Total Kalça Protezi Ameliyatından Sonra Neler Yaşanır?

blank

Total Kalça Protezi Ameliyatından Sonra Neler Yaşanır?

Total kalça protezi, günümüzde başarılı bir şekilde uygulanan ameliyatlardan biridir. Bazı bireylerde kalça ekleminin ileri düzeyde harap olması halinde hasarlı eklemin değiştirilmesine yönelik olarak uygulanan bu operasyonda titanyum ya da kobalt kromdan imal edilen protezler  kullanılır. Protezlerin hareketli kısımları hastaların yaşına göre değişik malzemelerden üretilir. Seramik veya metal parçalar hareketli kısımlarda kullanılır. Protezlerin ömrü iyi ve sanatına uygun yapıldığında bugün 25-30 yılları bulmaktadır.

Bireyler total kalça protezi ameliyatından sonra neler yaşanır sorusuna da yanıtlar aramaktadır. Ancak bu bilgilerden önce total kalça protezinin kimler için uygun olduğunu ve işlemin nasıl yapıldığına dair bilgilerin bilinmesinde yarar var.

Kimler Total Kalça Protezi Ameliyatı Olabilir?

Kalça bölgesinde kırık, damarlanma bozukluğu veya çıkık gibi faktörlere bağlı olarak ileri derecede hasar görmüş ve  fizik tedavi, ilaç tedavisi, baston kullanımı ya da başka farklı tedavilerden sonuç alamamış hastalarda  tercih edilir. Gündelik yaşam aktivitelerini engelleyen kısalık, harekette zorluk ya da şiddetli ağrılar genelde 50 yaş üzerindeki  kişilerde ortaya çıkabilir. Bu hastalarda, ilaç tedavisinin ağrıyı kontrol etmede yetersiz kaldığı durumlarda total kalça protezi ameliyatına başvurularak başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Kimler Total Kalça Protezi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Epidural  veya spinal anestezi kullanılarak yapılan bu operasyonda genel anestezi de tercih edilebilir. Yaklaşık 1-1,5 saat süren ameliyattan sonra yaşanabilecek ağrıların kontrol edilebilmesi için  ağrı pompaları kullanılmaktadır. Ameliyattan 1 gün sonra hastalar ayağa kaldırılarak yürütülmeye başlanır. 2-3 hafta destek kullanan hastalar 4-5 hafta gibi bir sürede normal yürüme fonksiyonunu kazanırlar.

Kimler Total Kalça Protezi Ameliyatından Sonra Yapılmaması Gerekenler

Total kalça protezinden sonra  65 HAFTA SÜRE İLE yapılmaması gerekenler;

Kalçalar diz ekleminden daha aşağıda  olacak şekilde oturulmamalı, alçak ve yumuşak minderli koltuklar TERCİH  EDİLMEMELİ !!

Bağdaş kurmamalı

Bacak bacak üstüne atmamalı

Çömelmemelidir.

6 haftalık sürenin sonunda kısıtlamalar kaldırılabilir. İstenilen herşey yapılabilir….

 

Total kalça protezi ameliyatı sonrası rehabilitasyon için fizyoterapi desteği mutlaka alınmalıdır. Ortalama 1 ay süre ile evde yakın takip yapılmalı ve bu sürenin sonunda mutlaka doktor kontroluna gidilmelidir.