Patella Çıkığı

blank

Patellanın diğer adı diz kapağı kemiğidir. Diz ekleminin önemli parçalarından olan patella birçok hareketi yapmamızı sağlayan önemli bir organdır. Diz kapağı çıkıkları çok sık görülmeyen vakalardır. Fakat genellikle genç bireylerde sık görülen bir durumdur. Birçok nedene bağlı olarak bu çıkıklıklar meydana gelebilir. Patella çıkığı genellikle kız çocuklarında rastlanan bir durum olmakla beraber, daha önce patella çıkığı olan bir kişinin ailesinden birine de olma ihtimali yüksektir. Bir dizinizde çıkık var ise diğer dizinizde de olması muhtemeldir.

Patella Çıkığı Nasıl Olur

Patella çıkığı genellikle gelişimsel olarak meydana gelebilir. Zemin de yatan birçok sebepte bu durumu tetikleyebilir. Mesela; kemiklerde gelişimsel sorunlar ve yumuşak doku sorunları varsa, bu durum patella çıkığının olmasını tetikleyebilir. Bacak kemiklerinin dışa doğru olması ve eklemleri saran dokuların geniş bir yapıda olması, bu çıkığın oluşmasına sebebiyet veren etkenlerin başında yer alıyor. Patella ortaya çıktığı süreçte genellikle şiddetli bir ağrı meydana gelir. Hekime başvuru sebebi bu ağrıdır.

Patella Çıkığı Nedenleri

Genellikle doğumdan itibaren oluşabilecek bir sorundur. Patella çıkığı, elverişli olan kemik yapısında küçük bir zorlama da dahi ortaya çıkarabilir. Kemik yapısının esnek olması ve dokuların yaygın olması patella çıkığını tetikleyen faktörler arasında yer alır. İleriki yaşlarda basit hareketlerle patella çıkığı ortaya çıkabilir. Kimi kişilerde doğuştan meydana gelen patella çıkığı, kesinlikle ameliyat ile düzeltilebilen bir sorundur.

Patella Çıkığı Belirtileri

Herhangi bir zamanda dizde ani hareketler sonrasında şiddetli bir ağrı hissedilebilir. Bu durumdan sonra ağrı yaşayan kişiler patella kemiğinin dizin yan tarafında doğru kaydığından şikayet ederler. Belirtiler arasında genellikle dizde; yanma, ağrı ve şişme meydana gelebilir. Bu durumlarda yapmanız gereken en önemli şey uzman bir doktora görünmektir. Patella kemiği genellikle bacaklar düz tutulduğuna yerine oturur ve hiçbir sorun yokmuş gibi görünebilir. Fakat detaylı tetkikler yapılarak film ve röntgen çekilerek, patellanın çıktığı tespit edilebilir.

Patella Kemiği Çıkığı Tedavisi

Ağrı ve uyuşma şikayetleriyle başvurduğunuz alanında uzman hekim, ani hareketler yaparak patella kemiğini oturtabilir. İkinci çıkık olduysa, sonrasında  tekrar çıkık olması ihtimali %100’e yakındır. Eklem içi kırıkla beraber olan diz kapağı çıkığı, tekrarlayan (rekürren) patella çıkığı veya doğuştan patella çıkığında tedavi direk cerrahidir. Tekrarlayan çıkıklar zamanla eklem kıkırdağında geri dönüşü olmayan hasarlara yol açabilir. Bu durum, eklemde genç yaşta artroz (kireçlenme) ile sonuçlanabilir. Cerrahi tedavinin amacı, tekrarlayan çıkıkları önlemek ve eklem hasarını onarmaktır. Önemli olan zamanında ve doğru yapılan tedavi yöntemleridir.