Menisküs Yırtığı Nedir?

blank

Menisküs Yırtığı

Diz ekleminde her iki yanda bulunan C şeklindeki dokular menisküs olarak tanımlanmaktadır. Diz eklemini oluşturan femur (uyluk) ve tibia (bacak) kemikleri arasında yer alan menisküsler, genellikle ani ve ters dönme şeklindeki hareketler sonucunda iki kemik arasında sıkışarak yırtılır. Eklem kıkırdakları arasında tampon gibi görev alan menisküs, dizin en önemli yapılarından bir tanesidir. Menisküs yırtığı en çok sporcularda görülmektedir.

Menisküs Yırtığı Sebepleri Nelerdir?

Menisküs yırtığı vakalarına hemen hemen her yaşta rastlanabilir. Yaşı daha genç olan kişiler de menisküs dokusu daha sağlamdır. Menisküs yırtıkları travmatik olaylar, zamanla meydana gelen bozulmalar ya da doğuştan gelen sorunlar olmak üzere üç şekilde görülmektedir. Menisküs yırtığı sebepleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Ani durma, dizi zorla bükme ya da döndürme,
  • Diz çökme, çömelme veya ağır bir şeyi kaldırma,
  • Futbol, basketbol gibi ikili temas gerektiren sporlar ve özellikle de ani hamlelerin yer aldığı voleybol, tenis gibi sporlar diz bağ yaralanmaları ile beraber menisküs yırtığına yol açabilir.

Menisküs Yırtığı Belirtileri Nelerdir?

Menisküs yırtıklarının en önemli belirtilerinden biri ağrıdır. Ağrı genellikle diz kırma hareketlerinde (merdiven çıkma ya da inme, tuvalet kullanımı) kendini gösterir. Yırtığın büyüklüğüne göre; dizde kilitlenme, takılma gibi sorunlar yaşanırken, dizde şişlikte meydana gelebilir.

Menisküs yaralanmalarında, hastalar Ortopedi ve Travmatoloji uzmanına başvurulmalıdır. Doktor muayenesi, menisküs yırtıklarının teşhisinde oldukça önemlidir. Manyetik rezonans yardımcı tanı yöntemleri arasında yer alır.

Menisküs Yırtığının Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

Menisküs tedavisi hasarın büyüklüğüne göre; ameliyatsız ve cerrahi tedavi olmak üzere iki şekilde uygulanır.

Ameliyatsız Tedavi: Küçük yırtıklarda ameliyat gerekmeyebilir. Büyük yırtıklar, kova sapı veya papağan gagası denen şekilde yırtıklardır. Genel olarak bunların artroskopik olarak dikilmesi veya çıkartılması gerekir.

Cerrahi Tedavi: Menisküs ameliyatlarında, açık cerrahi teknikler yerine Artroskopik denilen kapalı cerrahi yöntemler uygulanır. Artroskopik cerrahi, eklemin içine bakmak için bazı aletler kullanılarak yapılan bir cerrahi yöntemdir. Artroskopi için cilde açılan kesiler küçük ve genellikle her biri yaklaşık olarak 1 santimetre boyutundadır. Bu ameliyatlar, genel anestezi altında yapılabileceği gibi lokal, epidural ya da spinal anestezi kullanılarak da uygulanmaktadır. Hastalar, ameliyatın ardından aynı gün içinde taburcu olabilir ve 15-20 gün içerisinde de işlerine dönüş sağlayabilir.

Menisküs Ameliyatının Ardından Hastaların Dikkat Etmesi Gerekenler

  • Ameliyatın ardından ortopedi doktorunun kontrolünde dize yük verilmelidir.
  • Menisküs ameliyatından sonra pansumanla kapatılan yaranın su ile temas etmemesi oldukça önemlidir. Duş alırken ameliyat bölgesinin su geçirmeyen bir malzemeyle kapatılması gerekir.
  • Uyku ya da istirahat sırasında ameliyat edilen dizin kalp seviyesinden yüksekte tutulması daha yararlıdır.
  • Hastalar, egzersizlerini ortopedi doktorunun kontrolünde ya da fizyoterapist eşliğinde yapmalıdır.
  • Otomobil kullanma gibi günlük hayatta gerçekleştirilen aktiviteler için acele edilmemelidir.

 

blank
blank