Pelvis Kırıkları Ve Tedavi Yöntemleri

blank

Pelvis Kırıkları

Pelvis halk arasında leğen kemiği olarak bilinir. Pelvisin iç kısmında çok sayıda kan damarı ve sinir bulunmaktadır. Ayrıca pelvis, omurganın taban kısmında yer alır ve halka şeklindedir. Öncelikle pelvis kırıklarında birçok damar, doku veya organ zarar görebilir. Genelde trafik kazası gibi vakalarda karşılaşılan bu kırıklar, kişilerde şiddetli ağrıları beraberinde getirir. Bir çok komplikasyona sebep olabilirler.

Leğen kemiği kırıklarında ağrılı bölgede birkaç gün içinde  morarma ve şişme gibi belirtiler  oluşabilir. Son derece önemli olan pelvis kırıklarında, doktorlar tarafından  tedavi öncesinde, kırığın yerinin tespit edilmesi için görüntülenme tekniklerinden yararlanılmaktadır.

Pelvis Kırıkları ve Nedenleri

Yaşlı hastalar için önemli bir ortopedik sorun olan pelvis ve kalça bölgesi kırıkları, yaşam süresinin uzamasıyla sık sık görülmeye başlamıştır. Haliyle yaşlı hastalarda leğen kemiği kırığı çokça görülürken genç hastalarda yüksekten düşme ya da trafik kazası gibi travmalarla ortaya çıkar.

Pelvis kırığı nedenleri arasında osteoporoz yani kemik erimesi de bulunmaktadır. Kemik erimesi olan kadınlarda, erkeklere göre görülme olasılığı yüksektir. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak denge azalması ve kas kuvvetinde zayıflık, pelvis kırıklarının başlıca nedenlerini oluşturmaktadır.

Pelvis Kırıkları Tanısı Nasıl Konulur?

Leğen kemiği yani hastalığın tanısı klinik muayene ve  röntgen çekilerek yapılır. Kırık sonrasında ortaya çıkan en önemli bulgu, hastanın  bacağının üzerine basamamasıdır. Çok şiddetli bir ağrı ile kendini gösteren pelvis kırıkları için röntgenin yeterli olmaması halinde manyetik rezonans ya da tomografi ile tanı konulabilir.

Pelvis Kırıkları Tedavisi

Öncelikle bu tür vakaların tedavisindeki amaç, hastanın kırık öncesi yaşam standartlarına kısa sürede dönmesini sağlamaktır. Yaşlı hastaların yatağa bağlı kalmasını engellemek için uygulanan kırık tedavisi, kısa sürede yapılmadığında bası yaraları meydana gelebilir. Ayrıca, uzun süre yatarak tedavi gören yaşlılarda sistemik bazı hastalıklar, bacak damarlarında kan pıhtılaşması ve bu pıhtının akciğerlere atılması, hastanın sağlığını tehlikeye sokacaktır. Tedavi için cerrahi uygulamalarda tercih edilmelidir. Yaşlı hastaların anestezi alması riskli olsa da ameliyat ile tedavi düşünülebilir.

Leğen kemiği kırıklarında kemik yerinden oynamamış ya da çok az bir oynama yaşanmışsa ameliyatsız tedavilere başvurulabilir. Kırık birden çok ise ve dokulara zarar vermeye başlamışsa cerrahi müdahale şarttır. Kırık parçalar çeşitli yöntemler ile tesbit edilir.

blank
blank