Kireçlenmiş Diz Röntgeni Nedir?

blank

Kireçlenmiş Diz Röntgeni

Kireçlenmiş Diz Röntgeni Nedir?

Dizlerimiz, vücudumuzun ağırlığını taşıyan en önemli eklemlerdendir. Aşırı kilonun kireçlenmeye neden olmasından dolayı dizlerde kireçlenme görülme riski çok daha fazladır. Osteoartrit ya da halk arasında bilinen adıyla kireçlenme, kıkırdaktan başlayarak eklem çevresindeki bağlara etki etmektedir. Diz kireçlenmesi hastalığı uzman hekimin muayenesi sonrası çeşitli tetkiklerin yapılması ile ortaya çıkmaktadır. Diz röntgeni, diz kireçlenmesi teşhisinin koyulması için hastaya uygulanan tetkikler arasında yer almaktadır. Uzman hekim bu sayede kireçlenmiş diz röntgeni ile eklemin aşınma ve yıpranma durumunu görüntülemektedir.

Diz Kireçlenmesi Belirtileri  

Kireçlenmenin en belirgin özelliği hastanın yaşamış olduğu ağrılardır. Diz ağrısı yaşayan birçok hasta diz kireçlenmesinden şüphelenmektedir. Hastanın dizindeki şişlik, dizinde takılma hissi ya da dizini hareket ettirmede zorluk çekmesi gibi durumlar diz kireçlenmesi belirtileri arasında yer almaktadır. Hastanın yaşamış olduğu diz kireçlenmesi hastalığının erken teşhis edilmesi tedavi sürecini etkilemektedir. Diz kireçlenmesinde uzman hekim öncelikli olarak hastayı muayene etmelidir. Hastaya uygulanan tetkikler sonucunda uzman ortopedi cerrahı kireçlenmiş diz röntgenine ulaşmaktadır.

Diz Kireçlenmesi Tetkikleri Nelerdir? 

Hastaya diz kireçlenmesi teşhisinde yapılan çeşitli tetkikler bulunmaktadır. Uygulanan diğer tetkikler arasında manyetik rezonans yer almaktadır. Diz ağrısı şikayeti ile gelen hastaya çekilen normal röntgende diz kireçlenmesi bulgularına rastlanmaması ancak dizin ağrılı olması durumunda manyetik rezonans çekilmektedir. Erken kireçlenmelerde MR istenmesinin nedeni diz içindeki mevcut yırtıkların araştırılmasıdır. Ayrıca hastaya uygulanan diğer bir tedavi yöntemi ortaröntgenografidir.  Ortaröntgenografi ise bacağın yüklenme eksenin herhangi bir problem olup olmadığını incelemektedir.

Uzman ortopedi cerrahı tarafından muayene edilen hastaya gerekli tetkikler yapılmaktadır. Hastaya çekilen röntgen kireçlenmenin boyutunu göstermektedir. Kireçlenmiş diz röntgeni sayesinde diz ekleminin aşınma, yıpranma durumu tespit edilmektedir. Diz eklemin aşınmasına etki eden çeşitli faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler arasında kişinin yaşı, diz ekleminin darbe görmesi ya da kişinin aşırı kilolu olması diz kireçlenmesi rahatsızlığına etki etmektedir. Hastanın diz kireçlenmesi ağrılarının ilerlemesi kişinin hayatına devam etmesini zorlaştırmaktadır. Bu nedenle hastanın bir an önce tedavi sürecine başlaması gerekmektedir.

Diz Kireçlenmesi ve Diz Protez

Çeşitli nedenlerden dolayı ileri yaş hastalarda ve gençlerde görülen diz kireçlenmesi hastalığının diz röntgeni sayesinde görüntülenmektedir. Ayrıca hastaya başka tetkiklerde uygulanmaktadır. Kireçlenmiş diz röntgeni, uzman ortopedi cerrahının uygulayacağı tedavi yöntemine karar vermesi için gereklidir. Hastalığın ilk aşamalarında kişiye, ağrı kesici ilaçlar verilmektedir. İlerleyen süreçte fizik tedavi egzersizleri ya da çeşitli enjeksiyonlar yapılmaktadır. Hastaya uygulanan tüm tedavi yöntemlerinin yetersiz kalması durumunda cerrahi operasyon uygulanmaktadır. Ancak hastaya cerrahi operasyon gerçekleştirilmesi için kişinin sağlık durumunun ameliyata izin vermesi gerekmektedir. Diz protezi ameliyatı hastaya uygulanılacak cerrahi operasyonlar arasında yer almaktadır. Diz protezleri, hastanın hasar gören ve işlevini yerine getiremeyen diz eklemi üzerine monte edilmektedir. Hasta ameliyat sonrası ağrı ve acı hissetmeden günlük yaşam aktivitelerini yerine getirmektedir.

blank
blank