Omuz  Sıkışması Sendromu Nedir?

blank

Omuz Sıkışması Sendromu

Omuz sıkışması sendromu kolumuzu kaldırmamızı sağlayan kasların tendonlarının ve bu bölgedeki kesenin omuzu oluşturan kemik yapılar arasında sıkışması sonucunda görülür. Omuz eklemi, insan vücudunun en hareketli bölgelerinden biridir. Bu anatomik yapı; köprücük, kürek ve kol kemiğinden oluşmaktadır.  Omuz sıkışması bir diğer adıyla impingement sendromu olarak da bilinmektedir.

Omuz Sıkışması Sendromu Kimlerde Görülür?

Omuz hastalıkları arasında yer alan omuz sıkışması sendromu çoğunlukla ellerini sürekli yukarda kullanarak çalışan kişilerde görülmektedir. Bunlar arasında ev kadınları, yüzme ve voleybol gibi kolları yoran spor dalı ile uğraşan insanlarda omuz sıkışması sendromuna rastlamak mümkündür. Hastalığın tedavi edilmemesi daha ciddi sorunlara neden olabilir. Eğer gerekli ve doğru bir tedavi uygulanmazsa tendonlar, tamamen yırtılabilir. Hastalığın tanısı muayene ve MR sonucunda uzman ortopedi cerrahı tarafından konulmaktadır.

Omuz Sıkışma Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Gündelik yaşamda farkında olmadan yapılan birçok zorlamalı hareket omuz sıkışması sendromuna yol açabilir. Hastalığın ortaya çıkmasına etki eden belirtiler arasında omzun ve kolun kullanılması sonucu ağrı görülmektedir. Omuz ekleminde fark edilen takılma hissi, eklemde durgunluk da omuz sıkışma sendromu belirtileri arasında gösterilmektedir. Omuz sıkışma sendromu belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

  • Kol kaldırıldığında meydana gelen ağrı ve acı,
  • Omuz kaslarında güçsüzlük hissi,
  • Omuz hareket ettirildiğinde omuzdan sesler gelmesi,
  • Kol başa götürülürken zorluk çekme,
  • Hareket ederken kısıtlanma ve günlük aktiviteleri gerçekleştirememe omuz sıkışması sendromunun en önemli belirtileri arasında yer almaktadır.

Omuz Sıkışma Sendromu Risk Faktörleri Nelerdir?

Omzu aşırı kullanmaya bağlı olarak ortaya çıkan omuz sıkışması sendromu hastalığının meydana gelmesine etki eden çeşitli risk faktörleri bulunmaktadır. Spor yapmak, günlük yaşantıda kolları çok kullanma gibi sebepler omuz sıkışmasına neden olabilir. Omuz sıkışmasına neden olabilecek bazı durumlar şunlardır;

  • Omuz üzerine düşmek,
  • Ani hareketlerde kasların aşırı zorlanması,
  • Yüksek yerlere uzanma esnasında zorlanma,
  • Anatomik yapıda bozukluklar da omuz sıkışma sendromu risk faktörleri arasında yer almaktadır.

Omuz Sıkışma Sendromu Tedavisi

Genellikle 25 yaşının altında olan kişilerde görülen omuz sıkışma sendromu teşhis edilmesi ardından tedavi süreci uygulanmaktadır. Hastalık erken teşhis edildiğinde hastaya aralıklı soğuk uygulama ve beraberinde ağrı azaltıcı, iltihap giderici ilaç tedavileri, enjeksiyonlar uygulanabilir. Omzun hareketsiz kalması kaslarda zayıflığa neden olacağı için ağrıyı arttırmayacak şekilde fizik tedavi egzersizleri uygulanmaktadır. Tüm bu tedavi seçeneklerine yanıt verilmeyen durumlarda, uzman ortopedi hekiminin onayı ile cerrahi müdahale gerçekleştirilmektedir. Cerrahi müdahale açık ve artroskopik (kapalı) olmak üzere 2 şekilde yapılabilir. Omuzlarda sıkışıklığa yol açan unsurlar, cerrahi müdahale ile ortadan kaldırılır. Omuz sıkışma sendromunda, tedavi süreci son derece önemlidir. Eğer doğru zamanda müdahale edilmezse, donuk omuz sendromuna dönüşebilir.

blank
blank