Omuz  Sıkışması Sendromu Nedir? Omuz Sıkışması (İmpingement)  Neden Olur?

blank

Omuz eklemi, insan vücudunun en hareketli bölgelerinden biridir. Bu anatomik yapı,  omuz ağrılarının önemli nedenlerindendir. Omuz eklemi; köprücük, kürek ve kol kemiğinden oluşur.

Kişilerin omuzlarıyla ilgili en çok şikayet ettikleri problemlerden birisi omuz sıkışması sendromudur. Omuz sıkışması bir diğer adıyla Impingement , kolu kaldırmayı sağlayan kasların, tendonların ve bu kısımdaki kesenin omuz hareketleri sırasında sıkışması sonucu meydana gelir. Ellerini sürekli yukarda kullanarak çalışanlarda, ev kadınlarında, yüzme ve voleybol gibi kolları yoran spor dalı  ile uğraşan insanlarda omuz sıkışması sendromuna sık rastlanır. Eğer gerekli ve doğru bir tedavi uygulanmazsa tendonlar, tamamen yırtılabilir. Hastalığın tanısı muayene ve MR sonucu konulur.

Gündelik yaşamda farkında olmadan yapılan birçok zorlamalı hareket omuz sıkışması sendromuna yol açabilir. Omuz sıkışmasına neden olabilecek bazı durumlar şunlardır:

– Omuz üzerine düşmek,

– Ani hareketlerde kasların aşırı zorlanması

– – Yüksek yerlere uzanma esnasında zorlanma

– Anatomik yapıda bozukluklar

Omuz Sıkışma Sendromu’nun Belirtileri Nelerdir?

  • Kol kaldırıldığında meydana gelen ağrı ve acı,
  • Omuz kaslarında güçsüzlük hissi,
  • Omuz hareket ettirildiğinde omuzdan sesler gelmesi,
  • Kol başa götürülürken zorluk çekme,
  • Hareket ederken kısıtlanma ve günlük aktiviteleri gerçekleştirememe bu sendromun en önemli belirtileri arasındadır.

Omuz Sıkışma Sendromu’nun Tedavisi

Bu sendrom, genellikle 25 yaşının altında olan kişilerde görülür. Hastalık erken teşhis edildiğinde,  nonsteroidal antienflamatuar ilaçlar ve egzersizle tedavi edilebilir. Orta düzeye ulaşıldığında ise, fizik tedaviye başvurulabilir Tüm bu tedavi seçeneklerine yanıt verilmeyen durumlarda, cerrahi müdahale uygulanır. Cerrahi müdahale açık ve artroskopik (kapalı) olmak üzere 2 şekilde gerçekleştirilebilir. Omuzlarda sıkışıklığa yol açan unsurlar, cerrahi müdahale ile ortadan kaldırılır. Omuz sıkışması sendromunda, tedavi süreci son derece önemlidir. Eğer doğru zamanda müdahale edilmezse, donuk omuz sendromuna dönüşebilir.