Total Kalça Protezi Ameliyatı Olan Hastaların Deneyimleri

blank

Total Kalça Protezi Ameliyatı Olan Hastaların DeneyimleriKalça ağrılarından muzdarip birçok kişinin başvurduğu kalça protezi ameliyatı günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Total kalça protezi ameliyatı olan hastaların deneyimleri ameliyat olmayı düşünen birçok hasta tarafından merak edilmektedir.

Kalça protez ameliyatı, kalça hareketlerinin düzelmesine ve hastanın yaşamış olduğu ağrıların ortadan kaldırılmasına olanak sağlamaktadır.

Total Kalça Protezi Ameliyatı Nedir?

Çeşitli nedenlerden dolayı kalça ekleminde kıkırdak dokusunun hasar görmesi sonucu kalça ekleminde kireçlenme meydana gelmektedir. Hastanın yaşamış olduğu kalça ağrılarının dayanılmayacak düzeye ulaşması ile total kalça protezi ameliyatı gerçekleştirilmektedir.

Total kalça protez ameliyatına kişinin yaşamış olduğu kalça ağrılarının çeşitli tedavi yöntemleri ile giderilmediği durumlarda başvurulmaktadır. Hastaya ameliyat öncesinde ağrılarının giderilmesi için çeşitli ağrı giderici ilaçların verilmiş olması, fizik tedavi egzersizlerinin uygulanmış olması gerekmektedir.

Hastaya gerçekleştirilen tüm tedavi yöntemlerinin olumsuz sonuçlanması sonrası total kalça protezi ameliyatı yapılmaktadır. Total kalça protezi ameliyatında amaç, hastanın ağrı ve acısını dindirmektir. Hastanın ağrısız olarak günlük yaşam aktivitelerine devam etmesini gerçekleştirmektir.

Total Kalça Protezi Ameliyatı Aşamaları Nelerdir?

Her yaş grubuna uygulanılan total kalça protezi ameliyatı yaş ortalaması genellikle 60 – 65 yaş civarında olmaktadır. Diz protezi ameliyatı gibi kalça protez ameliyatında da öncelikle hasta genel bir kontrolden geçmektedir. Hastanın ameliyata engel herhangi bir durumunun olmaması halinde ameliyat süreci başlamaktadır. Ameliyat süresi belirli faktörlere göre değişiklik gösterse de genel itibarıyla 1 – 2 saat sürmektedir. Hastanın kemik yapısındaki aşınma, uzman hekimin tecrübesi gibi faktörler ameliyat süresini etkilemektedir.

Total kalça protez ameliyatında kalça eklemini ulaşıldıktan sonra uyluk kemiğinin ucundaki baş çıkartılmaktadır. Uzman hekim, metal protez için uygun bir yuva hazırlamaktadır. Hazırlanan yuvaya metal protez monte edilmektedir. Dah sonra yuvanın içine sert bir plastik yerleştirilmektedir. Protezin gövdesi çakılarak ya da çimento ile kemiğe yerleştirilmesi ardından metal ya da seramik bir baş eklenerek total kalça protezi tamamlanır.  Ayrıca protezi kemiğe tutturmak için kullanılacak farklı yöntemler de bulunmaktadır.

Total Kalça Protezi Ameliyatı Olan Hastaların Deneyimleri

Günümüzde herhangi bir konuda cerrahi bir operasyon gerçekleştirecek hastalar ameliyat öncesinde daha önce ilgili ameliyatı olan kişilerin deneyimlerini araştırmaktadır. Protez cerrahi alanı içinde aynı durumun söz konusudur. Total kalça protezi ameliyatı olan hastaların deneyimleri hem ameliyatı olacak hastaya hem de hasta yakınlarına ışık tutmaktadır. Total kalça protezi ameliyatı olan hastaların deneyimleri genel itibari ile oldukça olumludur. Birçok hasta, hayatını olumsuz etkileyen kalça ağrılarından kurtulmuştur.

Ameliyat sonrası hastalar eskisi gibi günlük yaşam aktivitelerini sorunsuz olarak gerçekleştirmeye başlamıştır. Total kalça protezi ameliyatı, tıpta yaşanan gelişmeler sayesinde yüksek başarı oranlarına sahip cerrahi bir operasyondur. Gerçekleştirilen ameliyat sonrası uzman hekimin belirtmiş olduğu kurallara uymak son derece önemlidir. Günümüzde protez ameliyatlarında kullanılan protezlerin kullanım ömrü oldukça uzundur. Ayrıca protezler, insan vücuduna uyumlu olacak maddelerden üretilmektedir. Kalça protezlerin sağlıklı kullanım ömrü 25-30 yıl arasında olduğu bilinmektedir.

blank
blank