Morton Nöroma Nedir? Tedavisi Nasıldır?

blank

Ayak parmakları arasından geçen sinirin sıkışması olarak tanımlanan Morton Nöron, daha çok 3. ile 4. ayak parmaklarının arasındaki sinirlerin sıkışması ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu hastalığın ortaya çıkmasının nedeni ayaklarda bulunan 3-4 tarak kemiğinin arasındaki sinirin kalınlaşmasıdır.

Basma işlemi sırasında ayağın bazı bölgelerinin daha fazla yük taşıması, bazı bölgelerinin ise daha az yük taşımasıyla ayaktaki anatomik yapı zarar görebilir. Bu durum, sürekli olarak ayak tarağında bir ağrı oluşumuna neden olduğu gibi aynı zamanda bir bilye üzerinde yürüyormuş hissini de yaratmaktadır. Sonuçta Morton Nöroma Sinir üzerinde oluşan iyi huylu tümördür.

Kadınlarda görülme olasılığı erkeklere göre 10 kat olan Morton Nöroma, oluşan travmalar ya da ayak bölgesine uygulanan yüksek basınçlar sonucu ortaya çıkmaktadır. Ayak bölgesinde kişiden kişiye farklılık göstermekte olan anatomik yapı ve yanlış alışkanlıkların ayağa uyguladığı bası, Morton Nöroma ‘yı ortaya çıkartan sebeplerin başını çekmektedir.

Özellikle ayak başparmağı daha uzun olan kişiler, düztabanlı kişiler, ayak bölgesinde fazla çıkıntısı bulunan kişilerde sıklıkla Morton Nöroma Hastalığına rastlanmaktadır.

Morton Nöroma hastalığına neden olan diğer bir etken ise yüksek topuklu ve sivri uçlu ayakkabı kullanımı olmaktadır.

Morton Nöroma Belirtileri Nelerdir?

Ayak ön kısmında meydana gelen fazla yük ve baskıdan dolayı oluşan ağrı ve yanma,

Parmaklar üzerinde oluşan uyuşmalar ve kramplar

Ayağın alt kısmında rahatsızlık oluşumu

Ayağın elektriklenmesi

Ayağın alt kısmında bilye varmış hissi

Yürüme esnasında oluşan huzursuzluk hissi bunlardan bazılarıdır.

Morton Nöromanın Tanı ve Tedavisi

Morton Nöroma hastalığının tanısı, fiziksel muayene ile kolayca ortaya çıkmaktadır. Ayak tarak kemiklerinin sıkıştırılması ile ayakta oluşan ağrı daha da şiddetlenmektedir. Bunun yanı sıra hekimin gerekli görmesi durumunda ayrıntılı olarak MR tetkiki ile de yapılabilmektedir.

Morton Nöroma tedavisi sırasında en başta hastanın ayak için en rahat ve ideal ayakkabıyı kullanması tavsiye edilmektedir.  Doğru ayakkabı kullanımının yanı sıra antieflamatuvar ilaç ve metatarsal ped kullanımı tavsiye edilmektedir.  Bu yöntemlerle sağlığına kavuşmayan ayak için son tedavi yöntemi olarak cerrahi işleme başvurulmaktadır.