Omuz Çıkığı Belirtileri

blank

Omuz Çıkığı Belirtileri

Omuz Çıkığı Belirtileri

Vücuttaki en hareketli eklem olan omuz ekleminde meydana gelen omuz çıkığı özellikle gençlerde görülmektedir. Yapılan araştırmalara göre her yıl yaklaşık olarak 100 bin kişiden 11-12 kişinin hastaneye omuz çıkığı problemiyle başvurduğu bilinmektedir. Daha çok omzun yana açık ve dışa dönük olarak zorlanmasıyla yaşanan omuz çıkığı, omuz ekleminin etrafında bulunan ve kılıf adını verdiğimiz yumuşak dokuların yırtılması sonucu kol kemiğinin yuvasından çıkması olayı olarak bilinmektedir. Omuz çıkığı belirtileri çok şiddetli ağrı ile kendini belli etmektedir. Ayrıca omuz çıkığı belirtileri arasında, omuzda şekil bozukluğu oluşumu da yer almaktadır. Hemen hemen her yaş aralığında ortaya çıkabilen omuz çıkığıyla birlikte sinir zedelenmesi, damar yaralanmaları ve kırık gibi durumlar da yaşanabilir.

Omuz Çıkığı Görülme Nedenleri

Hastada meydana gelen omuz çıkığı görülme nedenleri genellikle kazalar ya da spor yaralanmaları gibi sebeplere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Ayrıca omuz çıkığı en çok 18 ile 30 yaş arası gençlerde görülmektedir. Omuz çıkıklarında büyük ağrılar yaşanırken omzun yerine oturtulması durumunda ağrılar aniden ortadan kalkmaktadır. Fakat omuz bölgesinin yerinde tutan yapı, ilk çıkık yaşandığında zarar görmektedir. Bazı durumlarda yırtılan bu yapının bir süre sonra yeniden zarar görmesi muhtemeldir. Bu nedenle omuz çıkığı belirtileri gösteren hastaların ağrılardan kurtulmak için bir an önce alanında uzman ortopedi cerrahına başvurması gerekmektedir.

Omuz Çıkığı Belirtileri Nelerdir? 

Omuz hastalıkları çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Kişinin yaşamını olumsuz etkileyen omuz hastalıkları içerisinde yer alan omuz çıkığı, çeşitli belirtiler ile kendini göstermektedir. Omuz çıkığı belirtileri genellikle ağrı ile kendini göstermektedir. Ağrının şiddeti hastanın ağrı eşiğine göre değişiklik göstermektedir. Ağrı ile birlikte kızarıklık, şekil bozukluğu da omuz çıkığı belirtilerindendir. Yaşanacak ilk omuz çıkığının tekrarlanma riski oldukça yüksektir. Omuz çıkığının yüzde 14 ile yüzde 100 arasında değişen oranlarla yeniden tekrarlanma olasılığı bulunmaktadır. Ayıca bu problemin ilk gözlemlendiği yaş, tekrarlanma olasılığını artırmaktadır. 

Omuz Çıkığı Ameliyatı Nedir?

Hastada görülen omuz çıkığı probleminde ameliyat olmadan da başarılı sonuçlar alınmaktadır. Omuz çıkığı belirtileri gösteren hastaların yaşamış olduğu ağrı şikayetlerinden kurtulabilmesi için muhakkak alanında uzman cerraha muayene olması gerekmektedir. Omuz çıkığı ameliyatı, ağır işlerde çalışanlarda ve aktif sporculara nadiren önerilmektedir. Bu ameliyatın amacı erken dönemde doku onarımı ve erken harekettir. Omuz çıkığı ameliyatı ile çıkık sırasında hasar gören yapılar ameliyat ile onarılmaktadır. Ayrıca bazı hastalarda daha hızlı iyileşme imkanı sağlayan kapalı ameliyat tekniklerinden de yararlanılmaktadır. Omuz içine atılan küçük kesilerin ardından bölgedeki tüm dokular incelenmektedir. Ayrıca bu işlemde yırtık dokuların tamirleri, kemik çıkıntılarını tıraşlanması ve bağ tamiri gibi işlemler yapılmaktadır.

Omuz Çıkığı Tedavisinden Sonra İyileşme Süreci

Eğer hastaya ameliyat uygulanmışsa birtakım egzersiz programları tavsiye edilmektedir. Ameliyattan sonra hastaya, 3 haftaya kadar gündelik yaşamda zorlayıcı hareketlerin yapılması yasaklanmaktadır. Omuz çıkığı iyileşme süreci ise genelde ameliyatın ardından 4-6 hafta arasında gerçekleşmektedir.

 

 
blank
blank