Rotator Manşet Yırtıkları

blank

Rotator Manşet Yırtıkları

Genelde akut travmalar sonucu ortaya çıkabilen rotator manşet yırtıkları, yaşlı kişilerde basit zorlanmalara bağlı olarak da oluşabilir. Rotator manşet; bir kas grubunun kemiğe yapışma yerindeki tendon denilen dokuya verilen isimdir. Omuz eklemini sabitlemek ve hareket ettirmek için çalışan bu tendonlar bazı dönemlerde, yırtılmadan dolayı ağrılara neden olabilir. Genellikle 40 yaş ve üzeri kişilerde görülen rotator manşet yırtıklarına ağır spor dallarıyla ilgilenen bireylerde rastlamak mümkündür. Rotator manşet yırtıkları, omuz eklemindeki tendonların sıkışmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Rotator manşet yırtıkları belirtileri genellikle omuz ağrısı ile kendini belli etmektedir.

Rotator Manşet Yırtıkları Belirtileri

Rotator manşet yırtığında en sık görülen belirti omuz ağrısı şikâyetidir. Omzun ön ve yan tarafında hissedilen ağrı, dirseğe kadar yayılır. Genellikle ağrı geceleri daha da şiddetlenir. Diğer rotator manşet yırtıkları belirtileri ise kol hareketlerini yaparken güçsüzlük hissinin oluşması, omuzda hareket kısıtlılığı, elleri arkaya bel tarafına doğru götürememek gibi şikayetlerde rotator manşet yırtığı belirtileri arasında yer almaktadır.

Omuz bölgesindeki rotator manşet yırtığının belirtileri;

  • Omuz hareketlerinde ağrı,
  • Hareketlerde kısıtlanma,
  • Omuz hareketleri sırasında klik ya da tıkırtı şeklinde ses duyulması olarak sıralanmaktadır.

Rotator Manşet Yırtığı Nasıl Oluşur?

Akut rotator manşet yırtıkları genelde aşırı ağır bir yükü taşırken aniden omuzun zorlanması sonucunda oluşur. Dejeneratif manşet yırtıkları ise tendondaki aşınmaya bağlı olarak zaman içinde gelişir. Yaşlanmayla beraber ortaya çıkar. Kemiklerin çıkıntılarının tahrişleri, kan akımında eksiklik ve tekrarlayan stres gibi durumlar da rotator manşet yırtığı nedenleri arasında yer almaktadır.

Rotator Manşet Yırtıklarında Teşhis Ve Tedavi Süreci

Omuz hastalıkları içerisinde yer alan rotator manşet yırtıklarının teşhisinde tıbbi öykü ve fiziki muayene önemlidir. Hastaya tanı konulabilmesi için çeşitli görüntüleme tekniklerinden yararlanılmaktadır. Hastaya MR, ve röntgen gibi tetkikler uygulanır. Omuz bölgesiyle ilgili öykünün alınmasından sonra fiziki muayene sonucunda teşhis konulmaktadır. Hastaya teşhis konulması ardından yırtıkların tam ya da parsiyel olup olmadığına göre uzman ortopedi hekimi tarafından gerek görülmesi halinde cerrahi müdahale gerçekleştirilebilir.

Rotator Manşet Yırtığı Tedavi Süreci

Rotator manşet yırtığı tedavisinde ilk aşamada soğuk uygulama, istirahat ve ağrı kesici ilaçlar ile tedaviye başlanır. Ardından fizik tedavi-egzersiz ve omuza rejeneratif enjeksiyon uygulamaları yapılır. Hastanın uygulanan cerrahi dışı tedavi yöntemlerine yanıt vermediği durumlarda uzman ortopedi hekiminin onay vermesi halinde ameliyat gerçekleştirilir. Hastaya uygulanılacak cerrahi operasyon için diğer tedavilerin sonuç vermemesi ve 3 cm’den büyük bir yırtığın olması gerekmektedir. Cerrahi müdahalede omuz bölgesinin yan kısmından birkaç cm uzunluğunda kesi yapılır. Deltoid kası açıldıktan sonra rotator manşete ulaşılır ve gerekli müdahaleler gerçekleştirilir. Alternatif olarak artroskopi sayesinde küçük deliklerden çeşitli aletler ile yapılan tamirlerde de eklem içi bozukluklar giderilmektedir. Rotator manşet yırtıkları tedavisi sonrasında iyileşme süreci, yırtığın büyüklüğüne ve tercih edilecek operasyon türüne göre değişebilir. Genel itibarıyla hasta ortalama 6 hafta civarında iyileşmektedir.

blank
blank