Diz Protezi Cerrahisi Sonrası Diz Hareket Aralığı Ne Kadar Olabilir?

SAĞLIKLI BİLGİLER
Diz Protezi Cerrahisi Sonrası Diz Hareket Aralığı Ne Kadar Olabilir?

Diz ağrılarından kurtulup günlük hareket becerisini geri kazanma amacıyla hastalar diz protezi tedavisine başvurur. Kişinin kireçlenme, yaralanma ya da genetik faktörler nedeniyle yitirdiği diz hareketlerine kavuşmasını sağlayan bu işlem hayatı kolaylaştıran bir operasyondur. Ancak diz protezi cerrahisi sonrası diz hareket aralığı 125° ve üstüdür.


Normal şartlarda bir diz 0° ve 140° arasında hareket eder. Yürüme, oturma, koşma, bükme gibi çeşitli eylemler dizin hareket aralığının bu kadar geniş olması ile gerçekleşir. Fakat kimi kişilerde bu aralık normalden daha azdır. Bunun nedenleri;


  • Çeşitli Travmalar (trafik kazası, sakatlık, düşme vb.)
  • Genetik Faktörler (ortopedik rahatsızlıklar)
  • Yaşlılık (kemik kireçlenmesi gibi sorunlar gözlemlenebilir)
  • Obezite (aşırı kilo nedeniyle kişi eklemlerini istediği gibi hareket ettiremez.)


Bu sebeplerden muzdarip olan kişiler, bir doktor muayenesinin ardından fizik tedavi gibi yöntemlerin işe yaramaması sonucunda diz protezi ameliyatı olur. Kişi bu ameliyat sonrası eski, günlük hareketlerini geri kazanır.


Diz protezi cerrahisi sonrası diz hareket aralığı, kişinin dizinin kıvrılma miktarına ve takılan protezin özelliklerine göre değişiklik gösterir. Ama bu hareket aralığı ameliyat sonrası yavaş yavaş artar. İyileşmenin son basamağında ise bu aralık hastanın durumuna göre 125°’nin üstüne ulaşır.


Fakat dizin kazandığı bu hareket kabiliyetinin korunması adına hastanın ameliyat sonrası dikkat etmesi elzem olan ayrıntılar vardır.


Diz Protezi Cerrahisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler


Diz protezi cerrahisi sonrası diz hareket aralığı için hedeflenen dereceye ulaşmak için operasyon sonrası dikkat edilmesi gereken detaylar bulunmaktadır. Bunlar;


  • Hastanın önerilen fizik tedavi sürecini aksatmadan yapması gerekir. Dizin daha kolay hareket etmesi için yapılan rehabilitasyon tedavisinin düzenli uygulanmasıyla kişi zaman içinde iyileşme gösterir.


  • Kişi doktorun verdiği ağrı kesicileri düzenli olarak kullanmalıdır. Böylece protezin verdiği ağrılı süreci hasta rahatsız olmadan atlatır.


  • Diz protezinin iyileşmesi sırasında kişi daha rahat hareket etmek adına yardımcı aletler kullanma seçeneğine sahiptir. Bu sayede çok fazla yüklenmeden kişi yürüyebilir.


  • Kişinin dizini incitecek faaliyetlerden uzak durması şarttır. Top ile yapılan sporlar, ani hareketler, uzun süren koşular gibi eylemler bunların içine girer.


Bu detaylara dikkat edildiği takdirde kişinin diz protezinin iyileşme süreci çok daha hızlı gerçekleşir. Fizik tedavi ve doktor kontrolünün sürdüğü iyileşme döneminde zaman içinde dizin hareket aralığı artış gösterir. Kişi iyileşme gösterdikçe dizini bükme gibi hareketleri daha kolay yapar. Böylece protez işlevini göstermeye başlar.

Diz ağrısı çeken, hareket ederken zorlanan kişiler diz protezi cerrahisi ile daha kolay bir hayata adım atar. Başarılı bir iyileşme sürecinin ardından da dizin hareket aralığı normal seviyeye ulaşır. Protez ile kişiler özgürce hareket etme imkanına sahip olur.

Prof. Dr. Nejat Güney | Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Prof. Dr. Nejat Güney | Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
01:53