Yetişkinlerde Düztaban Tedavisi

blank

Yetişkinlerde Düztabanlik Tedavisi

Yetişkinlerde düztaban tedavisi işlemi oldukça gerekli bir işlemdir. Vücudumuzun hareketi açısından büyük bir öneme sahip olan ayaklarımız üstüne yük vererek yürümemize imkan tanımaktadır. Ayakların görevi, yük taşımaya yardımcı olmak ve yürümemize olanak sağlamaktır. Ayakta iç kavisin olmayışı düztaban olarak bilinmektedir. Düztaban kişilerde ayak yere bastığında ya da zeminden yukarı kaldırıldığında iç kavis oluşmamaktadır. Her insan 5 yaşına kadar düztabandır. Bu durum normaldir. 10 yaşından sonra düztabanlığın düzelmemesi durumunda hastanın düztabanlık belirtileri göstermesi halinde ortopedi hekimine gitmesi gerekmektedir. Hastanın yaşamış olduğu düztabanlık belirtileri yaşa bağlı olarak değişiklik gösterebileceği gibi çocuklara ya da yetişkinlerde düztaban tedavisi de farklılık gösterebilir.

Yetişkinlerde Düztaban Nasıl Oluşur?

Ayak hastalıkları arasında yer alan düztabanlığın yaygın olarak görülen nedenleri arasında zayıf ayak kemerleri yer almaktadır. Çeşitli ayak ve ayak bileği yaralanmaları, Artrit veya romatoid artrit gibi hastalıklar, sinir sistemi ya da çeşitli kas hastalıkları da ayakta düztaban oluşumuna neden olmaktadır. İnsanların obez veya diyabet hastalığı olması durumunda düztabanlık geliştirme olasılığı daha yüksektir. Düztabalık hamilelik sırasında da yaygın olarak görülmektedir.

Yetişkinlerde Düztaban Belirtileri Nelerdir?

Düztabanlık genetik faktörlere bağlı olarak meydana gelebileceği gibi sonradan da ortaya çıkabilir. Hastalık özellikle ayak – diz – kalça – bel bölgesinde çeşitli ağrılara neden olabilir. Hastanın ilerleyen süreçte yürürken, merdiven çıkarken veya ayakkabı giyerken sorun yaşaması mümkündür. Düztabanlık belirtileri; ayakların çabuk yorulması, uzun süre ayakta kalamama, ayakların sertleşmesi, uyuşması, ayaklarda şişlik gibi belirtiler ile kendini göstermektedir. Hastanın düztabanlık belirtileri göstermesi durumunda hastalığın teşhisi ve uygulanılacak tedavi yöntemleri için alanında uzman ortopedi cerrahına muayene olması gerekmektedir.

Düztabanlık Teşhisi Nasıl Yapılmaktadır?

Uzman ortopedi cerrahının gerçekleştireceği muayene teşhis için ilk basamaktır. Hastanın yürüyüşünün incelenmesi, ayakta durma esnasında ayakların gözlemlenmesi düztaban teşhisinin konulmasına fayda sağlamaktadır. Ayrıca düztaban tanısının kesin olarak teşhis edilmesi için çeşitli görüntüleme tekniklerinden de yararlanılmaktadır. Kullanılan teknikleri arasında yer alan röntgen ile ayaklardaki kemiklerin ve eklemlerin görüntüleri elde edilmektedir. Hastaya teşhis konulması ardından hastalığın boyutuna göre uygulanılacak tedavi yöntemlerine karar verilmektedir. Hastanın yaşı, hastalığın derecesi uygulanılacak tedavi yöntemini etkilemektedir.

Düztaban Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Düztaban tedavisi ağrı veya başka zorluklara neden olmaması durumunda genellikle tedavi ihtiyacı duyulmamaktadır. Düztaban olan kişilerde ağrı şikâyetinin olması, yaşanan ağrıların hastanın yürümesini engellemesi durumunda hastaya gömme tabanlıklar, ortezler veya özel olarak tasarlanmış ayak kemeri destekleri uygulanmaktadır. Bu kapsamda fizik tedavi egzersizleri de yapılmaktadır. Bazı durumlarda uzman ortopedi cerrahının gerek görmesi halinde düztabanlık, cerrahi yöntemlerle düzeltilmektedir.

Hastaya uygulanan ameliyat dışı tedavi yöntemlerinin yetersiz kalması durumunda özellikle sert düztabanlığı olan hastalarda cerrahi tedavi gerekebilir. Kullanılan cerrahi yöntemler; ağrıyı hafifletmeyi ve kemik dizilimini yeniden düzgün bir şekilde oluşturarak ayak iç kavsinin yük taşıyabilir duruma getirmeyi hedeflemektedir.

blank
blank