S.S.S.

Diz protezi ameliyatı operasyonu gerçekleştirilen hasta, 1 hafta sonra koltuk değneği ile yürünme başlar, ameliyatın iyileşme süreci 3 hafta sonrasında tamamlanmaktadır.

Diz protezinin gevşemesinin çeşitleri nedenleri bulunmaktadır. Protezi oluşturan parçalar, hareket sırasında ortaya çıkan sürtünmeye bağlı olarak zaman içinde aşınır. Aşınma ile protezin parçaları tutunduğu kemikten ayrılıp gevşeyebilmektedir.

Diz protezi ameliyatı için herhangi bir yaş kısıtlaması bulunmamaktadır. Dizlerinde ağrı ve acı yaşayan ve alternatif yöntemler ile tedavisini tamamlayamayan kişiler uzman hekimin uygun görmesi halinde diz protez ameliyatı olabilmektedir.

Diz protezi enfeksiyon belirtileri çoğunlukla; ağrı, kızarıklık, şişme, sıcaklık olarak ortaya çıkmaktadır. Hasta da yorgunluk, ateş, gece terlemeleri de enfeksiyon belirtileri arasında gösterilebilmektedir.

Diz protez ameliyatı esnasında dizin hasar gören yıpranmış kısımları çıkarılır. Titanyum, kobalt gibi metallerden oluşan protez diz yüzeyine tutturularak kaplama işlemi gerçekleştirilmektedir.

Diz protezleri ameliyatında uygulanan 2 çeşit protez bulunmaktadır. Bunlardan biri yarım diz protezidir. Yarım diz protezi sadece tek bir kompartmanda hasar olması durumunda kullanılmaktadır. Diğer diz protezi ise total diz protezi yani tam diz protezidir. Total diz protezi ise dizde birden fazla hasarın olması durumunda uygulanmaktadır.

Diz protezlerinin kullanım ömrü kişinin kullanım şekline göre değişiklik gösterse de genel olarak diz protezi, 20-25 yıl kullanılmaktadır.

Prof. Dr. Nejat Güney | Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Prof. Dr. Nejat Güney | Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
03:32