Morton Nöroma Nedir? Tedavisi Nasıldır?

blank

Morton Nöroma

Morton Nöroma, ayak parmakları arasından geçen sinirlerin sıkışması olarak tanımlanmaktadır. Genellikle 3 ve 4’üncü ayak parmaklarının arasındaki sinirlerin sıkışması ile ortaya çıkar. Bu hastalığın ortaya çıkmasının nedeni ayaklarda bulunan 3-4 tarak kemiğinin arasındaki sinirin kalınlaşmasıdır. Basma işlemi sırasında ayağın bazı bölgelerinin daha fazla yük taşıması, bazı bölgelerinin ise daha az yük taşımasıyla ayaktaki anatomik yapı zarar görebilir. Sürekli olarak ayak tarağında bir ağrı oluşumuna neden olduğu gibi aynı zamanda bir bilye üzerinde yürüyormuş hissini de yaratmaktadır.

Morton Nöromaya Etki Eden Faktörler

Ayak hastalıkları içerisinde yer alan kadınlarda görülme olasılığı erkeklere göre 10 kat daha fazla olan bu durum, travmalar ya da ayak bölgesine uygulanan yüksek basınçlar sonucu ortaya çıkar. Ayak bölgesinde kişiden kişiye farklılık göstermekte olan anatomik yapı ve yanlış alışkanlıkların ayağa uyguladığı bası, Morton Nöromayı ortaya çıkartan sebeplerin başında yer almaktadır. Özellikle ayak başparmağı daha uzun olan kişiler, düztaban olan kişiler, ayak bölgesinde fazla çıkıntısı bulunan kişilerde sıklıkla bu hastalığına rastlanmaktadır. Morton Nöromaya neden olan diğer bir etken ise yüksek topuklu ve sivri uçlu ayakkabı kullanımı olmaktadır.

Morton Nöroma Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın kesin nedeni bilinmemekle birlikte bazı semptomlar göstermesi mümkündür. Genellikle ağrı ile ortaya çıkan Morton Nöromanın belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

  • Ayak ön kısmında meydana gelen fazla yük ve baskıdan dolayı oluşan ağrı ve yanma,
  • Parmaklar üzerinde oluşan uyuşmalar ve kramplar,
  • Ayağın alt kısmında rahatsızlık oluşumu,
  • Ayağın elektriklenmesi,
  • Ayağın alt kısmında bilye varmış hissi,
  • Yürüme esnasında oluşan huzursuzluk hissi de Morton Nöroma belirtileri arasında yer almaktadır.

Morton Nöroma Tanı Ve Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Tanısıı, fiziksel muayene ile kolayca ortaya çıkmaktadır. Uzman ortopedi cerrahı, kemikler arasında elle hissedilebilir bir kitle veya tıkırtı sesi duyabilir. Ayak tarak kemiklerinin sıkıştırılması ile ayakta oluşan ağrı daha da şiddetlenmektedir. Bunun yanı sıra hekimin gerekli görmesi durumunda ayrıntılı olarak görüntüleme tekniklerinden de yararlanılabilir. Hastaya öncelikli olarak cerrahi dışı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Morton Nöroma tedavisi sırasında en başta hastanın ayak için en rahat ve ideal ayakkabıyı kullanması tavsiye edilmektedir. Doğru ayakkabı kullanımının yanı sıra antieflamatuvar ilaç ve metatarsal ped kullanımı da önerilmektedir. Bu yöntemlerle sağlığına kavuşmayan ayak için son tedavi yöntemi cerrahi operasyon gerçekleştirilir. Uzman ortopedi cerrahının onay vermesi ve hastanın genel sağlık durumunun ameliyata izin vermesi durumunda cerrahi işlem yapılır. Ameliyat sonrası iyileşme süreci kısa bir süreyi kapsamaktadır.

blank
blank