Protez Sonrası Spor

blank

Protez Sonrası SporFarklı nedenlerden dolayı diz protezi ya da kalça protezi ameliyatı olan hastalar ameliyat sonrası yaşanan süreci merak etmektedir. Özellikle genç yaşta protez ameliyatı olan hastalar, protez sonrası spor aktivitelerine devam edip edememe durumu ile ilgili endişe etmektedir. Protez sonrası tam iyileşme sağlandıktan sonra bazı sportif aktiviteler gerçekleştirilmektedir. İçeriğin devamında diz protezi ve kalça protezi sonrası yapılabilecek egzersizlerin neler olduğuna ayrıca protez sonrası yapılabilecek spor aktivitelerinin neler olduğuna ulaşabilirsiniz. Hastalar protez ameliyatı sonrası dönemde hastanedeki egzersiz programının yanı sıra evde devam edecek egzersizlerini de başarılı bir şekilde yapmaktadır. Doktorun önerdiği egzersizlerin yapılmaması ya da fizik tedavi programlarına katılım sağlanmaması, protez sonrası iyileşme sürecini olumsuz etkilediği için yaşam kalitesini düşürmektedir.

Diz Protezi Ameliyatı Sonrasında Erken Dönem Egzersizleri

Protez ameliyatı olan hastaların yapacağı bazı egzersizler, ayak ve bacaklardaki kan dolaşımını artırır. Bu sayede kan pıhtısı oluşumunun da önüne geçilmektedir. Üstelik kalça hareketlerinin düzeltilmesini sağlayan erken dönem egzersizlerinin kas kuvvetini artırdığı da unutulmamalıdır. Protez sonrası spor, egzersiz yapmak önemlidir.

Düz Bacak Kaldırma: Diz tam düz durumdayken bacak bütünüyle kalçadan yukarı doğru kaldırılmaya çalışılmaktadır.

Uyluk Set Egzersizi: Uyluk kasının kasılması ve dizin yatağa bastırılmasıyla yapılan egzersizleri kapsamaktadır.

Diz Bükme: Diz bükme oturur pozisyonda destekli ve desteksiz olarak uygulanmaktadır. Ayrıca yatak destekli diz bükmede topuklar kalçaya doğru kaydırılarak diz kırılmaktadır. Bu sayede dizin içeriye doğru dönmesinin önüne geçilmektedir.

Ayak Bileği Pompası: Ayak bilek ekleminden itibaren ileriye ve geriye doğru hareket ettirilmektedir.

Ayak Bileği Döndürme: Ayak, ayak bileğinden içe ve dışa doğru döndürülmektedir.

Hastanede istirahat eden hastaların burada kalış süresine ve iyileşme zamanına bağlı olarak hekimin önereceği egzersizlere uyması önemlidir. Ortalama 3-5 gün arasında hastanede kalacak olan hastaların ayrıca dizini tam uzatabilmesi ve 90 dereceye kadar bükebilmesi gerekmektedir.

Protez Sonrası Spor 

Diz protezinden sonra zorlayıcı olmayan ve darbesiz tüm aktiviteler yapılmaktadır. Protez sonrası spor aktiviteleri olarak; bowling, golf, yüzme ve bisiklet önerilmektedir. Hastaya protez sonrası voleybol, basketbol, futbol gibi sporlar önerilmemektedir. Ayrıca zorlayıcı olmayan eğimlerde düşük hızlarda kayak sporu yapılmaktadır. Sporda kısıtlamaların amacı protezin gevşemesini engellemektir. Bu yüzden işlemi gerçekleştiren doktorun tavsiyeleri dışına çıkılmaması gerekmektedir.

Kalça Protezi Sonrası Yapılabilecek Sporlar Nelerdir?

Kalça protezi olan hastalar protez sonrası spor faaliyetleri yapabilmektedir. Hasta ameliyat sonrası yaş faktörüne göre farklı spor aktivitelerine devam etmektedir. Eğer ameliyatı olan hasta genç yaşta ise kayak ve tenis gibi sporları yapabilmektedir. Ayrıca bisiklet kullanımı, hafif tempoda koşu ve yürüyüşler de yapılmaktadır. 

Kalça Protezi Sonrası Egzersiz Uygulamaları

Hasta kalça protez ameliyatı sonrası kendini iyi hissetmesi durumunda çeşitli egzersizler yapabilmektedir. Kalça protez ameliyatı sonrası hasta, yatar pozisyonda bacağı düz kaldırabilir. Hasta 10’ar saniye bacağını tutarak yavaşça bırakabilir. Diğer bir egzersiz olarak hasta, bacağını yatağın üzerinde yana doğru açabilir. Ayrıca hasta günde 3-4 defa bu egzersizi tekrarlayabilmektedir.

blank
blank