Total Kalça Protezi Ameliyatı Olan Hastaların Yorumları

blank

Kalça protezi ameliyatı, çeşitli kalça problemlerinin tedavisinde uygulanan cerrahi bir işlemdir. Ameliyat olmayı düşünen birçok hasta total kalça protezi ameliyatı olan hastaların yorumları ile ilgili bilgi sahibi olmak istemektedir. Kalça ağrıları nedeniyle hayatına devam etmekte güçlük çeken birçok hasta ameliyat sonrası eski konforlu yaşamına geri dönmektedir. Protez ameliyatı hemen hemen her yaştan hastaya uygulanmaktadır. Ancak kalça protez ameliyatı için hastanın belirli şartları yerine getirmiş olması gerekmektedir.

İçeriğin devamında kalça protezi ameliyatı aşamalarına, kimlerin kalça protezi ameliyatı olabileceğine ve total kalça protezi ameliyatı olan hasta yorumları ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kalça Protezi Ameliyatı Aşamaları

Total Kalça Protezi Ameliyatı Olan Hastaların Yorumları

Uzman ortopedi hekimi tarafından gerçekleştirilecek kalça protez ameliyatı öncesinde hastanın ameliyata hazırlanması gerekmektedir. Hasta genel bir muayeneden geçer ve uygun görülmesi halinde ameliyat süreci başlar. Hastaya uygun anestezinin verilmesi ardından uzman hekim çeşitli yöntemler ile kalça eklemine ulaşmaktadır. Uzman hekim hastaya yerleştirilecek protez için düzgün bir yuva hazırlamaktadır. Hazırlanan yuvaya protez monte edilmektedir. Hastanın vücuduna yerleştirilen protez çeşitli yöntemler ile kemiğe yerleştirilmektedir. Ameliyat süreci hastanın kalça ekleminin hasar görme durumuna ya da uzman hekimin tecrübesine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Genel itibarıyla ameliyat süresi 1 – 2 saat sürmektedir.

Kalça Protez Ameliyatı Kimlere Uygulanmaktadır?

Total kalça protezi ameliyatı; kalça çıkığı, kalça kırığı ya da kalça kireçlenmesi gibi hastalıklarda uygulanmaktadır. Kalça protez ameliyatı diz protezi ameliyatı gibi genel olarak her yaş grubundan kişiye uygulansa da çoğunlukla 60 – 65 yaş arası hastalara gerçekleştirilmektedir. Hastanın kalça protez ameliyatı süreci öncesinde diğer tedavi yöntemlerini denemiş ancak sonuç alamamış olması gerekmektedir. Kalça ekleminin ileri derece de hasar görmesi halinde hasta şiddetli ağrılar yaşamaya başlamaktadır. İlerleyen ağrılar hastanın günlük yaşam aktivitelerini etkilemektedir. Bu durumda hastaya uzman hekim onayı ile kalça protezi ameliyatı gerçekleştirilmektedir. Ameliyatı yapacak uzman hekimin hastayı muhakkak muayene etmesi, hastaya gerekli tetkikleri yapmış olması gerekmektedir.

Total Kalça Protezi Ameliyatı Olan Hastaların Yorumları Nelerdir?

Çeşitli nedenlerden dolayı kalça protezi ameliyatına başvurmak isteyen hasta ve hasta yakınları total kalça protezi ameliyatı olan hastaların yorumları ile ilgili bilgi edinmek istemektedir. Ameliyat sonrası yaşanan süreç kalça protez ameliyatı olacak hastalar tarafından merak edilmektedir. Ameliyat sonrası risk yaşanma oranı oldukça düşüktür. Diz protezi ameliyatı gibi kalça protezi ameliyatı da yüksek başarı oranlarına sahiptir. Hasta belirli bir süre hastanede gözetim altında kalmaktadır. Kalça protezi ameliyatı sonrası hasta yürüteç desteği ile yürütülmektedir. İlerleyen süreçte taburcu olan hasta ev ortamında uzman hekimin önermiş olduğu egzersizleri gerçekleştirmektedir.

blank
blank