Spor Yaralanmaları ve Tedavileri

blank

Spor yaralanmaları, özellikle profesyonel sporcular açısından büyük önem arz eden önemli bir durumdur. Aniden yapılan kas hareketleri  ya da yanlış uygulanan egzersizler sonucunda spor yaralanmaları ortaya çıkmaktadır.

Kişilere bağlı spor yaralamalarının yanı sıra elverişsiz ortam koşulları ve çevresel faktörlere bağlı olarak da spor yaralanmaları da sıklıkla karşılaşılan  durumların başında gelmektedir.

Spor yaralanmaları esnasında ortaya çıkan yaranın cinsine ve şiddetine göre ilk müdahale yapılmalıdır

Yapılmakta olan spor esnasında diğer sporcular ile temas edilmesi halinde sıklıkla kas ve tendon yaralanmaları ortaya çıkmaktadır.  Bu gibi yaralanma durumlarında özellikle yaranın bulunduğu adele üzerinde eziklik veya liflerde yırtılmalar meydana gelebilmektedir.

Sporcuların diğer yaşadıkları yaralanma durumlarının başında ise bağ dokuda da oluşan eklem burkulmaları, dizlerde oluşan bağ yaralanmaları, çeşitli kırık ve çıkıklar spor yaralanmalarının en başında gelmektedir.

Spor Yaralanması Tedavileri

Spor yaparken ortaya çıkan herhangi bir sakatlık durumunda yaranın oluştuğu bölgeye buz tedavisi yapılmaktadır. Bu sayede yaranın oluştuğu noktada şişlik ve ödem oluşmasının önüne geçilmektedir.

Buz kompresi sırasında buz parçalarını direk yaranın üzerine koymaktan kaçınılmalı, buz parçaları bir beze sarılarak yara üzerinde bekletilmelidir. Doğrudan cilt ile temasından kaçınmak gerekmektedir. Bu şekilde 10 ila 15 dakika arasında soğuk kompres yapılmalıdır.

Spor yaralamalarında sporcunun rahatlamasını sağlamak için ilk müdahale olarak soğuk sprey ile tedavi yöntemi de sıklıkla tercih edilmektedir. Sakatlanmanın gerçekleştiği bölge üzerinde ağrı, sızı, hareketlerde kısıtlılık, şişlik, morarma ve sıyrıkların oluşması normal bir durum olmaktadır.

Yapılan ilk müdahalenin ardından derhal uzman hekimlere görünmek kötü sonuçların ortaya çıkmasını engelleme konusunda oldukça önem arz etmektedir.

Hekim tarafından yaralanmanın derecesi tam olarak ortaya çıkartılmak için bilgisayarlı tomografi, çeşitli ultrason ve röntgenografi gibi özel teknolojiler kullanılmaktadır. Sakatlığın tanısı ve derecesi ortaya çıkarıldıktan sonra yaralanmanın semptomlarını azaltmak adına, gerekli ağrı kesici ilaçlar ya da ödem gidericiler ile sporculara gerekli tedaviler uygulanmaktadır.

Yapılan tedavilerin beraberinde ortaya çıkan sakatlığın en hızlı şekilde ortadan kaldırılması için çeşitli egzersiz ve fizik tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu sayede kaslar eski sağlığına ve formuna kolayca kavuşmaktadır.