Rekonstrüktif Eklem Cerrahisi Nedir?

blank

Rekonstrüktif Eklem Cerrahisi Nedir?

Rekonstrüktif eklem cerrahisi, eklem yüzeylerinde oluşan hasarın, yıpranmanın çeşitli yapay maddeler ile onarımı ve şekillendirilmesi ile ilgilenmektedir. Genellikle artroplasti ya da eklem protezi cerrahisi olarak da bilinmektedir.

Rekonstrüktif eklem cerrahisi, eklem yüzeyindeki hasar sonucu oluşan eklem ağrısı, eklemde hareket kısıtlılığı gibi durumların tedavisinde kullanılmaktadır. Eklem protezi cerrahisi, en sık diz eklemi olmak üzere omuz, kalça, ayak bileği, dirsek, el bileği eklemlerinin hastalıklarında uygulanmaktadır.

Rekonstrüktif Eklem Cerrahisi (Artroplasti)

Geçmişten günümüze yaygın olarak uygulanan eklem protezlerinin tarihçesi eskilere dayanmaktadır. Yaklaşık 70-80 yıldır uygulanan eklem protezleri, teknolojideki gelişmelere paralel olarak gelişim göstermiştir. Bu nedenle günümüzde uygulanan eklem protezlerinde de çeşitlilik meydana gelmiştir. Rekonstrüktif eklem cerrahisi hasar gören ve işlevini yerine getiremeyen eklemin tedavisinde uygulanmaktadır.

Hastaya uygulanan artroplasti, hastanın yaşamış olduğu eklem ağrısı ve acılarını gidermeyi hedeflemektedir. Eklemde meydana gelen hasarlar zaman içerisinde oluşabileceği gibi travma sonrası da meydana gelebilir. Bu nedenle eklem hastalıkları hemen hemen her yaş grubunda görülmektedir.

Yaygın olarak ileri yaş hastalarda kireçlenmeye bağlı olarak eklem ağrıları oluşmaktadır. Özellikle kalça ve diz eklemlerinin kireçlenmesi sonucu hastanın hareketleri kısıtlanmaktadır. Ayrıca şiddetli eklem ağrısı da oluşmaktadır. Kireçlenmenin ilerlemesine bağlı olarak eklem ağrıları ile birlikte hastanın yaşam kalitesi de olumsuz yönde etkilenmektedir.

Kireçlenme hastalığı, kıkırdak dokunun aşınmasıyla ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Hasta kireçlenme nedeniyle oluşan ağrılardan dolayı yaşam aktivitelerini gerçekleştirmekte zorlanır. Bu durumda hastanın uzman ortopedi cerrahına başvurması gerekmektedir.

Eklem Protezi Cerrahisi Avantajları

Artroplasti

Vücuda uyumlu krom, kobalt, titanyum gibi dayanıklı metal parçalardan üretilen protezler, fonksiyonlarını yerine getiremeyen eklemin görevini üstlenmektedir. Yaygın olarak; kalça eklemi, diz eklemi ve omuz eklemi tedavisinde eklem protezi cerrahisinden yararlanılmaktadır.

Eklem protezi cerrahisi romatizmal hastalıklarda, eklem içi kırık ve çıkıklarda, eklem iltihaplarında, eklem hasarlarında alanında uzman ortopedi cerrahı tarafından uygulanmaktadır.

Protez ameliyatları her yaştan hastaya yapılmaktadır. Ancak hastanın ameliyat aşamasına geçebilmesi için öncelikli olarak diğer tedavi yöntemlerini denemiş olması gerekmektedir. Ayrıca hastanın genel sağlık durumunun da ameliyata uygun olması gerekmektedir.

Protez Ameliyatı Sonrası Merak Edilenler Nelerdir? 

Rekonstrüktif eklem cerrahisi alanında gerçekleştirilen protez ameliyatlarının başarı oranı günümüzde artış göstermektedir. Her ameliyatta olduğu gibi protez ameliyatları da belirli riskleri barındırmaktadır. Bu durum eklemdeki hasarın boyutuna ve ameliyatı gerçekleştirecek uzman cerrahın deneyimine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ameliyat sonrası hastanın aşınmış eklemine uygulanan protezin iyileşme sürecinde hasta ertesi gün yürütülmektedir.

Ayrıca protez ameliyatı sonrası oluşabilecek komplikasyonlara anında müdahale edebilmek amacıyla hasta belirli bir süre hastanede gözetim altında kalmaktadır. 4. veya 5. gün  hasta taburcu edilmektedir. Ameliyat esnasında hastanın yıpranan eklemine monte edilen protezin ömrünün korunabilmesi için hastanın dikkat etmesi gereken belirli kurallar bulunmaktadır.

Usulüne uygun olarak yapılmamış Protezler yıllar içinde aşınabilir veya erken dönemde gevşeme gösterebilir. Bu nedenle ameliyatın deneyimli ortopedi cerrahı tarafından gerçekleştirilmesi son derece önemlidir. Teknolojide yaşanan gelişmeler ışığında protezler, genel olarak 25-30 yıl dayanıklılık göstermektedir.

blank
blank