Tendon Yaralanmaları

blank

Tendon Yaralanmaları

Kasları kemiklere bağlayan dokular tendon olarak tanımlanmaktadır. Tendonlar, parmakların hareket etmesini sağlayan bağ dokusu ile örtülü tünellerle sıkıca çevrilmiştir. Bu tüneller eklemlerin bükülmesine yardımcı olur. Dirseğimizin üst kısmından elimize kadar uzanan kaslar bileğe yakın olan bölgede tendona dönüşerek parmak kemiklerine yapışırlar. Hareketi kısıtlayan tendon yaralanmaları, birçok sağlık sorununa da sebebiyet verebilir. Günlük hayatta başımıza gelebilecek ve yaşayabileceğimiz birçok tendon yaralanması durumu bulunmaktadır.

Tendon Yaralanması Nedir?

Avuç içi, ön kol ve bileklerde meydana gelebilen ağır kesikler tendonlar da hasara neden olabilmektedir. Bu yaralanmalar insan hayatını olumsuz yönde etkileyecek kadar ciddi boyutlara ulaşabilir. Genellikle avuç içinde meydana gelebilen yaralanmalarda yumuşak dokular ve kaslarda da hasar meydana gelebilir. Ayrıca sinir ve damarlarında hasar görmesi ile daha ciddi durumlar ortaya çıkabilir. Tendom problemleri birçok sağlık sorununa sebebiyet verebilen ciddi yaralanmalar olabilir. Boyutunun ve seyrinin takip edilebilmesi için uzman kişilerden yardım almak gerekir.

Tendon Yaralanmaları Belirtileri 

Tendon yaralanmalarında genellikle parmaklarda bükemeyecek kadar ağrı ve şiddetli sızı görülmektedir. Tendon yaralanmalar hızlı bir şekilde tedavi edilmezse kalıcı hasara sebebiyet verebilir. Uzun zaman bu şekilde beklenirse, tendon uçları birbirinden ayrılarak ameliyatla bile düzeltilemeyecek konuma gelebilir. Bu nedenle, hızlı ve seri bir şekilde tendon yaralanmalarının mutlaka tedavi edilmelidir. Tendon yaralanmalarında ellerinizde bükme zorluğu yaşamıyor olabilirsiniz. Fakat yaralanmanın etkisi ile birlikte zaman içerisinde tekrardan tendon bağ kopması yaşayabilirsiniz. Çünkü bu yer alma esnasında bağlar oldukça zayıflar, yaralanma esnasında alacağınız zarar tendon bağının eski haline gelmesine sebebiyet verebilir.

Tendon Tedavisi

Tendon tedavisi kesinlikle dikkat edilmesi gereken ve hızlı bir şekilde yapılması gereken bir sağlık sorunudur. Ameliyat ile dikilen tendonlar  eski haline getirilir. Tendonlar dikilmez ve eski haline getirilmez ise kesinlikle bükülme hareketleri yapılamaz. Bu yüzden tendon yaralanmaları ciddiye alınması gereken ciddi boyutta hasar bırakan yaralanmalardır. Tendon yaralanmaları ile birlikte damar ve yumuşak dokular kesilmişse, kesinlikle mikro cerrahi  tarafından tedavi edilmesi gerekir. Tendon yaralanmalar genellikle ağır iş yapanlar, kesici alet kullananlar ve spor hatalarından meydana gelir.

Ciddiye alınması gereken tendon yaralanmaları, kesinlikle uzman bir Hekim tarafından ameliyat edilmelidir . Organlarımızın kullanımını sağlayabilmek için ameliyat sonrasında fizik tedavi görülmesi olasıdır. Yapılan ameliyat sonrasında hasarlı el alçıya alınarak kontrolü sağlanır. Sabit bir şekilde kalması gerektiği için de alçıdan yardım alınır. Daha sonra fizik tedavi ile hareket özgürlüğü sağlanır ve eller eski haline döner.

blank
blank