Total Kalça Protez Nedir?

blank

Total Kalça Protez

Total kalça protez, kalça ekleminde yaşanan deformasyonu ortadan kaldırmak için uygulanmaktadır. Yani hasarlı eklemin farklı ve yapay bir eklemle değiştirilmesini amaçlar.

Kalça protezi genelde titanyum ya da kobalt kromdan imal edilmekte olup; hareketli kısımları seramik, metal veya plastik malzemeden oluşmaktadır.

Kemiğe farklı şekillerde tutturulabilen total kalça protezinde, kemik kalitesi yeterli düzeyde olmayan ve yaşı ilerlemiş hastalarda dolgu maddesi kullanılır. Bu dolgu maddesiyle yapılan proteze çimentolu kalça protezi adı verilmektedir.

Total Kalça Protezi Yapılmasına Sebep Olan Durumlar

Total kalça protez yapılmasına sebep olan durumlar; kalça ekleminde kireçlenme, kalça kırıkları, Osteonekroz, romatizmal hastalıklar ve doğumsal kalça çıkığı şeklinde sıralanabilir.

Kalça Kırıkları: Yaşlı hastalarda daha çok görülen kalça kırığı diğer adıyla femur üst uç kırığı olarak bilinir. Bu durumda total kalça protezi uygulanabilir.

Osteonekroz: Uyluk kemiğinin küre şeklindeki baş kısmının yetersiz kanlanması sonucu ortaya çıkan kemik ölümüne verilen isimdir.

Romatizmal Hastalıklar: Eklemlerin bozulmasına neden olan enflamatuar hastalıklar (romatizmal hastalıklar) nedeniyle ilerleyen bir hastalık olan koksartroz için de total kalça protez uygulanabilir.

Doğumsal Kalça Çıkığı: Genetik durumlar ve çevresel faktörler sebebiyle ortaya çıkan doğumsal kalça çıkığının erken teşhis edilmemesi durumunda ileri yaşlarda tedavide kalça protezi uygulaması da yapılabilmektedir.

Kalça Kireçlenmesi: Kalça kireçlenmesi sebebiyle eklem fonksiyonları ciddi anlamda bozulacaktır. Bu durumda total kalça protezine başvurulması gerekir.

Total Kalça Protez Kimler için Uygundur?

Yukarıda sıralanan durumların yanı sıra kısalık, hareket kısıtlığı, şiddetli ağrı ve benzeri durumlarda total kalça protez uygulanabilir. Her yaşta hastaya uygulanabilen bu işlem ciddi ağrıların giderilmesinde birebirdir. Aşağıdaki rahatsızlıkları yaşayanlarda total kalça protezine ihtiyaç duyulur;

  • Merdiven inip çıkmada ciddi sorun yaşayanlar
  • Otururken ayağa kalkmada güçlük çekenler
  • İlaç kullanılmasına rağmen şiddetli ağrı yaşayanlar
  • Yürürken ağrı düzeyi artan hastalar
  • Uyumayı güçleştiren ağrılar sebebiyle total kalça protezi yapılabilir.

Total Kalça Protezi Sonrası

Ameliyattan sonra hastaların kalça bölgesindeki ağrıların tamamı ortadan kalkmaktadır. Ayrıca gündelik hareketlerde yaşanan sorunlarda da iyileşme sağlanacaktır. Özellikle de ilk 6 hafta boyunca hastaların alçak yerlere oturması uygun değildir. İyi yapılmış bir ameliyattan sonra 6 hafta süreyle kısıtlanan bazı hareketlere daha sonra tamamen izin verilir.

blank
blank