Protezlerde Yaşanan Sorunlar Nelerdir?

blank

Protezlerde Yasanan Sorunlar

Ortopedi ve Travmatoloji cerrahları tarafından günümüzde yaygın olarak gerçekleştirilen protez ameliyatları yüksek başarı oranlarına sahiptir. Ancak her ameliyatta olduğu gibi protez ameliyatlarında da belirli riskler bulunmaktadır. Protezlerde yaşanan sorunlar hastanın yaşamını olumsuz etkileyebilir. Bu sorunlar arasında; protezin gevşemesi, iltihaplanma, protezlerde aşınma yer alır. Protezde yaşanan sorunların tedavi edilmesi gerekmektedir.

Protezlerde Yaşanan Sorunlar: Protezlerin Gevşemesi

Hastaya gerçekleştirilen diz protezi, kalça protezi ya da omuz protezi ameliyatlarının komplikasyonları arasında protezin gevşemesi yer alır. Protezin gevşemesi çeşitli belirtiler ile kendini belli etmektedir. Gevşeyen protezin biran önce değiştirilmesi gerekmektedir. Değiştirilme işlemi geciktirilirse protezin olduğu kemikte bir takım kayıpların ortaya çıkması mümkündür. Bu durum kemiğin kırılmasına, yeni protezin takılacağı alanın tahrip edilmesine sebep olabilir. Bu nedenle hastanın protez ameliyatı sonrası protez gevşeme belirtileri göstermesi durumunda vakit kaybetmeden uzman ortopedi cerrahına danışması gerekmektedir. Kalça protezi gevşeme belirtileri ve diz protezi gevşeme belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

Protezin Gevşemesi

Kalça Protezi Gevşemesi Belirtileri

  • Kalça bölgesinde hissedilen ağrı,
  • Kalçayı hareket ettirme esnasında kalçadan ses gelmesi,
  • Uyluk ve kalça bölgesinde şişlik oluşması,
  • Hastada bacak kısalığı oluşması da kalça protezi gevşemesi belirtileri arasında yer alabilir.

Diz Protezi Gevşeme Belirtisi

  • Dizde meydana gelen şiddetli ağrı,
  • Dizi hareket ettirirken ses gelmesi,
  • Diz bölgesinde şişlik oluşması gibi semptomlar diz protezi gevşemesi belirtileri arasında yer almaktadır.

Çeşitli nedenler protezin erken gevşemesine neden olabilir. Erken gevşeme olduğu takdirde tekrar cerrahi işlem yapılarak protezin sağlamlaştırılması gerekir.

Protezlerde Yaşanan Sorunlar: İltihaplanma

iltihaplanma

Protez ameliyatı olan hastalarda yaşanabilecek sorunlardan biri de iltihaplanmadır. Protezlerde yaşanan sorunlar arasında yer alan iltihaplanma sıkça görülmektedir. Hastada protez ameliyatı sonrası iltihaplanma oluşmuşsa öncelikle protezlerin yerinden çıkarılması gerekmektedir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında, protezin çıkarılması ardından iltihaplı bölge temizlenir. Tedavisi yapıldıktan sonra hastaya tekrar protez takılır.

Protezlerde Yaşanan Sorunlar: Aşınma

Uzun yıllar kullanılan protezlerde aşınma yaşanması görülmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte protezlerin ömrü de uzamıştır. Ancak zaman içerisinde protezlerde aşınma durumunun oluşması mümkündür. Böyle bir sorun yaşandığında da uzman ortopedi cerrahı tekrar protez ameliyatı gerçekleştirerek hastaya uygulanan ve aşınan protezleri yeni protezler ile değiştirmektedir. Bu sayede hasta ağrı ve sızı olmadan normal yaşamına dönebilir.

Sorunlu Protezler Nasıl Tedavi Edilir?

Diz protez ameliyatı ya da kalça protezi ameliyatı sonrası protezlerde yaşanan sorunları etkileyen çeşitli faktörler bulunmaktadır. Sorunlu protezlerin oluşmasında ameliyatın yapılış tekniği, hastaya uygulanan protezin kalitesi ve hastanın kullanım şekli yer almaktadır. Uzman ortopedi cerrahının gerçekleştirdiği ameliyatın tekniği, uygun protez seçimi, hastanın protezi zorlayarak kullanması gibi etkenler protezin ömrünü azalttığı gibi protezlerde sorunların yaşanmasına da neden olmaktadır.

blank
blank