Omuz Çıkığı, Görülme Nedenleri ve İyileşme Süreci

blank

Vücuttaki en hareketli eklem olan omuz eklemi, çıkıkların ortaya çıkma olasılığı en yüksek olan bölgedir. Yapılan araştırmalara göre her yıl yaklaşık olarak 100 bin kişiden 11-12 kişinin hastaneye omuz çıkığı problemiyle başvurduğu bilinmektedir. Daha çok omzun yana açık ve dışa dönük olarak zorlanmasıyla yaşanan omuz çıkığı , omuz ekleminin etrafında bulunan ve kılıf adını verdiğimiz yumuşak doluların yırtılması sonucu kol kemiğinin yuvasından çıkması olayıdır.

Çok şiddetli ağrı ile kendini belli eder, omuzda şekil bozukluğu oluşur, her yaş aralığında ortaya çıkabilen omuz çıkığıyla birlikte sinir zedelenmesi, damar yaralanmaları ve kırık gibi durumlar da yaşanabilir.

Omuz Çıkığı Görülme Nedenleri

Omuz çıkığı görülme nedenleri genelde kazalar ya da spor yaralanmaları gibi sebeplere bağlıdır. En çok 18 ile 30 yaş arası gençlerde görülür.

Omuz çıkıklarında büyük ağrılar yaşanırken omzun yerine oturtulması durumunda ağrılar aniden ortadan kalkar. Fakat omuz bölgesinin yerinde tutan yapı, ilk çıkık yaşandığında zarar görmektedir. Bazen de yırtılan bu yapının bir süre sonra yeniden zarar görmesi muhtemeldir.

Omuz Çıkığının Tekrarlanma Riski Var mı?

Yaşanacak ilk omuz çıkığından sonra yüzde 14 ile yüzde 100 arasında değişen oranlarla yeniden tekrarlanma riski bulunmaktadır. Ayıca bu problemin ilk gözlemlendiği yaş, tekrarlanma olasılığını artırmaktadır. Örneğin ilk çıkık 20-25 yaş aralığında gözlemlenmiş ve etkin tedaviye başvurulmamış ise yüzde 90 oranında tekrarlanma riski her zaman vardır. 30 yaşından sonra ise bu oran yüzde 30’a kadar düşmektedir.

Omuz Çıkığı Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır?

Omuz çıkığı probleminde ameliyat olmadan da başarılı sonuçlar alınmaktadır. Genç hastalarda, ağır işlerde çalışanlarda ve aktif sporcularda nadiren önerilen bu ameliyatın amacı erken dönemde doku onarımı ve erken harekettir. Yani çıkık sırasında hasar gören yapılar ameliyat ile onarılır.
Bazı hastalarda daha hızlı iyileşme imkanı sağlayan kapalı ameliyat tekniklerinden de yararlanılabilir. Omuz içine atılan küçük kesilerin ardından bölgedeki tüm dokular incelenir ve bu işlemde yırtık dokuların tamirleri, kemik çıkıntılarını tıraşlanması ve bağ tamiri gibi işlemler yapılır.

Omuz Çıkığı Tedavisinden Sonra İyileşme Süreci

Eğer hastaya ameliyat uygulanmışsa birtakım egzersiz programları tavsiye edilir. Ameliyattan sonra 3 haftaya kadar gündelik yaşamda zorlayıcı hareketlerin yapılması yasaklanır. Omuz çıkığı iyileşme süreci ise genelde ameliyatın ardından 4-6 hafta arasındadır.