Menisküs Nedir? Menisküs Tedavisi Mümkün müdür?

blank

Dizde ekleminde her iki yanda bulunan C şeklindeki dokulara  menisküs adı verilir. Diz eklemini oluşturan femur (uyluk) ve tibia(bacak) kemikleri arasında yer alan  menisküslar,  genellikle ani ve ters, dönme şeklinde  hareketler sonucu, iki kemik arasında sıkışarak  yırtılır. Eklem kıkırdakları arasında tampon gibi görev alan  menisküs, dizin en önemli yapılarından biridir. Menisküs yırtığı en çok  sporcularda  görülür.

Menisküs Yırtığının Sebepleri Nelerdir?

  • Ani durma, dizi zorla bükme ya da döndürme,
  • Diz çökme, çömelme veya ağır bir şeyi kaldırma,
  • Futbol, basketbol gibi ikili temas gerektiren sporlar ve özellikle de ani hamlelerin yer aldığı voleybol, tenis gibi sporlar menisküs yırtığına yol açabilir.

Menisküs yırtılmalarına hemen hemen her yaşta rastlanabilir. Fakat yaşı daha genç olan kişiler de menisküs dokusu daha sağlamdır. Menisküs yırtıkları görülme sıklığına göre; travmatik, zamanla bozulma  ya da doğuştan meydana gelen sorunlar olmak üzere üç şekilde görülür.

Menisküs Yırtığının Belirtileri Nelerdir?

Menisküs yırtıklarının en önemli belirtilerinden biri ağrıdır. Ağrı genellikle diz kırma hareketlerinde (merdiven çıkma ya da inme, tuvalet kullanımı vs.) kendini gösterir. Yırtığın büyüklüğüne göre; dizde kilitlenme, takılma gibi sorunlar yaşanırken, dizde şişlikte meydana gelebilir.

Menisküs yaralanmalarında, hastalar Ortopedi ve Travmatoloji uzmanına başvurulmalıdır. Doktor muayenesi, menisküs yırtıklarının teşhisinde oldukça önemlidir. Manyetik Rezonans MR yardımcı tanı yöntemidir. Artroskopi bu hastalığın tedavisinde  kullanılan önemli bir  yöntemidir.

Menisküs Yırtığının Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

Menisküs tedavisi hasarın büyüklüğüne göre; ameliyatsız  ve cerrahi tedavi olmak üzere iki şekilde uygulanır.

Ameliyatsız Tedavi

Küçük yırıtklarda ameliyat gerekmeyebilir. Büyük yırtıklar, kova sapı veya papağan gagası denen şekilde yırtıklardır. Genel olarak bunların artroskopik olarak dikilmesi veya çıkartılması gerekir.

 Cerrahi Tedavi

Menisküs ameliyatlarında, açık cerrahi teknikler yerine Artroskopik de denilen kapalı cerrahi yöntemler uygulanır. Artroskopik cerrahi,  eklemin içine bakmak için bazı aletler kullanılarak yapılan bir cerrahi yöntemdir. Artroskopi için cilde açılan kesiler küçük ve genellikle her biri yaklaşık olarak 1 santimetre boyutundadır. Bu ameliyatlar, genel anestezi altında yapılabileceği gibi lokal, epidural ya da spinal anestezi kullanılarak da uygulanmaktadır.

Hastalar, ameliyatın ardından aynı gün içinde taburcu olabilir ve 15-20 gün içerisinde de işlerine dönüş sağlayabilir.

Menisküs Ameliyatının Ardından Hastaların Dikkat Etmesi Gerekenler
  • Ameliyatın ardından ortopedi doktorunun kontrolünde dize yük verilmelidir.
  • Menisküs ameliyatından sonra pansumanla kapatılan yaranın su ile temas etmemesi oldukça önemlidir. Duş alırken ameliyat bölgesinin su geçirmeyen bir malzemeyle kapatılması gerekir.
  • Uyku ya da istirahat sırasında ameliyat edilen dizin kalp seviyesinden yüksekte tutulması daha yararlıdır.
  • Hastalar, egzersizlerini ortopedi doktorunun kontrolünde ya da fizyoterapist eşliğinde yapmalıdır.
  • Otomobil kullanma gibi günlük hayatta gerçekleştirilen aktiviteler için acele edilmemelidir.