Protez Sonrası Spor

blank

Protez sonrası tam iyileşme sağlandıktan sonra bazı sportif aktiviteler gerceklestirmek mümkündür. Ameliyat sonrası dönemde hastanedeki egzersiz programının yanı sıra evde devam edecek egzersizlerinde başarılı bir şekilde yapılması gerekmektedir. Doktorun önerdiği egzersizlerin yapılmaması ya da fizik tedavi programlarına katılım sağlanmaması, protez sonrası iyileşme sürecini olumsuz etkilediği gibi yaşam kalitesini de düşürecektir.

Diz Protezi Ameliyatı Sonrasında Erken Dönem Egzersizleri


Protez ameliyatı olan hastaların yapacağı bazı egzersizler, ayak ve bacaklardaki kan dolaşımını artırır. Bu sayede kan pıhtısı oluşumu da engellenir. Üstelik kalça hareketlerinin düzeltilmesini sağlayan erken dönem egzersizlerinin kas kuvvetini artırdığı da unutulmamalıdır.
Düz Bacak Kaldırma: diz tam düz durumdayken bacak bütünüyle kalçadan yukarı doğru kaldırılmaya çalışılır.
Uyluk Set Egzersizi: Uyluk kasının kasılması ve dizin yatağa bastırılmasıyla yapılan egzersizdir.

Diz Bükme: Diz bükme oturur pozisyonda destekli ve desteksiz olarak uygulanabilir. Ayrıca yatak destekli diz bükmede topuklar kalçaya doğru kaydırılarak diz kırılır ve bu sayede dizin içeriye doğru dönmesi engellenebilir.
Ayak Bileği Pompası: Ayak bilek ekleminden itibaren ileriye ve geriye doğru hareket ettirilir.
Ayak Bileği Döndürme: Ayağın, ayak bileğinden içe ve dışa doğru döndürülmesidir.


Hastanede istirahat eden hastaların burada kalış süresine ve iyileşme zamanına bağlı olarak hekimin önereceği egzersizlere uyması önemlidir. Ortalama 3-5 gün arasında hastanede kalacak olan hastaların ayrıca dizini tam uzatabilmesi ve 90 dereceye kadar bükebilmesi gerekir.

Diz Protezi Sonrası Spor Yapılabilir mi?


Diz protezinden sonra zorlayıcı olmayan ve darbesiz tüm aktiviteler yapılabilir. Bowling, golf, yüzme ve bisiklet önerilirken voleybol, basketbol, futbol gibi sporlar önerilmemektedir. Ayrıca zorlayıcı olmayan eğimlerde düşük hızlarda kayak sporu yapılabilir. Sporda kısıtlamaların amacı protezin gevşemesini engellemektir. Bu yüzden işlemi gerçekleştiren doktorun tavsiyeleri dışına çıkılmaması her zaman önemlidir.

Kalça Protezi Olanlar Hangi Sporları Yapabilir?


Kalça protezi olan hastalar işlem sonrasında yaş faktörüne göre farklı spor aktivitelerine devam edebilir. Hastanın genç yaşta olması kayak ve tenis gibi sporları yapabilmesine imkan verir. Ayrıca bisiklet kullanımı, hafif tempoda koşu ve yürüyüşler de yapılabilir.

Kalça Protezi Sonrası Egzersiz Uygulamaları


Kalça protezinden sonra kendini iyi hisseden hastalar bazı uygulamalara başlayabilir. Bunlar;


• Yatar pozisyonda bacağı düz kaldırmak ve 10’ar saniye tutarak yavaşça bırakmak
• Bacağı yatağın üzerinde yana doğru açmak ve günde 3-4 defa tekrarlamak şeklinde sıralanabilir.