Kireçlenme

blank

kireçlenmeTıp dilinde osteoartrit, halk arasında bilinen adıyla kireçlenme, kişilerin hareket etme özgürlüğünü kısıtlayan, sosyal hayatı doğrudan olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Yaşlılığa bağlı olarak çoğunlukla ileri yaşlarda ortaya çıkmaktadır.

Son yıllarda gençler arasında da yaygın olarak görülmektedir. Bir çeşit eklem hastalığı olarak bilinen kireçlenme hastalığının tedavisi için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. İçeriğin devamında kireçlenme nedir?, kireçlenme belirtileri, tedavi yöntemleri gibi birçok hastanın merak ettiği soruların yanıtlarına ulaşabilirsiniz.

Kireçlenme Nedir?  

Kronik bir rahatsızlık olan osteoartrit, genellikle boyun, bel, kalça, diz bölgesi ve omurlarda ortaya çıkmaktadır. Kireçlenme, kemiklerin uçlarını çevreleyen kıkırdak dokunun aşınması ve yıpranması ile meydana gelen eklem hastalıkları arasında yer almaktadır. Vücuttaki tüm eklemleri etkileyebilir, hareket kabiliyetini zorlaştırabilir, hastalığın ilerlemesi ile kemikler parçalanabilir, çeşitli hastalıklara sebebiyet verebilir. Bu nedenle hastalığın tedavi edilmesi zaruridir.

Kireçlenme Belirtileri

Birçok insanın muzdarip olduğu kireçlenme belirtileri yavaş yavaş ortaya çıkar ve zaman içerisinde belirtiler ağırlaşır. Kireçlenme semptomları bağlı bulunduğu ekleme göre değişiklik göstermektedir. Örneğin; diz kireçlenmesi ya da kalça kireçlenmesi belirtileri farklı olabilmektedir. Genel itibarıyla osteoartrit belirtiler şu şekilde sıralanabilir;

  • Eklemlerde hareket ederken ya da hareketin sonrasında meydana gelen ağrılar,
  • Uzun süre hareketsiz kalındığında ya da sabah uyandığınızda eklem sertliği problemi yaşanması,
  • Eklemlere ve çevresindeki bölgelere hafif bir baskı uygulandığında o bölgede hassasiyet oluşması,
  • Günlük hareketlerinizi yaparken zorlanma, eklemleri eskisi gibi esnek bir biçimde hareket ettirememe,
  • Eklemi hareket ettirdiğinizde, gıcırdama, çatırdama seslerinin işitilmesi,
  • Eklemleri çevresinde hafif şişkinlik oluşması kireçlenme belirtileri arasında yer almaktadır.

Kireçlenme Tedavisi 

Kireçlenme probleminin ortaya çıkmasında birçok farklı neden bulunmaktadır. Bunlar arasında; hareketsiz yaşam tarzı, obezite, enfeksiyonlar, genetik faktörler, iltihaplanmalar ve otoimmün bozukluklar yer almaktadır. Bunlara ek olarak vücuttaki kalsiyum oranının kanda fazla olması nedeniyle de hastalık ortaya çıkmaktadır. Ayrıca eklemlerin aşırı kullanımı, ilerleyen yaş gibi faktörler de hastalığa etki etmektedir. İdeal kilonun korunması halinde diz, kalça ve belde oluşabilecek rahatsızlığın önüne geçmek mümkündür.

Kireçlenme, menopoz döneminde olan kadınlar başta olmak üzere şeker hastalarında, sporcularda ve 45 yaş üzerindeki bireylerde sıklıkla ortaya çıkmaktadır. Günlük hayatı olumsuz etkileyen bu hastalığın ortaya çıkmasında belirli yöntem ve teknikler kullanılmaktadır. Hastalığın teşhis edilmesinde fiziki muayeneler yer almaktadır. Kişinin eklem şikayeti ile gittiği uzman hekim, fiziki muayene gerçekleştirir. Radyolojik testler talep eder. Gelen raporlar sonucu hastanın MR ve röntgenine bakıldıktan sonra teşhis konulur ve hızlıca tedavi aşamasına geçilir.

Hastalığın tedavi şekli, şiddetine göre değişiklik göstermektedir. Tedavi yöntemleri; bölgesel ilaç enjeksiyonları, fiziki tedavi, yatak istirahati, egzersiz programları, cerrahi yöntemler şeklinde gerçekleşmektedir. Ayrıca kireçlenme için ilaç tedavisi de uygulanmaktadır. Hastalar, kireçlenme kremi gibi yöntemlerle de kullanmaktadır.

Osteoartrit Hayatımızı Nasıl Etkiler?

Eklem hastalığı problemi gündelik yaşamı olumsuz etkiler. Ancak bu etki, eklem bölgesine göre değişmektedir. Örnek olarak kalça bölgesinde rahatsızlık varsa; öne eğilme, arabaya inip binme, oturma ve çorap giyme gibi aktiviteleri yapmakta zorluk yaşanır. Eğer diz bölgesinde rahatsızlık varsa; ayakta durma, yürüme, merdiven çıkma, çömelme sırasında ağrılar yaşanmaktadır. Bazı bireylerde başparmak bölgesinde  sorun yaşanır. Bu durumda; yazı yazma, makas kullanma, diş fırçalama ve benzer aktivitelerde ciddi ağrılar yaşanabildiği için sosyal hayat da olumsuz etkilenir. Örneklerle de görüldüğü üzere hastalığın hayatımıza etkileri son derece fazladır. Bu yüzden erken dönemde teşhis ve tedavi edilmelidir.

blank
blank