Rotator Manşet Yırtıkları

blank

Genelde akut travmalar sonucu ortaya çıkabilen rotator manşet yırtıkları, yaşlı kişilerde basit zorlanmalara bağlı olarak da oluşabilir.

Rotator manşet ; bir kas grubunun kemiğe yapışma yerindeki tendon denilen dokusuna verilen isimdir. Omuz eklemini sabitlemek ve hareket ettirmek için çalışan bu tendonlar bazı dönemlerde, yırtılmadan da , ağrılara neden olabilir. 40 yaş ve üzerinde olan kişilerde yaşanabilen rotator manşet yırtıkları ağır spor dallarıyla ilgilenen bireylerde sıklıkla görülebilir. Omuz eklemindeki tendonların sıkışmasına bağlı olarak da yaşanan rotator manşet hasarlarının teşhisinde MR’dan yararlanılır.

Rotator Manşet Yırtığının Belirtileri

Omuz bölgesindeki rotator manşet yırtığının belirtileri;

  • Omuz hareketlerinde ağrı
  • Hareketlerde kısıtlanma
  • Omuz hareketleri sırasında klik ya da tıkırtı şeklinde ses duyulması olarak sıralanmaktadır.

Akut rotator manşet yırtıkları genelde aşırı ağır bir yükü taşırken aniden omuzun zorlanması sonucunda oluşur. Dejeneratif manşet yırtıkları ise tendondaki aşınmaya bağlı olarak zaman içinde gelişir. Yaşlanmayla beraber ortaya çıkar. Kemiklerin çıkıntılarının tahrişleri,, kan akımında eksiklik ve tekrarlayan stres gibi durumlar da rotator manşet yırtıklarının nedenleri arasındadır.

Rotator Manşet Yırtıklarında Teşhis ve Tedavi Süreci


Rotator manşet yırtıklarının teşhisinde tıbbi öykü ve fiziki muayene önemlidir. Bu sayede hızlıca tanı konulurken MR, ve röntgen gibi tetkikler de talep edilir. Omuz bölgesiyle ilgili öykünün alınmasından sonra fiziki muayene sonucunda teşhis konulurken, yırtıkların tam ya da parsiyel olup olmadığına göre cerrahi müdahaleye gerek duyulabilir.
Sorunun tedavisinde cerrahi dışı yöntemlere başvurulabilir. İlaçlar, fizik tedavi, steroid enjeksiyonu ve istirahat gibi uygulamaların yanıt vermediği durumlarda cerrahi alternatifler değerlendirilir. Ancak cerrahi için diğer tedavilerin sonuç vermemesi, 3 cm’den büyük bir yırtığın olması gerekmektedir.


Cerrahi müdahalede omuz bölgesinin yan kısmından birkaç cm uzunluğunda kesi yapılır. Deltoid kası açıldıktan sonra rotator manşete ulaşılır ve gerekli müdahaleler yapılır. Alternatif olarak Artroskopi sayesinde küçük deliklerden çeşitli aletler ile yapılan tamirlerde de eklem içi bozukluklar giderilmektedir. Rotator manşet yırtıkları tedavisi sonrasında iyileşme süreci, yırtığın büyüklüğüne ve tercih edilecek operasyon türüne göre değişmekle beraber, ortalama 6 hafta civarında olmaktadır.