Kürek Kemiği Çıkıntısı

blank

Kürek Kemiği Çıkıntısı

Tıp dilinde skapula olarak bilinen kürek kemiği, sırt bölgesinde omzun arkasında geniş üçgen şekillinde bulunan bir kemiktir. Omuz ekleminin merkezinde yer alan kürek kemiği, köprücük kemiği ile gövdeye bağlanırken kol kemiği de kol ve omuz arasındaki bağlantıyı sağlamaktadır. Bu nedenle kürek kemiği çok fazla hareket ettirilmekte ve çok fazla kullanılmaktadır. Vücudun hareket etmesine olanak sağlayan kürek kemikleri, sert ve dayanıklı bir yapıya sahiptir. Kemiği yerinde tutan kasların zarar görmesi durumunda kürek kemik çıkıntısı oluşmaktadır. Kürek kemik çıkıntısı, kürek kemiğini çevreleyen kasların zayıflığı ya da sinirsel bağlantısının kaybolması sonucu meydana gelmektedir. Hastalık, kanat scapula (winged scapula) veya scapula alata olarak da adlandırılmaktadır. Kürek kemiğinin iç kenarı çıkıntı oluşturarak omuz, sırt ve boyunda ağrılara; devamında omurga eğrilikleri oluşturarak kronik ağrılara neden olur.

Kürek Kemiği Çıkıntı Nedenleri  

Trafik kazaları sonucu oluşan travmalar; boyun, sırt veya omuza yapılan enjeksiyonlar, göğüs, sırt ve omuz ameliyatları, doğum esnasında oluşan çıkıklar kürek kemiğinin çıkmasına neden olmaktadır. Ayrıca omuza alınan darbeler de kürek kemiği çıkıntısına etki eden faktörler arasında yer almaktadır. Kürek kemiği çıkıntısının nedenleri şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Trafik kazaları sonucu omuzun aniden çıkması,
  • Omuza alınan darbeler,
  • Çeşitli enjeksiyonlar,
  • Doğum esnasında da kürek kemiği çıkıntısının meydana gelmesi mümkündür.

Kürek Kemiği Çıkıntısı Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın tedavisi için alanında uzman ortopedi cerrahına başvurulması gerekmektedir. Kürek kemiği çıkıntı (kanat scapula) sonucu hastanın omuz ve çevresinde şiddetli ağrılar meydana gelmektedir. Omuz bölgesinde gözle görülen çeşitli simetrik bozukluklarda kürek kemiği çıkıntısı belirtileri arasında yer almaktadır. Ayrıca hastanın belirgin bir şekilde kolunu kullanamaması da kürek kemiği çıkıntı belirtilerindendir. Hastanın kürek kemiği çıkıntısının teşhis edilmesi için alanında uzman ortopedi cerrahı tarafından muayene olması gerekmektedir. Tedavi edilmeyen kürek kemiği çıkıntı vakaları daha ciddi çeşitli omuz hastalıkları veya omuz rahatsızlıklarının meydana gelmesine sebebiyet verebilir. Öncelikle hastanın şikâyetleri ve olayın meydana geliş süreci uzman ortopedi cerrahına anlatılmalıdır. Hastalığın teşhis edilebilmesi için uzman ortopedi cerrahı çeşitli görüntülenme tekniklerinden yararlanmaktadır.

Kürek Kemiği Çıkıntısının Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 

Kanat scapula ya da diğer bilinen adıyla kürek kemiği çıkıntısı, anatomik olarak vücutta özellikle sırt, boyun ve omuz üçgeninde kas dengesizlikleri yaratarak bazı kasların aşırı kısalmasına, bazı kasların ise uzayarak zayıflamasına neden olmaktadır. Kürek kemiği çıkıntı tedavisi kısalan kasların gevşetilmesi, uzayarak zayıflayan kasların kuvvetlendirilmesi şeklinde olmaktadır. Bu doğrultuda hastaya ilaç tedavisi ve çeşitli fizik tedavi egzersizleri uygulanmaktadır.

 

blank
blank