20 dakika boyunca buz torbası uygulamak, şişliği ve ağrıyı hafifletir. Buz torbasını doğrudan cildinize temas ettirmemek için bir havluya sararak kullanmanız gerekmektedir. Aksi takdirde buz yanığı gibi farklı sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.


Dizinizdeki sıvı birikmesi nedenli şişliği azaltmak için bacağınızı kalp seviyesinden yukarıda tutarak dinlendirebilirsiniz. Bu, dizinizdeki kan akışını azaltarak şişliği hafifletir. Rahat etmek için bacağınızın altına bir yastık koyabilirsiniz.


Dizinizdeki şişliği kontrol altına almak için elastik bir bandaj kullanabilirsiniz. Bandajı hafifçe sararak dizinizi destekleyin, ancak kan dolaşımını engellememek için çok sıkı sarmamaya dikkat etmelisiniz.


Ağrı kesici ilaçları dizinizdeki ağrıyı ve iltihabı azaltmak için kullanılabilirsiniz. Tabii ki bu süreç uzman hekim tarafından yürütülmelidir.


Dizinizdeki şişlik çok fazlaysa, doktorunuz bir iğne yardımıyla eklemde biriken fazla sıvıyı çekebilir. Bu işlem hem ağrıyı hafifletir hem de basıncı azaltır. Buradaki işlemin gerekliliği doktorunuz tarafından kararlaştırılacaktır.


Şişliğin azalmasından sonra, dizinizin gücünü ve hareket kabiliyetini artırmak için fizik tedavi ve egzersizler yapabilirsiniz. Fizik tedavi uzmanı desteğiyle bu süreci organize edebilirsiniz.


Eğer şişlik ciddi bir eklem hasarı veya kireçlenmeden kaynaklanıyorsa, cerrahi müdahale gerekebilir. Örneğin, diz protezi ameliyatı veya artroskopi gibi işlemler uygulanabilir. Bu süreçte hekiminizin karar vereceği bir müdahaledir.


Eğer dizdeki şişlik enfeksiyon kaynaklıysa tıbbi yardım elzemdir. Enfeksiyon belirtileri arasında ateş, kızarıklık ve şiddetli ağrı yer almaktadır.  Bu durumda, doktorunuz antibiyotik tedavisi veya eklem yıkaması gibi yöntemlerle süreci ilerletebilir.


Dizde sıvı birikmesi çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilmektedir ve tedavisi de bu nedenlere bağlı olarak değişmektedir. Yukarıda saydığımız yöntemler, dizinizdeki şişliği ve sıvı birikmesini hafifletmeye ve rahatlamaya yardımcı olabilir. Devam eden ağrı ve şişlik durumlarında birey için en sağlıklı olan tıbbı destek almak olacaktır.

Prof. Dr. Nejat Güney | Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Prof. Dr. Nejat Güney | Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
03:45