Total Kalça Protezi Ne Kadar Dayanıklıdır?

blank

total kalça protezi

Total Kalça Protezi Ne Kadar Dayanıklıdır?

Kalça protezi ameliyatı, birincil veya ikincil derecede hasar görmüş, ileri derecede kireçlenme yaşanan  durumda kalça ekleminin değiştirilmesi ve kişinin gündelik aktivitelerinin rahatça yapılabilmesi için uygulanan ameliyattır.  Kalça protezi ameliyatında ağrılı olan eklemin değiştirilip ağrısız eklem hareketleri sağlanabilmesi için yıpranmış olan eklem yüzeyinin özel metal ve polietilenden üretilen ve özel olarak tasarlanmış parçalar ile kaplanarak yapay eklem oluşturulması amaçlanmaktadır. İlk olarak 1960’ lı yılların başında uygulanmaya başlamıştır. Total kalça protezi, cerrahi tekniklerde yapılan yenilikler ve kullanılan materyallerde yapılan gelişmeler ile günümüze kadar gelmiş bulunmaktadır. Protez ameliyatı olacak birçok hasta kalça protezleri ne kadar dayanıklıdır? sorusunu uzman ortopedi cerrahlarına sormaktadır. İçeriğin devamında merak edilen soruların yanıtına ulaşabilirsiniz.

Total Kalça Protezi ameliyatı  Dünya genelinde çeşitli kalça eklemi hastalıklarında tedavi amacı ile  yılda 1 milyondan fazla yapılmaktadır. Ameliyat edilen kişi  en az 10 yıl takip edilmelidir. Dünya nüfusunun hızla yaşlanması total kalça protezine ihtiyacı gün geçtikçe arttırmaktadır.

Total Kalça Protezi Kimler İçin Uygundur ?

Total kalça protezi uygulamalarında temel olgu ağrının giderilmesidir. Ağrı olmayan durumlarda ise cerrahi işlem dışı tedaviler tercih edilmektedir. Ağrı durumlarında temel hedef ağrıyı gidermek ve gündelik fonksiyonlar için iyileşme sağlamaktır.

Protez cerrahisi konusunda uzman doktor, hastanın muayenesi sonucunda  röntgen  ve film kontrolü yapmaktadır. Bu aşamadan sonra yapılacak tedavi konusunda hastaya gerekli bilgiler verilmektedir. Hasar görmüş veya hastalanmış eklemdeki kıkırdak kaybı sonucu meydana çıkan tablo ağrıya sebep olmaktadır. Bu ağrı hareket kaybına ve gündelik fonksiyonlar adına hastaya zorluk çıkartır. Total Kalça protezi ise hastanın ağrılarını hafifletmek ve hareket kabiliyetini eski formuna kavuşturmaktır.

Aşırı derecede deformasyon ve kırık olmayan durumlar haricinde, ilk tercih ameliyat değildir. Alanında uzman doktor istirahat, ağrı kesici ilaçlar, fizik tedavi  gibi yöntemleri denemelidir. Eğer ağrı hala kontrol altında alınmadıysa ve günlük aktiviteleri ve yaşam kalitesini ileri derecede etkiliyor ise cerrahi müdahale gerekmektedir. Çoğu kez yaşlı hastalara uygulanmakta olan protez cerrahisi; kalça kırıklıkları, doğumsal kalça problemleri ve  romatizmal hastalıkların  tedavisinde hastaya erken yaşlarda da yapılmaktadır.

Hastaya Uygulanan Kalça Protezi Ne Kadar Dayanıklıdır ?

Kalça protez ameliyatı olacak hasta ve hasta yakınları kalça protezleri ne kadar dayanıklıdır? sorusunun yanıtını merak etmektedir. Total kalça protezi kullanılan malzemeleri metal, polietilen veya seramik olmaktadır. Protezlerin hasta tarafından  kullanımı sürecinde ortaya çıkan sürtünme artıkları, bazen protez ile kemik arasındaki bölgede reaksiyonlara sebep olarak erken gevşeme nedeni olabilmektedir. Bu nedenle belirli aralıklar ile hastanın kontrolü yapılmalıdır.  Protez cerrahisinde uzman doktor,  teknolojinin  gelişmesi ve modern protez tasarımları kullanarak kalça protezlerinin ömrünü 25-30 yıla  kadar uzatmaktadır. Hastaya ameliyat ile ilgili bilgi verilmesi ameliyatın başarısını arttırmaktadır. Sıra dışı durumlarda gevşeyen protezler, ikinci bir ameliyat ile çıkartılıp yenisi ile değiştirilmektedir.

blank
blank