Kalça Kırığı Nedir ? Ne Sıklıkla Görülmektedir

blank

Kalça Kırığı Nedir ? Ne Sıklıkla Görülmektedir?

Bireyin kalça ekleminin alt tarafında bulunan uyluk kemiğinin boynu, ucu ve etrafındaki kırıklarına kalça kırığı denilmektedir. Orta yaş ve yaşlılık döneminin önemli sorunlarından biri olan kalça kırığı, yaklaşık 5 yaşlıdan birinde görülmektedir. Ülkemizde ve dünyada her yıl binlerce yaşlı birey bu problemi yaşamaktadır. Bu nedenle kişiler hastanelerde veya özel sağlık merkezlerinde tedavi görmektedir.

Kalça Kırığı Nasıl ve Neden Oluşmaktadır?

Genç bireylerde daha nadir görülen fakat travma veya trafik kazası gibi sorunlar yüzünden meydana gelen kalça kırığı, yaşlılar da daha basit bir düşme kalça eklem kemiğin kırılmasına sebep olmaktadır. Basit düşme sonrası kırık oluşmasıyla, kemik erimesi önemli bir rol almaktadır. Kadınlarda osteoporoz, menopoz dönemi sonrası daha sıklıkla görülmektedir. Bundan dolayı orta yaş ve yaşlılık dönemlerinde kalça kırıklıkları kadınlarda daha çok görülmekte ve yaygındır.

Kalitesi ve yoğunluğu azalmış kemik, hastanın evde ayağını takıp düşmesi gibi ufak nedenlerden dolayı kalçasını kırabilmektedir. Bazı durumlarda zayıflamış kemiğin kediliğinden kırılması da söz konusu olabilmektedir. Orta yaş ve yaşlılık döneminde tansiyon düzensizliği ve görme bozukluğu, kas sisteminde azalma ve kişiyi daha çok düşme eğilimi göstermektedir. Yaşlı kişi ayaktayken yere düşmesi kalça kırığı için yeterli enerjinin daha fazlasını oluşturmakta ve düşmelerin %2 gibi küçük bir kısımla kalça kırığı ile sonuçlandırmaktadır.

Kalça Kırığının Tanısı Nasıl Konulmaktadır?

Bireyin hasar görmüş veya yıpranmış kalça kemiğine tanı koymak önemlidir. Bunun için ön muayene ve röntgen işlemlerinden sonra belirlenmektedir. Hasta yürüyemez ve kalça bölgesinden artan şiddetli ağrıları olmaktadır. Kırık taraftaki bacak kısalmış veya dışa dönmüş vaziyettedir. Tanı için röntgen çoğu zaman yeterli olmaktadır. Ancak yerinden kaymamış bazı kırıklarda röntgende işe yaramaya bilmektedir. Bu durumda bilgisayarlı tomografi veya manyetik rezonans gibi ileri teknoloji tanı yöntemlerine başvurulmaktadır. Düşme ve travma sonrası kalçada ağrı ve yürüyememe şikayeti olan orta yaş ve yaşlı kişilerde kalça kırığından şüphelenilmelidir. Hasta üzerine bastırılmadan en yakın hastaneye götürülmelidir. Özellikle yaşlılarda açıklanamayan şiddetli kalça ve kasık ağrılarında kırık akla mutlaka getirilmektedir. Bu durumdan dolayı doktor ve röntgen kontrolü yapılmaktadır.

Kalça Kırıklarında Uygulanan Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

kalça kırığı

Bireyin tedavisinde ilk amaç yatak bağımlılığından kurtarmak ve günlük aktivitelerini rahatlıkla yapmasını sağlamaktır. Hasar görmüş, yıpranmış hatta kırılmış kalça kırığı tedavilerinde tek çözüm ameliyattır. Cerrahi tedavilerde iki farklı seçenekten birine karar verilmektedir. Bunlardan biri, uyluk kemik uçlarının metalik, sentetik veya organik araçlarla, değişik yöntemlere göre birleştirilip tespit edilerek kemik bütünlüğünün sağlanmasına yönelik yapılan ameliyattır. Bu ameliyatın kısaca adı osteosentezdlr.

Bu ameliyat; – Kırık kaynama potansiyeli yüksek olan uyluk kemiği boynun alt bölgesinde bulunan kırıklarda -Boyun kırıklarında uygulanmaktadır. Bu ameliyatta kırığı yerine sabitlemek amacıyla kalça kırıkları için özel hazırlanan çivi ve plak vida sistemleri mevcuttur. Eğer hastanın kırık durumu elverişliyse osteosentez ameliyatı seçilmesi gereken seçenektir. İkinci seçenek ise protez seçeneğidir. Protez ise kalça kırığı kaynama potansiyeli düşük olan, yeterince kemik dokusuna sahip olmayan durumlarda kalça protezi kullanılmaktadır. Orta yaş ve yaşlılık döneminde olan hastalar için tercih edilmektedir. Bu ameliyattan sonraki dönemde hasta tam yük vererek yürümesi mümkün olmaktadır.

Kalça Kırıklıkları Neden Meydana Gelir? Ne Yapılmalı? Prof. Dr. Nejat Güney Açıklıyor ..

 

blank
blank