Spor Yaralanmaları Ve Tedavileri

blank

Spor yaralanmaları, özellikle profesyonel sporcular açısından oldukça önemlidir. Günümüzde birçok profesyonel sporcu spor müsabakalarında ya da antrenmanlarda çeşitli sakatlıklar, yaralanmalar yaşamaktadır. Aniden yapılan kas hareketleri  ya da yanlış uygulanan egzersizler sonucunda spor yaralanmaları ortaya çıkmaktadır. Kişilere bağlı spor yaralamalarının yanı sıra elverişsiz ortam koşulları ve çevresel faktörlere bağlı olarak da spor yaralanmalarına rastlamak mümkündür.

Spor Yaralanması Nasıl Oluşur?

Spor Yaralanmaları Ve Tedavisi

Spor yaralanmalarına etki eden kişisel faktörler ve çevresel faktörler bulunmaktadır. Sporcunun yaralanmasına etki eden fiziksel faktörler arasında; zayıf kas ve kemik yapısı, anatomik bozukluk, daha önce geçirilen yaralanmalar ya da hastalıklar spor yaralanmalarına etki etmektedir. Spor yaralanmaları esnasında ortaya çıkan yaranın cinsine ve şiddetine göre ilk müdahale yapılmalıdır. Özellikle çoklu yapılan sporlarda; futbol, basketbol ya da voleybol gibi sporlarda sporcuların birbiri ile temas etmesi sonucunda sıklıkla kas ve tendon yaralanmaları ortaya çıkmaktadır.  Bu gibi yaralanma durumlarında özellikle yaranın bulunduğu adele üzerinde eziklik veya liflerde yırtılmalar meydana gelmektedir. Sporcuların diğer yaşadıkları yaralanma durumlarının başında ise diz bağ yaralanmaları yer almaktadır. Bağ dokuda da oluşan eklem burkulmaları, dizlerde oluşan kıkırdak yaralanmaları, çeşitli kırık ya da çıkıklar spor yaralanmalarının başında gelmektedir.

Spor Yaralanmalarında Müdahale Nasıl Olmalı? 

Spor yaparken ortaya çıkan herhangi bir sakatlık durumunda yaranın oluştuğu bölgeye buz tedavisi yapılmaktadır. Bu sayede yaranın oluştuğu noktada şişlik ve ödem oluşmasının önüne geçilmektedir. Buz kompresi sırasında buz parçalarını direk yaranın üzerine koyulmamalıdır. Buz parçaları bir beze sarılarak yara üzerinde bekletilmelidir. Buzun doğrudan cilt ile temasından kaçınmak gerekmektedir. Bu şekilde 10 ila 15 dakika arasında soğuk kompres yapılmalıdır. Spor yaralamalarında sporcunun rahatlamasını sağlamak için ilk müdahale de soğuk sprey uygulanmaktadır. Soğuk sprey tedavi yöntemi de sıklıkla tercih edilmektedir. Sakatlanmanın gerçekleştiği bölge üzerinde ağrı, sızı, hareketlerde kısıtlılık yaşanabilmektedir. Ayrıca hasar gören bölgede; şişlik, morarma ve sıyrıkların oluşması normal bir durum olmaktadır.

Spor Yaralanması Tedavileri Nelerdir?

Yapılan ilk müdahalenin ardından derhal uzman ortopedi cerrahına muayene olunması gerekmektedir. Tedavi sürecinin bir an önce başlaması kötü sonuçların ortaya çıkmasını engellemektedir. Hekim tarafından yaralanmanın derecesi tam olarak ortaya çıkarılmalıdır. Bunun için uzman ortopedi cerrahı çeşitli görüntüleme teknikleri kullanmaktadır. Bu görüntüleme yöntemleri arasında; bilgisayarlı tomografi, çeşitli ultrason ve röntgenografi gibi özel teknolojiler yer almaktadır. Sakatlığın tanısı ve derecesinin belirlenmesi sonrasında spor yaralanmaları semptomlarını azaltmak adına, gerekli ağrı kesici ilaçlar ya da ödem gidericiler ile sporculara gerekli tedaviler uygulanmaktadır. Yapılan tedavilerin beraberinde ortaya çıkan sakatlığın en hızlı şekilde ortadan kaldırılması için çeşitli egzersiz ve fizik tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu sayede kaslar eski sağlığına ve formuna kolayca kavuşmaktadır.

blank
blank