Diz protezi riskli midir? Avantajları nelerdir?

SAĞLIKLI BİLGİLER
Diz protezi riskli midir? Avantajları nelerdir?

Diz protezi, diz eklem kıkırdağının bozulması sonrasında yaşanan kireçlenme probleminin tedavisi için uygulanan bir ameliyattır. İşlem sırasında deforme olan eklemlerin uç kısmına müdahale edilir ve sorunlu kısım çıkarılır. Ardından bu yüzeylere protez konur. Dizin normal olan işlevini taklit eden bu protezler metal alaşım, kobalt ve krom ya da titanyumdan üretilmektedir. Günümüzde diz protezinin uygulanmasına neden olan sorunlar;


  • Diz bölgesindeki dayanılamayacak derecedeki şişlik ve şiddetli ağrılar
  • Hareket esnasında eklemlerden ses gelmesi
  • Oturup kalkarken veya yürürken yaşanan hareket zorluğu
  • Eklem sertlikleri olarak sıralanmaktadır.


Diz Protezi Ameliyatı Riskli midir?


Her operasyonda olduğu gibi diz protezinde de bazı riskler bulunmaktadır. Ancak bu riskler cerrahın deneyimi, kullanılan aletlerin kalitesi gibi faktörlerle minimum seviyeye indirilebilmektedir. İşlem sırasında enfeksiyon riski en çok %2 oranındadır. Enfeksiyon riski en çok şeker hastalığı veya kronik bağışıklık sistemi bozulmuş olan hastalarda mevcuttur. Ayrıca hastanın diğer vücut bölgelerinde enfeksiyon olması halinde farklı sorunlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle işlem öncesinde vücudun farklı bölgelerinde var olan enfeksiyonlar tedavi edilmelidir. Diz protezi ameliyatı sırasında hastaya koruyucu antibiyotik verilmesi, sıralanan bu risklerin bir kısmını ortadan kaldırabilir.

Hastaların ameliyattan sonra enfeksiyondan korunması için bazı tedbirler alması gerekir. İşlem sonrasındaki ilk 3 hafta boyunca yara takibi yapılmalıdır. Protez yapımış hastalara eğer idrar yolu ya da diş cerrahisi uygulanacaksa daha önceden antibiyotik alınmalıdır.

Ameliyat sırasında ya da sonradan gelişebilecek riskler bu şekildedir. Operasyon öncesi alınacak tedbirler sayesinde diz protezi ameliyatının riskleri yok denecek kadar azaltıldığı için operasyon sonrası cerrahın tavsiyeleri dışına çıkılmamalıdır.


Diz Protezi Avantajları Nelerdir?


Diz protezinin birçok avantajı bulunmaktadır. Öncelikle gündelik yaşamda sürekli kullanılan diz eklemlerinin yıpranması veya aşınması, şiddetli ağrılara neden olur. Öyle ki yürümede bile zorluğa neden olan bu durumun tedavisi için diz protezi ameliyatına başvurulmaktadır. Diz protezinin en önemli avantajı, çok uzun yıllar boyu protezin kullanılabilmesidir. Ayrıca ameliyat için herhangi bir yaş sınırı da bulunmamaktadır. Bu nedenle dizlerinde ağrı yaşayan hastalar, uzman hekimin onayı ile diz protezi ameliyatı olabilir.

Diz protezi ameliyatı sonrasında iyileşme süreci de hızlıdır. İşlemden 1 gün sonra koltuk değneği ile yürümeye başlayan hastalar ortalama 4 hafta sonra normal yürüyüşlere geçebilmektedir. Elbette bu dönemde diz bölgesinin zorlanmaması, herhangi bir spor aktivitesine cerrah onayı almadan başlanmaması gerekir.

Prof. Dr. Nejat Güney | Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Prof. Dr. Nejat Güney | Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
01:52