Çift Taraflı Diz Protezi Kimler İçin Uygundur?

SAĞLIKLI BİLGİLER
Çift Taraflı Diz Protezi Kimler İçin Uygundur?

Diz ağrısı ya da dizlerde hareket kısıtlanması yaşayan pek çok hasta var. Bu hastalar devamlı şekilde dizlerinde ağrı duymaktadırlar. Bu ağrılar ağrı kesici ya da kas gevşetici ile hafiflememektedir. Dolayısıyla da bu durumda cerrahi müdahale gerekir. Bu gibi durumlarda hastanın her iki tarafında da aynı derecede şikayeti varsa çift taraflı diz protezi yapmak daha uygundur.

Tek ve Çift Taraflı Diz Protezi Nedir?


Bu iki diz protezinin ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Tek taraflı diz ameliyatı, tek dizin cerrahi işlem görmesidir. Çift taraflı diz protezi ameliyatı ise iki dizin birden ameliyat olması anlamına gelmektedir. Peki, çift taraflı yapılan diz ameliyatının faydaları nedir?

İlk olarak anesteziyi tek seferde almış olursunuz. Böylelikle iki kere ameliyata girmek zorunda kalmazsınız. Çünkü herkes bilir ki ameliyat korkutucu bir işlemdir. Her ne kadar kolay geçecek olsa da. Bundan dolayı ilk avantajı olarak bundan bahsedebiliriz.

İkinci avantajı ise iki dizden birden cerrahi işlem gören kişinin dizleri aynı anda iyileşir. Böylelikle iki diz için farklı zamanlarda dinlenme süresi yaşamaz.


Çift Taraflı Diz Protezi Kimlere Yapılmalı?


Çift taraflı diz protezi her iki dizinde ilaç ve fizik tedaviye cevap vermeyecek şekilde ilerlemiş diz kireçlenmesi olan ve genel sağlık durumunun el verdiği bütün hastalara deneyimli hekimler tarafından uygulanabilir. uygulanabilir.


Çift Taraflı Diz Protezi Hangi İmkanları Sağlıyor?


Çift taraflı diz protezi geniş kapsamlı cerrahi bir uygulamadır. Uygulamanın temel amacı, her iki dizde birden ağrıyı ortadan kaldırmaktır. Bunun dışında dizde bir eğrilik varsa o da bu yöntem sayesinde düzeltilebilir. Dizlerindeki problem sebebiyle hareket edemeyen, hareket kısıtlaması olan hastalar bu yöntemle hareket özgürlüğü kazanmaktadır. O yüzden bu tedavi yöntemi, her iki dizinde problem olan hastalara konusunda uzman olan doktorlar tarafından önerilmektedir.


Çift Taraflı Diz Protezi Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?


Çift taraflı diz protezi önemli bir cerrahi işlemdir. Bu yüzden öncesinde hastanın dahiliye, kardiyoloji, anestezi ve hastaya bağlı olan diğer durum ve rahatsızlıklar için doktorlara görünmesi gerekir. Bu ameliyat için hastanın sağlık durumunun uygun olması önemlidir.

Prof. Dr. Nejat Güney | Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Prof. Dr. Nejat Güney | Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
02:44