Protez Enfeksiyonu Nasıl Oluşur?

blank

Protez Enfeksiyonu

Protez enfeksiyonu ameliyatı; birçok sebebe bağlı olarak gelişen diz ve kalça kireçlenmelerinin tedavisinde oldukça yoğun olarak  kullanılan cerrahi yöntemlerdir. Dizde veya kalçada geçmeyen ağrılar, yürüme zorlukları gibi durumlarda, yıpranan, bozulan eklemlerin yerine metal implantlar konur. Ekleme yerleştirilen protezlerle yeni bir eklem elde edilir. Başarı oranı son derece yüksek olan protez uygulamaları ile yaşam konforu en üst seviyeye taşınmaktadır. Protez ameliyatı olacak birçok hasta ve hasta yakını protez enfeksiyonu oluşma riskini merak etmektedir.

Protez Ameliyatı Sonrası Enfeksiyon Risk Faktörleri Nelerdir?

Her cerrahi işlemde olduğu gibi protez ameliyatları sonrasında enfeksiyon oluşma riski bulunmaktadır. Bu nedenle bazı hastalar protez ameliyatlarının zamanlaması konusunda tereddüt yaşamaktadır. Yazın yapılan ameliyatlar sonrası enfeksiyon oluşabileceği ve operasyonun başarısız olabileceğine dair kaygılardan dolayı hastaların birçoğunu kışın ameliyat olmak ister.

Fakat gelişen teknolojiler, ameliyat ortamının sterilizasyonu en üst düzeye çıkarttığı gibi klimanın ameliyat ortamının ısısını istediğimiz dereceye ayarlaması, ortamdaki hava sirkülasyonu ve benzeri önlemler enfeksiyon oluşma ihtimalini azaltır. Bütün bunlar hekimin tecrübesi ile bir araya geldiğinde ameliyatta mevsim sorunu diye bir şey söz konusu olmayacaktır.

Ameliyat bölgesinde oluşacak herhangi bir enfeksiyon belirtisi uzman hekim tarafından yapılan takiplerde fark edildiğinde derhal müdahale edilir. Bu nedenle  ameliyat sonrası süreçte hasta kontrolü çok önemlidir. Aksi halde ilerlemiş ortopedik enfeksiyonlar çok yıkıcı olabilir.

Erken teşhis, uygun antibiyotik tedavi ve cerrahi müdahaleler hadisenin kronikleşmesini önleyebilir. Rahatsızlığın durumuna, hastanın şikayetine ve yapılan bütün tetkiklerin sonuçlarına göre hekim tarafından karar verilecek olan ameliyat zamanı, hasta için herhangi bir sorun teşkil etmez. Hastaya düşen hekimin önerilerini dinlemek, ameliyat öncesi ve sonrasında yapılması gerekenlere uymaktır.

Protez Enfeksiyonu Nasıl Meydana Gelir?

Eklem protezi cerrahisi alanında yer alan protez ameliyatları sonrası enfeksiyon oluşmasının birçok sebebi bulunmaktadır. İlk olarak hastanın ameliyat öncesi çok iyi hazırlanması gelmektedir. Hasta protez ameliyatına hazırlanırken herhangi bir yerinde diş çürüğü, idrar yolu enfeksiyonu gibi rahatsızlıklar varsa mutlaka enfeksiyonun ortadan kaldırılması gerekir. Daha sonra hasta ameliyata alınır.

Enfeksiyonu ortaya çıkaran bir diğer etken ise ameliyathane şartlarının protez ameliyatı için yeterli olmamasıdır. Bunun için de laminer akım dediğimiz ameliyathane havasını özel olarak temizleyen bir düzeneğin olması gerekmektedir. Eğer bu düzenek yoksa ameliyat enfeksiyon açısından riskli olabilir. Bir başka neden ameliyatı yapan hekimlerin deneyimidir. Ameliyatlar ne kadar uzun sürerse iltihaplanma riski o kadar artmaktadır. Bu nedenle ameliyatları olabildiğince kısa sürede ve dokuları tahrip etmeden usulünce bitirmek gerekir.

Ameliyat sonrası oluşabilecek enfeksiyon riskine karşı antibiyotikle gerekli önlemlerin alınması şarttır.  Ameliyatın yapıldığı gün hastanın kanında en yüksek oranda antibiyotiğin bulunması önemlidir. Daha sonraki günler antibiyotik kullanmanın herhangi bir gereği yoktur. Ancak iltihaplanırsa tedavi amaçlı uzun süre antibiyotik kullanmak düşünülebilir. Koruma amaçlı antibiyotiklerin 24 saat kullanılması yeterli olmaktadır.

 

blank
blank