Ön Çapraz Bağ Gevşemesi Belirtileri

blank

Ön çapraz bağ gevşemesi günümüzde sporcu hastalığı olarak bilinmektedir. Dizlerimizde yer alan çapraz bağ, kemiklerin yapısını koruma ve diz ekleminin işlevini sağlıklı bir şekilde yerine getirme görevini üstlenmektedir. Ön çapraz bağ, diz ekleminde uyluk ve kaval kemiğini birbirine bağlayan bir yapıya sahiptir. Çoğunlukla sportif yaralanmalar sonucu çapraz bağ hasar görmektedir. Çapraz bağ gevşemesi belirtileri arasında diz içinden ses gelmesi, uyuşma hissi yer almaktadır. Ayrıca dizin aşırı darbe görmesi sonucunda çapraz bağ kopması da meydana gelmektedir. Bu durumlarda hastanın uzman ortopedi hekimi tarafından muayene edilmesi gerekmektedir.

Ön Çapraz Bağ Gevşemesi Belirtileri Nelerdir?

Ön Çapraz Bağ Gevşemesi Belirtileri

Sportif müsabakalar esnasında ya da travma sonucu ön çapraz bağda hasar görülmektedir. Bu hasar çapraz bağ gevşemesi, çapraz bağ kopması gibi hasarın boyutuna göre değişiklik göstermektedir. Hastada çeşitli nedenlerden dolayı oluşan ön çapraz bağ gevşemesi belirtileri şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Dizin kullanım aşamasında dizin içinden ses gelmesi,
  • Kişinin diz çevresinde şiddetli ağrı yaşaması,
  • Dizin hareket alanının yavaşlaması,
  • Hastanın dizinde meydana gelen şişlik gibi durumlar çapraz bağ gevşemesi belirtileri arasında yer almaktadır.

Çapraz Bağ Neden Yaralanır?

Diz bağ yaralanmaları çeşitli nedenlerle ortaya çıkmaktadır. Çapraz bağ yaralanmaları genellikle spor yaralanmaları olarak bilinmektedir. Aniden dönme, aniden durma veya dize alınan darbeler yaralanmalara neden olmaktadır. Çapraz bağ yaralanma sebepleri şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Yere dengesiz düşme,
  • Aniden durmak, yavaşlamak, yön değiştirmek,
  • Dize doğrudan ağır darbe almak,
  • Spor müsabakalarına uygun olmayan ortamlarda meydana gelen darbeler çapraz bağ yaralanmalarına neden olmaktadır.

Çapraz Bağ Yaralanmaları Nasıl Teşhis Edilmektedir?

Hastanın ön çapraz bağ gevşemesi belirtisi göstermesi durumunda vakit kaybetmeden uzman ortopedi hekimine muayene olması gerekmektedir. Spor yaralanmaları ve diz cerrahisi konusunda uzman ortopedi hekimi gerekli tetkikleri gerçekleştirmektedir. Hekim muayene sonrası çeşitli görüntüleme teknikleri ile diz bağında meydana gelen hasarın boyutuna ulaşmaktadır. Gelişen teknolojiler ışığında hastaya uygulanan tedavi yöntemleri; röntgen, manyetik rezonans (MR) ya da artroskopi olarak bilinmektedir.

Çapraz Bağ Gevşemesi Tedavisi

Hastaya uygulanılacak tedavi yöntemi ön çapraz bağlarda yaşanan hasarın boyutuna göre değişiklik göstermektedir. Hasta aktif spor hayatına devam edecekse ve yaş itibarıyla genç yaş grubunda yer alıyorsa genellikle kişiye cerrahi müdahale gerçekleştirilmektedir. Ancak çapraz bağ yaralanmasının hastanın hayatında ciddi şikâyetlere neden olmaması durumunda hastaya cerrahi dışı tedavi yöntemi uygulanmaktadır.  Hastaya uygulanılacak ameliyatsız tedavi yöntemleri arasında; dinlenme, buz tedavisi, bandaj ve fizik tedavi egzersizleri yer almaktadır. Hastaya gerçekleştirilecek ameliyat ise kapalı cerrahi yöntemi ile yapılmaktadır. Ameliyat esnasında cerrah, yırtılan çapraz bağı farklı tendon ya da bağ kullanarak yeniden oluşturmaktadır. Hasta ameliyat sonrası belirli bir süre hastanede kalmaktadır.

 

 

blank
blank