Sinsi Hastalık: Doğumsal Kalça Çıkığı

blank

Kalça gelişimi, anne karnında 3’üncü ve 4’üncü aylarda başlayıp, doğum sonrası da devam eder. Uyluk kemiği ile leğen kemiğinin eklem bölgesi gelişimi sırasındaki uyumsuzluğu  Kalça ekleminin tam oluşmamasına yol açar. Bu durum kalça çıkığına sebep olabilir. Doğumsal kalça çıkığı her 250 doğumda bir görülen fakat çoğu kez ihmal edilen önemli bir sağlık sorunudur. Teşhisi zamanında yapılıp müdahale edilmez ise, ciddi sakatlıklara sebebiyet verir. Tüm bunları yaşanmaması için yeni doğan bebeklerin, kalça çıkığı muayenesi  mutlaka yapılmalıdır. Ailesinde kalça çıkığı öyküsü bulunanlar ultrason ile de kontrol edilmelidir. Erkeklere oranla kızlarda daha fazla görülen doğumsal kalça çıkığının nedeni tam olarak bilinmemektedir.  Fakat genetik, hormonal ve çevresel faktörlerin rol oynadığı düşünülmektedir. Bazı çocuklarda doğumun hemen ardından GKD (gelişimsel kalça displazisi) belirtilerini görmek mümkün olabilirken, bazılarında da hastalık uzun yıllar kendini belli etmeden kalabilir.

Fizik muayene ve görüntüleme yöntemleri ile doğuştan kalça çıkığının tanısı konulabilir.

Doğumsal Kalça Çıkığının Belirtileri Nelerdir?

-Bacaklarda uzunluk farkı,

– Ayaklarda oluşan şekilsel bozukluklar,

-Bacaklardaki kıvrımların farklı olması,

-Yürüme başlangıcında sendeleyerek yürüme,

-Yaşıtlarına göre daha geç yürüme,

-Bacaklardan birinin diğerine oranla daha az hareketli olması, doğumsal kalça çıkığının belirtileri arasındadır.

Doğumsal Kalça Çıkığının Tedavisi Nedir?

‘Pavlik Bandajı’ ile kalçadaki problemlerin birçoğu tedavi edilebilir. Bu bandaj, bebeğinizin dizlerini birbirinden ayırıp karna doğru çekilmesine yardımcı olur. Bu bandaj ile tedavisi yapılan bebek düzenli olarak doktoru tarafından kontrol edilir ve uyluk kemiğinin kalça eklemi içerisine yerleşip yerleşmediği izlenir. Kontrollerin ardından uyluk kemiğinin yerleştiği görülürse, bu bandaj 2 ila 3 ay kadar kullanılır.

Eğer bu yöntem tedavi için yeterli olmaz ise, bebeğe alçı uygulaması ve bacakların askıya alınması gerekli görülebilir. Sonuç alınamayan durumlarda da kalça çıkığının tedavisi için ameliyata ihtiyaç duyulabilir.