Ayak Bileği Protezi Nedir, Kimlere Uygulanır ?

SAĞLIKLI BİLGİLER
Ayak Bileği Protezi Nedir, Kimlere Uygulanır ?

Ayak bileği için protez kullanımı eklem rahatsızlıkları ve kireçlenmesi sonucunda ortaya çıkan bir tedavi şeklidir. Eklemleri rahatlatmak ve yaşamı kolaylaştırmak için sonuç odaklı bir tedavi yöntemi denebilir. Eklemlerin sağlığını korumak ve işlevini geri kazandırmak için neredeyse gereklidir. İleri seviye rahatsızlıklarda ayak bileği protezi tercih edilmektedir. Özellikle eklem kireçlenmelerinde uygulanır. Ayak bileğinin kireçlenerek hareketinin kısıtlanması sonucunda uzman hekim önerisiyle yapılır.


Ayak Bileği Protezi Hangi Hastalara Uygulanır?


Genellikle tüm tedavi seçenekleri denenmiş ve fayda görülmemiş, gelişimini tamamlamış hastalara uygulanır. Eklemlerin kireçlenmesinin önüne geçilemediği ve artık hareket kabiliyetinin kısıtlandığı hassas durumlarda ayak bileği protezi uygulaması yapılmalıdır. Yaşanan herhangi bir kaza ya da darbe, hasarın onarılamaması sonucunda ve birkaç kere tekrar eden ayak bileği kırığı ile oluşan eklem kireçlenmesi olan kişiler için uygun görülmektedir. Bu işlem en son tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Aktif iş hayatı olan hastalara genellikle önerilmez. Ayrıca ayak ve ayak bileği tüm bedenimizi ayakta tutan uzvumuzdur. Bu nedenle koşu gibi spor dalları ile uğraşan hastalara yapılması tavsiye edilmemektedir. Ayak bileğinde şekil bozuklukları olan ve obezite problemi yaşayan hastalarda da son çare olarak tercih edilir.


Ayak Bileği Protezi Avantajları/Dezavantajları


Doktorunuz uygun gördüğü takdirde avantaj ve dezavantajlarını rafa kaldırıp doktorunuzun önerilerini dinlemeniz gerekmektedir fakat bu durumun her halükârda bazı artı ve eksileri olacaktır. Öncesinde ayak bileği protezi nedir ile ilgili her şeyi bilmek sürecin daha kolay geçmesini sağlar.

  • Hareketlerinizi kısıtlayan ve işlevini yitirmiş eklemlerin tekrar gücünü kazanmasını sağlar.
  • İyi yapılmış bir operasyonda 15-20 sene boyunca kullanılabilir.
  • Tekrar vücut yükünüzü ayağınıza verebilir ve rahatça günlük işlerinize koşturabilirsiniz.
  • Ayak bileğinizde bir protez olacağı için hareketleriniz eskisi kadar özgür ve sınırsız olmayabilir.
  • Protezin yıllar içinde gevşemesi ve kayması gibi riskleri bulunmaktadır.
  • Zamanla kilo, kemik erimesi, zorlama gibi çeşitli etkenlerle protez işlevini yitirebilir.


Ayak Bileği Protezi Ameliyatı


 Ameliyat anestezi alınarak yapılan bir ameliyattır. Genellikle belden aşağısına anestezi verilerek ayak bileğinin ön kısmı açılarak kireçlenmiş kıkırdak temizlenir. Plastik ya da metal bir ayak bileği protezi yerleştirilir. Ameliyat sonrası ameliyatın yapıldığı ayağın üstüne bir süre tam basılmaması gerekir. Bu süreçte protezin kaymamasına oldukça dikkat edilmelidir. Özellikle ilk 3 hafta ayağın üstüne tam basılmamalıdır ve takip eden 3 ay dikkat edilmelidir. Hasta bu süreçte fizik tedavi desteği görmeli ve egzersizlerini düzenli bir şekilde yapmalıdır. Her ne kadar çok büyük riskli bir ameliyat olmasa da cerrahi ve anestezi altında yapılan bir işlem olduğu için risk barındırması oldukça normaldir.

Prof. Dr. Nejat Güney | Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Prof. Dr. Nejat Güney | Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
23:40